Mudanya Yeşil Bursa'nın Mavi Yüzü

Mudanya Yeşil Bursa'nın Mavi Yüzü

Mudanya, eski Rum evlerinin olduğu yerlerden biri. Çünkü mübadele zamanına kadar burada Rumlar yaşıyormuş. Dar sokaklardaki renkli evler bu dönemden kalma mimari yapılar. Her biri farklı renkte, kimi cumbalı evler pencerelerden süzülen çiçeklerle bezenmiş durumda.

Mudanya’da gezilecek yerler nerelerdir?

Mudanya’da tarihi Rum evlerini ve Mudanya Mütareke Evi Müzesi’ni gezmek dışında yapılabilecek pek bir aktivite yok. Mudanya gezinizi planlarken Bursa’nın diğer tarihi yerlerini de göz önünde bulundurarak plan yapabilirsiniz. Mesela aynı gün içinde Trilye, Mudanya ve Cumalıkızık gezisi planlayabilirsiniz. Bursa’daki diğer aktiviteleri görmek için Bursa Gezilecek Yerler sayfasına bir göz atın bence.

Mudanya Gorulecek Yerler Tarihi Rum Evleri
Mudanya Nerede Nasil Gidilir

Mudanya Mütareke Evi Müzesi

Kurtuluş Savaşı zaferinden sonra İtilaf Devletleri ile Mudanya Antlaşması’nın imzalandığı bina, sahildeki beyaz bina. Günümüzde müze olarak kullanılan Mudanya Mütareke Evi Müzesi‘nde antlşamaya dair izler, belge ve fotoğraflar ile İsmet İnönü gibi bu antlaşmada görev almış kişilerin kullandıkları odalar ve eşyalarını da görmek mümkün.

Mudanya Ismet Inonu Heykeli
Mudanya'daki İsmet İnönü heykeli
Mudanya Gezilecek Yerler Mutareke Evi Muzesi
Mudanya Mütareke Evi Müzesi

Rum Mahallesi

Tarihi Rum evleri Mudanya’nın Halitpaşa Mahallesi’nde, diğer adıyla Giritli Mahallesi’nde ve 12 Eylül Caddesi üzerinde yer alıyor. Bu mahallelerin başlangıç noktası ise limanın ve Mütareke Evi’nin bulunduğu geniş meydan. Oradan içe doğru sokakları gezmeye başlayabilirsiniz. İlçenin, mimarı İtalyan Piçiretu olan tarihi merkezinde zaten sokakları denize açılan renkli evler hemen dikkat çekiyor. Her ne kadar bu tarihi mahallelerin çevresi beton yapılarla doldurulmuş ve sıkıştırılmış olsa da, tarihin

Mudanya Gezilecek Yerler Rum Evleri
Mudanya'da bulunan tarihi Rum evleri

Tahir Paşa Konağı

18. yüzyılın önemli yapılarından olan bu konağın, yapılan restorasyonlarla eski halini kaybettiği söyleniyor. 2013 yılından beri Mudanya Kent Müzesi olarak hizmet veren bu iki katlı bina 18 odalı, büyük bir yapı. Alt kat sergi salonu, üst kat ise kent müzesi eşyalarına sahip.

Mudanya Apostoloi Kilisesi

Aydınpınar Kilisesi olarak da geçen kilise, Mudanya’nın Aydınpınar Beldesi’nde yer alıyor, yani Mudanya’nın merkezinde değil. Bu tarihi yapı 1922 yılında kiliseye çevrilmiş ve 1980 yılına kadar aktif bir cami olarak kullanılmış.

Mudanya’da denize girilecek yerler nerelerdir?

Açık deniz olmasından dolayı çoğunlukla dalgalı olan Mudanya’nın sahil kesiminde denize girilebilecek yerler var. Ama beklentinizi olabildiğince düşük tutun. Denizler genelde taşlı ve dalgaların kıyılarda yosun biriktirdiği yerler olabiliyor. M. Kemal Coşkun Öz Plajı denize girilen yerler arasında. Mudanya plajları arasında daha kumlu bir sahili olan Burgaz Altınkum Halk Plajı ise yerli halkın tercihi. Biraz daha doğudaki Altıntaş Köyü İç Yolu ile Gemlik Mudanya Yolu’nun kesiştiği noktada başka bir plaj daha var.

Mudanya Kumyaka Sahili
Kumyaka Halk Plajı
Mudanya Tirilye Plaji Sahil Yuzulecek Yerler
Tirilye Halk Plajı

Mudanya merkezden dışarı çıkmak isterseniz Tirilyeye doğru karşımıza çıkan küçük mahalle Kumyaka’da bir halk plajı bulunuyor. Kumyaka Halk Plajı, biz gittiğimizde yosunlarla kaplıydı. Biraz ilerideki mahalle olan Tirilye’de de Tirilye halkının denize girdiği iki yer var, biri Çamlı Kahve’nin altındaki sahil, diğeri limanın doğusundaki Taşmahal Restorant’tan sonraki yer.

Yukarıdakiler hep kıyıda, köşede kalmış sahillerdi. Tirilye’den daha ileri, Mudanya’nın batısına doğru ilerlediğimizde Êgerce’de bulunan Eşkel Plajı, Söğütpınar Sahili ve Esence Plajı, Mudanya ilçe merkezinden uzak olduğu için daha sakin, kıyısı taşlıktan ziyade kumsal ve geniş. Mudanya’nın karşısında görülen kara parçası olan Yalova’ya bağlı Armutlu ilçesine karşı yüzmek için bu plajlardan başka bir seçenek bulunmuyor. Ama dediğimiz gibi beklentinizi yüksek tutmayın.

Mudanya nerede ve nasıl gidilir?

Mudanya, İstanbul tarafından gelenler ve Mudanya’yı gezmek isteyenler için kolay ulaşım yollarına sahip. Osmanlı döneminde olduğu gibi Mudanya İskelesi de Bursa’nın Marmara Denizi’ne açılan kapısı olduğundan hatırı sayılır bir hareketlilik var burada.

  • BUDO ile Mudanya’ya ulaşım: Bursa’nın Mudanya ilçesi, Bursa ilinin kuzeyinde Marmara Denizi’nin güney sınırında yer alıyor. İstanbul’dan hareket eden BUDO feribotları ile 1sa 50dk’da Mudanya’da olabilirsiniz. BUDO sefer saatleri sayfasını inceleyerek hem Eminönü’nden hem de Büyükçekmece’den kalkan seferleri görebilirsiniz.
  • İDO ile Mudanya’ya ulaşım: Yaklaşık 95 dakikalık bir yolculukla Beşiktaş, Kadıköy, Yenikapı – Bursa deniz otobüsünü kullanarak Bursa’ya geçebilirsiniz.

Bursa’nın sahil ilçesi Mudanya’nın İstanbul’a uzaklığı 2sa (170km), Bursa merkeze uzaklığı 40dk (30km), dokusunu kaybetmemiş Cumalıkızık Mahallesi’ne 40dk (50km), hemen yanı başındaki Tirilye ile arasındaki mesafe de yollar virajlı olduğundan 26dk (13km).