Museum aan de Stroom

Deniz taşımacılığında önemli bir yeri olan Antwerp kentinin denizcilik ile ilgili elbette bir müzesi de olmalı. Bu görevi 2011 yılına kadar Het Steen adındaki Steen Kalesi üstlenmiş. 13. yüzyıla kadar gidebilen derin tarihi gözler önüne seren müzedeki eserler, büyük ve modern yapısıyla şehrin her tarafından görülebilen Museum aan de Stroom‘a taşınmış. MAS olarak kısaltılan Irmak Kıyısı Müzesi, Antwerp’in tarihine ışık tutuyor.

Müzenin her katı yapısı itibariyle, farklı bir açısından şehre bakılmasına olanak tanıyor. Manzarayı gören kenarlar ise tavana kadar camlarla kaplanmış. Camların boyutu müzeye fazlasıyla ferahlık katmış.

antwerp mas denizcilik muzesi mimarisi 400x266
antwerp mas denizcilik muzesi binasi 400x266

Müzenin her katı bir sergi odası olarak düşünülmüş. Farklı konseptlerde birçok farklı konunun yer aldığı sergi odalarında temel konu Anvers limanının tarihi. 60 metre yüksekliğindeki bu yapıda Viking savaşları, Antwerp limanının gelişimi, limanda çalışma koşulları gibi konulara değinilmiş.

Müzenin ikinci katı daha çok depo olarak kullanılıyor. Sayısı 180 bini aşan eserler, depo olarak kullanılan bu katta ziyarete açılmış. Dördüncü katta ise dünyanın çeşitli yerlerinde gücün sembolleri sergileniyor.

antwerp mas denizcilik muzesi isikli nesneler 400x266
antwerp mas denizcilik muzesi maske 400x266

Müzenin altıncı katında, dünyanın en büyük limanları arasında yeralan Antwerp Limanı hakkında birçok eser bulunuyor. Gemi modelleri, film çekimleri, hikayeler, döneminde kullanılan haritalar, limanlarda kullanılan gemi haricindeki yardımcı araçlar görebileceğiniz eserler arasında.

antwerp mas denizcilik muzesi liman sergileri 400x266
antwerp mas denizcilik muzesi gezisi 400x266

Müzenin yedinci ve sekizinci katlarında ise yaşam ve ölüm temalı objeler yer alıyor. Ölüm, her kültürde önemli bir oynar ve ölüm teması üzerine kültürlerarası gözle görülür farklar vardır. Bazıları ondan korkar, bazıları ise ölümü yeni bir başlangıç olarak görür. Liman kenti olmak demek farklı kültürlerin bir araya toplanması anlamına gelir. Dünyanın farklı yerlerinde yer alan ölüm temalı heykeller, kıyafetler, ritüeller sergileniyor bu katlarda.

antwerp mas denizcilik muzesi heykeller 400x266
antwerp mas denizcilik muzesi heykel sergisi 400x266

Müzenin tüm katlarında bilgi yönünden beslendikten sonra, teras kata çıkarak bu bilgi birikimimizle Eski Antwerp Limanı’nı daha kapsamlı bir şekilde görebilir, öğrendiklerimizi pekiştirebiliriz. Teras her ne kadar camla korunsa da, kenarların ortasında manzarayı camsız görebileceğiniz küçük delikler yer alıyor. Bu 360 derecelik panoramik keyfi mutlaka yaşayın.

antwerp mas denizcilik muzesi maketi 400x266
antwerp mas denizcilik muzesi teras manzarasi 400x266

Müzede es geçmemeniz gereken şeylerden biri de 1600 metrekarelik bir alana yapılmış olan mozaik eseri. Luc Tuymans tarafından yapılan eser, müze binasnın hemen yanında yer alıyor. Burası bir buluşma noktası olarak kullanılıyor ve yerdeyken ne olduğunun farkına varılmıyor. Ancak müzenin teras katına çıktığınızda gerçekle yüzleşiyorsunuz. Yerdeyken ne olduğunu anlayamadığımız mozaik, büyük bir kurukafa oluyor bir anda.

Museum aan de Stroom, günümüzde artık eskisi gibi kullanılmayan Bonapartedok üzerine inşa edilmiş bir yapı. Müze, Pazartesi hariç hergün saat 10:00’da açılıyor, haftaiçi 17:00’ye kadar hizmet veren müze, haftasonları 18:00’a kadar açık ve 8€ karşılığı giriş yapılabiliyor, Antwerp City Card‘ınız varsa giriş ücretsiz.