Leopold Müzesi ve Mumok Sanat Müzesi (Museumsquartier)

Leopold Müzesi ve Mumok Sanat Müzesi (Museumsquartier)

Viyana gezinizde gitmeniz gereken ilk yerlerden biri, içinde Viyana Modern Sanat Müzesi olan Mumok ve Leopold Müzesi‘nin bulunduğu Museumsquartier olmalı. Museumsquartier, Viyana’nın birçok yeri gibi kültür sanat akımlarının merkezi olabilecek bu mekan sanat patlaması yaşayabileceğiniz bir yer. Çünkü burada Avrupa’nın en ünlü ressamlarının eserleri sergileniyor. Viyana’nın orta yerinde olduğu için de sinerjisi oldukça kuvvetli.

İmparatorluğun varolduğu dönemlerde saray ahırı olarak kullanılan bu geniş alan, yapılan restorasyın ve düzenlemeler sonrasında önce bir sergi alanı, daha sonra da müzeler kompleksine dönüştürülmüş. Bu alanda müzelerin yanısıra kafeler, dinlenme alanları ve başka sergi salonları da bulunuyor.

Viyana Museumsquartier Gezilecek Yerler
Burası MuseumsQuartier. Leopold Müzesi'nden çekilmiş bu fotoğrafın sağ tarafı kraliyet meydanına doğru çıkıyor, girişler de yine o kapıdan. Karşıdaki koyu renkli bina, Viyana'da ünlü bir sanat müzesi olan MUMOK

Burası Viyana’da sanat müzelerinin bir arada yer aldığı bir meydan. Museumsquartier (MQ) adındaki bu meydanın girişindeki yapının üst tarafında bu ismi görürsünüz zaten. MuseumsQuartier Wien veya Museumsplatz olarak da anılıyor burası. Binanın altındaki girişten girdiğinizde yine geniş bir alan ve alanın çeşitli yerlerinde sanatsal oturma ve dinlenme bankları görürsünüz. İnsanlar, burada sohbet ediyor,  kitap okuyor ve hatta yazın güneşleniyorlar bile. Meydan, halka açık bir meydan olduğundan girişin ücretli olması gibi bir durum sözkonusu değil, ancak içerisindeki yapılara girmek isterseniz, herbiri ayrı bir müze olduğundna için ayrı ayrı ücretlendirmenin bulunduğunu belirtelim.

MUMOK

Museumsquartier iki önemli sanat müzesi ile çevrili. Sağ tarafınızdaki koyu renkli taş ya da mermerden yapılmış müzenin ismi Mumok, yani Museum of Modern Art kelimelerinin Almancası olan Museum Moderner Kunst kelimelerinin ilk harflerinin birleşiminden oluşuyor. Modern Sanat Müzesi Ludwig Vakfı’nda, birçok modern sanat eserini görebilirsiniz. Pop akımının en önemli temsilcilerinden Andy Warhol, kübizmin kurucusu Pablo Picasso, Claes Oldenburg, Roy Lichtenstein, Wolf Vostell, Nam June Paik, Franz West ve Gerhard Richter, eserlerini görebileceğiniz sanatçılar arasında.

Viyana Museumsquartier Mumok Sanat Muzesi Binasi
Modern Sanat Müzesi Ludwig Vakfı' binası

Mumok ziyaret saatleri şu şekilde; Pazartesi günleri 14:00 – 19:00, Salı Pazar arası 10:00 – 19:00, Perşembe 10:00 – 21:00 çalışma saatleri. Mumok sanat müzesine giriş ücreti ise 11€, Vienna Pass‘lilere ücretsiz.

Leopold Müzesi

Museumsquartier’ın sol tarafındaki açık renkli bina ise Leopold Müzesi. Dünyanın çeşitli yerlerinden bu müzeyi görmeye gelen birçok sanatsever bulunuyor. Konu dünyaca ünlü ressamlar olunca ziyaretçisi de bol oluyor haliyle.

Viyana Museumsquartier Leopold Muzesi Binasi
Viyana Museumsquartier Leopold Muzesi Tablolari

Müzenin ana koleksiyonlarından biri Egon Schiele‘e ait tablolar. Genelde erotizm içerek tabloları ile kolaylıkla tanıyabileceğimiz Schiele, kısa hayatında çok önemli yapıtlara imza atmış. Schiele’yi yoğun bir şekilde etkileyen Gustav Klimt‘in çok sayıda eseri de burada sergileniyor.

Viyana Museumsquartier Leopold Muzesi Egon Schiele Eserleri
Egon Schiele'in erotik konulu tablolarından biri. Buradaki adam Egon Schiele'in kendisi. Kendini çizerken çoğu çizimlerinde olan korkutucu bir vizyon yaratmayı da ihmail etmemiş. Kırmızı gözler, ayakları olmayan, deforme bacaklı olarak tasvir etmiş kendisini.
Viyana Museumsquartier Leopold Muzesi Gustav Klimt Olum Yasam
Gustav Klimt'in önemli ve ünlü eserlerinden biri olan Ölüm ve Yaşam (Death and Life) adlı tablosu. Sol tarafta, üzerinde haç işaretleri olan ve elinde bir sopayla bekleyen ölüm, karşısında her jenerasyondan birbirlerine sıkıca sarılmış insanlar.

Leopold Müzesi giriş ücreti yetişkinler için 13€, Vienna Pass kartınız varsa bu müzeye de ücretsiz girebilirsiniz. Salı günü hariç haftanın her günü 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Perşembe günü kapanış saati ise 21:00.

Viyana Museumsquartier Leopold Muzesi Gezi Notlari
Viyana Museumsquartier Leopold Muzesi Sanat Eserleri

Viyana şehir kartı almadıysanız ve müzelere girmek istiyorsanız ayrı ayrı bilet almak yerine kombine bilet de alabiliyorsunuz. Birkaç euro olsa da cebinizde kalmasında fayda var. Mumok + Leopold Müzesi kombine bilet fiyatı 20,50€.

Museumsquartier nerede ve nasıl gidilir?

U2 metro hattını kullanarak Museumsquartier durağında inerseniz meydana en yakın durakta inmiş olursunuz. Museumsquartier çok büyük bir alanda yer aldığından U2 ve U3 metrolarını kullanarak Volkstheater adlı durakta inerek de ulaşmanız mümkün. Yine Volkstheater durağında inerek ulaşım sağlayabileceğiniz 49 numaralı tramı veya 48A otobüs hattını da kullanabilirsiniz. Viyana’da gezilecek yerler birbirine yakın olduğundan, gezi rotanıza burayı da alırsanız yürüyerek de ulaşabilirsiniz rahatlıkla.