Narlıkuyu Mozaik Müzesi

Narlıkuyu, Silifke’nin koylarıyla ünlü turistik bir noktasıdır. Narlıkuyu’yu besleyen sular, Cennet obruğundan gelen yeraltı suyu olduğu için soğuk ve tatlıdır. Roma döneminde Narlıkuyu’ya bir hamam yaptırılmış ve Cennet obruğundan gelen yeraltı suyu kullanılmış.

Roma döneminde inşa edien hamam kalıntıları günümüzde müzeye çevrilmiştir. Müzede, MS 4. yüzyılda inşa edilen Roma hamamının taban mozaikleri sergileniyor. Mozaikler hiç yer değiştirilmeden koruma altına alınmış. Antik dönemde inşa edilen hamamın yerinde, bugün 1975’li yıllarda inşa edilen Narlıkuyu Mozaik Müzesi bulunuyor.

narlikuyu mozaik muzesi gezi yazisi

1950’li yıllarda yapılan bir kazıda tesadüfen bulunan mozaikler, Üç Güzeller Mozaiği olarak anılıyor. Üç Güzeller, Narlıkuyu’nun simgesi haline gelmiş. Mozaikte Zeus’un kızları Aglaia, Euphrosyne ve Thalia‘nın kumru ve keklikler arasındaki eğlencesi görülüyor.

Ey konuk dost! Bu mucizeli suyu kimin bulduğunu, saklı kaynağını kimin gün ışığına çıkardığını merak ediyorsan, bil ki O, imparatorların dostu ve Kutsal Adalar’ın dürüst yöneticisi Poimenios’tur.

Güzelliği ile ünlü uyum tanrıçası Eurynome‘den doğma üç kız kardeş, Yunanca’da parlaklık, ışıltı ve güzellik anlamına gelen khrais sözcüğünden türetilen Kharites olarak anılıyor. Kharites’in bulunduğu mozaiklerin üst kenarındaki Grekçe bir metinde hamamın kim tarafından yapıldığı yazıyor.

narlikuyu mozaik muzesi kharites 400x266
narlikuyu mozaik muzesi binasi 400x266