Ödemiş Gölcük Gölü ve Yaylası

Gölcük, Bozdağ’ın tepesine yakın bir konumda olan bir göl. Aslında Ödemiş’e bağlı bir mahalle, fakat ismini yanındaki gölden almış.

Öncelikle Bolu’daki Abant Gölü veya Gölcük Gölü ile karıştırmayın. Burası İzmir’de. Gölcük’te karşılaştığımız şeylerden biri çevre ilçelerden aileler buraya gelip kahvaltı ve mangal yaparak, hatta balık tutarak vakit geçiriyorlar. Sıcak havalarda bile rakımdan dolayı serin bir havası olduğunu söyleyebilirim. Burası tenha bir göl değil, göl kenarında restoran, kafe, bakkal, camii gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yerler var.

odemis bozdag golcuk golu gezi notlari 400x266
odemis bozdag golcuk yaylasi gezi notlari 400x266

Gölcük Gölü, kitabınızı ve kahvenizi alıp huzur içinde vakit geçirebileceğiniz, keyif alabileceğiniz bir yer. Bozdağ Gölcük Gölü‘nde çadır kurmak da mümkün. Gölün doğu taraflarında piknik ve kamp için birkaç işletme bulunuyor. Biz kalmadığımız için tavsiye edemeyeceğiz, ama siz giderseniz yorumlarda deneyimlerinizi duymak isteriz.

odemis bozdag golcuk golu cadir kamp alanlari 400x266Gölcük Gölü Çadır Kamp Alanları
odemis bozdag golcuk golu piknik alanlari 400x266Gölcük Gölü Piknik Alanları

Dikkatimi çeken bir başka şey de gölün çok pis oluşu. Kontrol edilmeyen halk tarafından göle atılan ya da düşen çöpler ve bu çöplerden faydalanmaya çalışan sineklerden oluşuyor gölün kıyı tarafları.

Gölcük nerede ve nasıl gidilir?

Gölcük, Aydınoğulları Beyliği’nin başkenti olan Birgi’ye 20 km kadar uzaklıkta, ancak yolların Bozdağ yolunun virajlı olmasından dolayı yaklaşık 35 dk sürüyor. Ödemiş merkezden Gölcük Gölü’ne ulaşmak isterseniz yine 20 km ve yine 35 dk sürüyor. Ancak bu sefer yol farklı. Bozdağ Kayak Merkezi’nden Gölcük Gölü’ne ulaşım için 20 km’lik yol 40 dakika sürüyor. Bir kamyona denk gelmezseniz şanslısınız.

Rakımı yaklaşık 1050 metre ve bol virajlı yollarla ulaşılıyor. Bozdağ zirvesinin rakımının 2100 metrede olduğunu düşünürsek zirvenin yarısı yüksekliğinde. Gölcük Gölü’ne ulaşmak için bölgedeki Gölcük tabelalarını takip edebilir ya da yine de gittiğiniz rotadan emin olmak için telefonunuzdaki haritayı kullanabilirsiniz. Telefonların çekmeme ihtimaline karşı haritayı önceden yüklemeniz iyi olur.