Ödemiş Müzesi

İzmir’in Ödemiş ilçesinde Birgi yolu üzerindeki Ödemiş Müzesi, tarih boyunca süregelen Ödemiş ve çevresindeki uygarlıklara ışık tutuyor. Müze içerisinde çok eser yok. Ama ışıklandırması ve ortamı ile birçok ilçe arkeoloji müzelerinden daha güzel ve daha temiz görünüyor.

Ödemiş Müzesi’nin inşasından önce Ödemiş’ten çıkarılan eserler İzmir Arkeoloji Müzesi ve Tire Müzesi‘nde sergileniyormuş. Müze kurulduktan sonra ise Ödemiş ile ilgili olan eserler toplatılıp Ödemiş ve çevresine ait bu özenli müze oluşturulmuş.

Ödemiş Müzesi, iki farklı kategori altında birleşiyor. Bunlardan biri etnografya bölümü. Etnografya bölümünde, çoğunlukla Osmanlı dönemine ait bakır ve gümüş eşyalar, giysiler, takılar ve el işlemeleri sergileniyor.

odemis muzesi etnografik eserler 400x266
odemis muzesi etnografik eserler giysiler 400x266

Arkeoloji bölümünde ise Tunç Çağı’ndan Lidya Uygarlığı’na, Helenistik dönemden Roma ve Bizans dönemlerine, hatta Osmanlı dönemine kadar birçok yıla ait tarihi eserler görmeniz mümkün. Eserler daha çok Küçük Menderes Havzası‘nın çevresinde bulunmuş eserler.

odemis muzesi arkeolojik eserler 400x266
odemis muzesi arkeolojik eserler takilar 400x266

Bu eserler arasında Neikala, Palaiapolis ve Koloe taraflarında bulunmuş olan antik eserler, lahitler, Osmanlı dönemine ait mezar taşları, sikkeler gibi yapılan kazılar sonucu ortaya çıkan eserlerden oluşuyor.

odemis muzesi mezar stelleri 400x266
odemis gezilecek yerler muze 400x266

Ödemiş Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Ödemiş Müzesi’ne giriş ücretli. Müzekart’ınız varsa ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Pazartesi günleri de kapalı. Diğer günler 08:30 – 17:30 saatleri arası ziyaret edilebiliyor.

Ödemiş Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Ödemiş Müzesi, Birgi yolu üzerindeki Atatürk Caddesi’nde yer alıyor. Ana cadde üzerinde olduğu için herhangi bir yere sapmanız gerekmeden müzeye girişiniz mümkün. Müze, Birgi’ye 10km (18dk) mesafede.