Antik Kentin Yanıbaşında Olimpos Plajı | Rota Senin

Olimpos Plajı, ismini Olimpos Antik Kenti‘nden almıştır. Antik kenti gezdikten sonra yerdeik taş çıkıntılarına baka baka, nehir üzerindeki hayvanları seyrede seyrede bir bakmışsınız ki denizle birleşen kum sahile girmiş ayaklarınız. Kafanızı kaldırdığınızda ise dünyanın en iyi plajlarından birini görürsünüz. Olimpos Plajı, geniş ve uzun kumsalı, tertemiz deniziyle apaçık karşınızdadır.

Olimpos’un denizi güzeldir, girmesi keyiflidir. Özellikle yanlardaki dağlar güzel bir hava verir Olimpos’a. Ancak gördüğünüz koy sadece Olimpos’a ait değil, sahilin diğer yanı Çıralı Plajı‘dır. Olimpos ve Çıralı plajları yanyanadır, aralarında herhangi bir sınır yoktur. Doğayı seviyorsanız Çıralı’yı da keşfe çıkabilirsiniz. Çıralı sahili doğa üzerinde önemli bir güzelliğe ev sahipliği yapar. Caretta caretta kaplumbağalar, her yıl düzenli olarak buraya gelip yumurtalarını bırakırlar. Bu nedenle sahilde ateş yakmak ya da şemsiye kullanmak yasak.

olimpos manzara
olimpos plaji denize giris

Caretta caretta kaplumbağasının diğer bir adı da Sini kaplumbağasıdır. Balıklar, yengeçler ve diğer su canlıları ile beslenen kaplumbağalar, karaya yalnızca yumurta bırakmak için çıkarlar. Bu nedenle Akdeniz sahilleri, Sini kaplumbağaların üremesi için çok önemli bir altyapıya sahiptir. İnsanoğlunun artmasıyla nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan kaplumbağalar için uygun olan sahiller koruma altına alınmıştır.

Sahile çıkan caretta caretta’lar, yumurtalarını gece kumsalda açtıkları çukurlara gömerler. Denizin gelgitlerinden etkilenmeyecek noktada olması onlar için önemlidir. Bir seferde 100 yumurta bırakabilirler. Yaklaşık 2 aylık bir kuluçka döneminden sonra yavrular için yeryüzü hayatı başlar. Yumurtalarını delerler ve kumun yumurta boşluklarına girmesini fırsat bilerek merdivenden tırmanır gibi kumların üzerine tırmanırlar. Bu dönemde yavru kaplumbağalarının çevresinde hiç ışık olmaması gerekir. Çünkü ışık, yavruları çeker. Dolayısıyla gün doğumuna kadar denize ulaşması gereken yavruların hassas vücutları, gün doğumuyla birlikte güneş ışığına maruz kalırlar ya da diğer canlılara yem olabilirler. Çıralı’yı keşfe çıktığınızda önemli bir doğalgaz kaynağı olan Yanartaş ilginizi çekebilir. Yaz kış yanan bu kaynak, turistlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Olimpos’ta Ne Yenir?

Olimpos’ta her yer kafe ve restoran, karnınız acıktığında yiyecek bir şeyler bulmanız hiç zor değil. Daha önce denemediyseniz, kavun içi dondurma deneyebilirsiniz. Belki sizin hoşunuza gider. Yarım kavunun içine doldurulan birkaç top dondurma ziyaretçilerin tercih ettiği bir lezzet.

olimpos gozleme
olimpos kavunici dondurma

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa yorum kısmına sorabilir, gezilerimizi @rotasenin Instagram hesabından takip edebilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızın da bu makaleden haberdar olmasını sağlayarak bize destek olun. Teşekkürler!

Daha fazla Antalya, Kumluca, Türkiye
Soğuk Sularda Macera Saklıkent Kanyonu

Antalya Muğla sınırındaki Eşen Çayı'nın bir kolu olan Karaçay'ın kolay aşınabilen fay…

Kapat