Doğanın Kucağında Olimpos Antik Kenti

Doğanın Kucağında Olimpos Antik Kenti

Olimpos Antik Kenti, Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı bir sit alanı içinde. 1972 yılında Olimpos Beydağları Milli Parkı kapsamında doğal ve tarihi güzellikleri korumaya alınan bölgede, yeşilin ve mavinin içerisinde harika bir tatil geçirmek mümkün.

Likya medeniyetlerinin en önemli şehirlerinden biridir Olimpos. Olimpos Antik Kenti tarihinin MÖ 300’lü yıllara ulaştığı düşünülüyor. Fakat yazılı kaynaklara bakıldığında MÖ 78 yılında Roma Valisi Servilius Vatia‘nın, zamanın en büyük korsanı Zenicetes‘i deniz savaşında yendiği yazılıdır. MS 43 yılında Likya’nın, Roma İmparatorluğuna katılması ve MS 130 yılında İmparator Hadrianus’un burayı ziyaret ettiği de yazılı kaynaklar arasındadır.

Olimpos Genel Gorunum

Burası bir SIT alanı olduğu için yapılaşma yasak, dolayısıyla konaklama yapabileceğiniz ya da bir şeyler yiyebileceğiniz yerler ağaç evler içerisinde. Daha çok üniversite öğrencilerinin ya da sırt çantalı gezginlerin tercih ettiği Olympos, aynı zamanda Likya yolunun üzerinde bulunuyor. Kumluca Kemer karayolundan Olimpos tabelasına saptığınızda bir süre doğanın içinde, dar ve virajlı yollarda seyredersiniz. Çevrenizde birçok kafe ve pansiyon olduğunu fark ettiğinizde Olimpos’un merkezine girmiş olursunuz. Araçlar için park alanı var, ancak yoğun dönemlerde burası yetmeyebiliyor. Aracınızdan inip kafeleri geçtikten sonra Kültür Bakanlığı’nın bilet gişelerini görürsünüz.

Olimpos Antik Kalintilar
Olimpos Antik Şehri
Olimpos Yesillik

Olimpos Tarihi Kalintilar
Olimpos Antik Kent

Olympos Antik Kenti’ni tercih edenler daha çok denizi için tercih ediyor. Bu nedenle antik kentin içerisinde daha az insan var. nispeden daha sessiz, sakin bir ortam ile karşılaşıyorsunuz. Kenti gezerken büyük bir kapı çıkıyor karşınıza. Kalıntıların arasında bir tapınak kapısı. Yanındaki kitabede, Roma İmparatoru Marcus Aurelius‘a ait olduğu yazıyor. Olimpos Antik Kenti haritasını ya da planını aşağıdaki görselden inceleyebilirsiniz. Tarih ilginizi çekiyorsa, şehrin orijinal halinin nasıl olduğunu da merak ediyorsunuzdur.

Olympos Antik Kenti Boyutlu Modellemesi

Kentin derinlerine daldığınızda çeşitli su birikintileri, doğal köprü halini almış ağaçlar ve yeşillikler ile kendinizi doğanın ortasında bulursunuz. Nehrin karşı kıyısındaki pencereli yapı, şehrin hamam kalıntılarıdır. Nehrin ortasındaki iri taşlara basılarak geçilen nehrin karşı tarafında, tiyatro ve bazilika kalıntılarını da görmek mümkün.

Olimpos Hamam
Olimpos Kaptan Eudemas Mezari

Deniz kenarında, akropolün altındaki kayalığın oyuğunda bir mezar odasına mutlaka görürsünüz. Plaja giderken de bu mezarın yanından geçiliyor. Mezar odasındaki, Olimpos korsanlarından Kaptan Eudemas’a ait olan ve üzerinde gemi kabartması ile 4 satırlık bir şiir bulunan lahit mevcut. Şiirin anlamı ise şöyle:

Son limana girdi demirledi çıkmamak üzere,
Çünkü ne rüzgardan ne de gün ışığından medet var artık.
Işık taşıyan şafağı terkettikten sonra Kaptan Eudemas,
Oraya gömüldü gün misali kısa ömürlü gemisi, kırılmış bir dalga gibi.

Günümüzde Olimpos Antik Kenti kazıları hala devam ediyor ve ayağa kaldırılmaya çalışılıyor. Çeşitli üniversitelerin katılımıyla sağlanan bu kazıların iyi bir sonuç getireceğini düşünüyorum.

Olimpos Antik Kenti giriş ücreti ve ziyaret saatleri nedir?

Olimpos Antik Kenti girişi ücretli, fakat Müzekart’ı olanlar Olimpos’a ücretsiz giriş yapabiliyor. Olimpos Plajı’na ulaşmak isteyenler de aynı kapıdan ücretli olarak giriş yapmak zorundalar. Denize ulaşmak için giriş yaptıktan sonra yaklaşık 600 metrelik bir vadi içinden ilerlemeniz gerek. Vadinin ortasındaki Akçay Deresi Olimpos’u, dolayısıyla Olimpos’ta bulunan antik şehri ikiye ayırmış durumda. Olimpos Antik Kenti, yaz döneminde 08:30 – 19:00, kış döneminde 08:30 – 17:30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Olympos Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir?

Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı olan Olimpos Antik Kenti’ne veya Olimpos Plajı’na ulaşmak için seçeneğiniz çok. Antalya merkez Olimpos arasındaki mesafe 85km, Kaş ile arasındaki mesafe 110km, İzmir’den 520, İstanbul’dan 765km mesafede. Özel aracınızla güzel ve asfalt yollardan buraya ulaşabildiğiniz gibi Antalya merkezdeki Olimpos otobüslerini de kullanarak ulaşım sağlayabiliyorsunuz.