Roma'nın En Eski Yapısı Geniş Kubbesi ile Panteon Tapınağı

Roma’da korunmuş en eski yapılardan biri Panteon‘dur. Antik dönemden itibaren geniş kubbesiyle heybetini çevreye yayan Panteon, MS 125 yılıında inşa edilmiş.

Antik Roma’da tüm tanrılar için inşa edilmiş Panteon, sonraki dönemlerde kutsanarak kiliseye çevrilmiş ve kilise ile ilişkili çeşitli eklemeler yapılmış. Bugün görünen yapı, aynı yerde inşa edilen 3. yapı. Önceki yapılar çıkan yangınlardan zarar görmüş ve İmparator Hadrian tarafından yeniden inşa edilmiş.

roma panteon gezilecek yerler

Yapının en çok ilgi gören kısmı 43,3 metre çapındaki kubbesi. Yapının yüksekliği de kubbenin çapı gibi 43,3 metre olacak şekilde inşa edilmiş. Kubbenin yıkılmaması için yukarı doğru hafifleyen betonlar kullanılmış inşa aşamasında. Kubbenin ortasında ise, içeriye giren tek ışık kaynağı olan, Oculus adındaki 8 metre genişliğinde bir delik bulunuyor. Yalnızca bu delikten girebilen güneş ışığı ise Panteon’u olduğu gibi aydınlatmaya yetiyor.

panteon oculus gunes isigi 400x266
roma panteon ziyaretciler 400x266

Panteon kelimesi aslında meşhur insanların gömülü olduğu anıtlar için kullanılırmış. Ziyaret ettiğimiz Panteon da böyle bir misyonu üstlenmiş. Panteon, aralarında ressamların, mimar ve kralların da bulunduğu birçok ünlü ismin mezarının bulunduğu yer. Sanat ustası Raffaello, İtalya’nın kralı II. Vittorio Emanuele ve 19. yüzyıl kraliçesi Margherita’nın eşi I. Umberto‘nun mezarları burada yer alıyor.

roma panteon emanuele mezari

Panteon, Piazza della Rotonda‘da yer alıyor. Meydana girdiğinizde bu büyük yapıyı görmemeniz mümkün değil. Önü ise zaman zaman oldukça kalabalık olabiliyor. Çünkü Panteon ziyaretçi kabul ediyor ve üstelik ücretsiz. Biz, Panteon’u ziyaret ettiğimizde içeri girmek için adeta penguen gibi adım adım hareket edebilmiştik. Panteon’a girerken kafanızı kaldırdığınızda, sütunların üzerindeki taşta Latince olarak M·AGRIPPA·L·F·COS·TERTIVM·FECIT yazılı olduğunu görürsünüz. “Burayı üçüncü kez konsül seçilen Marcus Agrippa yaptırmıştır.” anlamına geliyormuş.

roma panteon latince yazi

Dev bronz kapıdan içeri girdiğinizde ise içerisi geniş olduğundan, girerken olduğu gibi sıkış sıkış olmuyorsunuz tabii. Panteon’un bulunduğu Rotonda Meydanı’nın tam ortasında ise Giacomo Della Porta’nın tasarladığı ve heykelini Leonardo Sormani’nin yaptığı bir çeşme bulunuyor. 1575 yılında yapılan çeşme, 1711 yılında yenilenerek bugünkü halini almış. Ancak 1886 yılında orijinal heykeller Roma Müzesi‘ne kaldırılarak, meydana bir kopyası konmuş.

roma panteon cesmesi 400x266
roma panteon rotondo meydani cesmesi 400x266

Panteon ünlü ressamlara da konu olmuştur. Aynı zamanda ressamların döneminde yapıların nasıl olduklarına dair fikir verebilen çizimler bu açıdan da önemli eserlerdir. İtalyan ressam Giovanni Paolo Pannini, 1734 yılında resmettiği Interior of the Panteon adlı eseri bunlardan biri. O dönemde de ünlü ziyaret noktaları arasında yer alan Panteon’a kimisi de dua için gelirmiş. Olduğundan daha geniş bir perspektifle çizim yaparak, iç mekanı daha iyi bir şekilde gösteren 128x99cm ebatlarındaki tablo, bugün Roma’da bulunan National Gallery of Art‘ta sergileniyor.

giovanni paolo pannini panteon

Roma’da gezilecek yerler listenizin baş maddeleri arasında yer alması gereken bu muazzam yapının içinde yarım saat gibi bir süre harcayabilirsiniz. Ziyaret saatleri, pazar günleri 09:00 – 18:00 arasındayken, hafta içi 08:30 – 19:30 olarak belirlenmiş.