Parnu'nun En Ünlü Kiliseleri

Parnu'nun En Ünlü Kiliseleri

Parnu, Estonya’nın en küçük şehri olsa da hem mimari hem de tarihi anlamda öne çıkan kiliseleriyle biliniyor.

Deniz turizminin önplanda olduğu Parnu küçük olduğu için içinde bulunan kiliseler kısa sürede gezilebiliyor. Kiliselerin kapılarında asılı olan ziyaret saatlerine dikkat etmek gerek. Harici durumlarda kilise kapalı ya da içeride bir etkinlik gerçekleşiyor oiabiliyor.

Elizabet Kilisesi

1750’de inşa edilen Elizabet Kilisesi, Estonya Barok döneminin en çarpıcı dini yapısıdır. Parnu şehir merkezinde bulunan kilisenin içi Neo-Gotik stiliyle görülmeye değer. Estonya’nın en iyi orglarından birine sahip olan Elizabet Kilisesi, müzik severler arasında da konser merkezi olarak oldukça popüler.

Kilise ismini, Parnu’ya kazandırdığı bu lüteriyen kilisesi ile kendisine hayran olunan Rusya İmparatoriçesi Jelizaveta’dan almış.

Jekaterina Kilisesi

1768 yılında tamamlanan Jekaterina Kilisesi, Estonya’nın en kusursuz ve heybetli barok stile sahip kilisesidir. Parnu Jekaterina Kilisesi, Rus Kraliçe II. Catherine’in isteği ve finansal desteği ile inşa edilmiştir.

Kilise, ortodoks kiliselerinin çoğundan çok daha önce inşa edildiği için mimari bakış açısı yönünden diğerlerinden farklıdır. Fakat aynı zamanda, tüm Baltıklardaki ortodoks kiliselerinin mimari gelişimini de etkilemiştir.