2017 Yılı Pasaport Harç Ücretleri | Rota Senin

Maliye Bakanlığı’nın her yıl düzenli olarak denetime aldığı ve değiştirdiği pasaport harçları her yıl düzenli olarak güncellenmekte. Seyahatlerin en önemli belgesi pasaport, vizeli vizesiz tüm ülkelere yolculuk yapabilmek için yanınızda bulunması gereken en önemli evraktır.

2010 yılında çipli pasaportlar piyasaya sürülmüş ve 2015 yılından itibaren eski pasaportlar, yerini tamamen daha çok bilgi barındıran çipli pasaportlara bırakmıştır. Şimdi aşağıdaki soruları yanıtlayacak pasaport ile ilgili sorularımıza çözüm bulalım.

2017 Yılı Pasaport Harç Bedeli Nedir?
2017 Yılı Pasaport Ücretleri Nelerdir?
Çipli Pasaport Fiyatı Ne Kadardır?
Pasaport Nasıl Çıkartılır?
Kaç Yıllık Pasaport, Kaç Liradır?
Pasaport için Gerekli Evraklar Nelerdir?
Pasaport Kaç Günde Çıkar?
Pasaport Başvuru İşlemleri Nedir?

2017 Yılı Pasaport Harç Bedeli

1 yıllık pasaportlar için ödemeniz gereken pasaport harç ücreti 175,50TL, 2 yıllık pasaport ücreti 286,40TL, 3 yıllık pasaport bedeli 406,70TL ve 10 yıllık harç bedeli 573,10TL‘dir.

Pasaport alırken aynı zamanda defter bedeli de ödenir. Yukarıdaki ücretlere 94TL olan 2017 yılı ek defter masrafları hariçtir.

Pasaport harçları nereye yatacak? Pasaport harcını banka aracılığı ile yatırmanız mümkün. Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Alternatif Bank, Anadolubank, Bank Asya, Citibank, Denizbank, BurganBank, Finansbank, Fortisbank, Garanti Bankası, HSBC Bank, ING Bank, Kuveyt Türk, Katılım Bankası, Şekerbank, T.C. Ziraat Bankası, Tekstilbank, TurkishBank, Turkland Bank, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Türkiye Finans Katılım Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Yapı Kredi Bankası’na yatırabileceğiniz harcın dekontunda TC kimlik numaranızın, adınızın ve soyadınızın bulunmasına dikkat edin.

Seyahat etmeyi seviyorsanız ve imkânınız varsa 10 yıllık pasaport çıkartmak en hesaplısı. Çünkü vadeniz dolunca tekrar pasaport çıkartmak isterseniz, ödediğiniz toplam miktar neredeyse 10 yıllık pasaport ücretine denk gelecektir.

Pasaport Nasıl Çıkartılır?

Pasaportunuzu, Türkiye sınırları içerisindeki herhangi bir emniyet müdürlüğünden çıkartmak mümkün. E-Pasaport Randevu Merkezi‘ne ait web sitesi üzerinden, ilgili belgeleri topladıktan sonra size en yakın Emniyet Müdürlüğü’nden alacağınız randevu ile işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Pasaport için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Emniyet Müdürlüğü’ne gittiğinizde pasaport çıkartmanız için vermeniz gereken bazı evraklar vardır. Nüfus cüzdanınızın aslı, 2 adet biyometrik vesikalık fotoğraf, pasaport ücretini yatırdığınızda bankanın size vereceği dekontun kendisi, varsa önceden alınmış pasaportunuzun aslı yanınızda bulundurulması gereken evraklardır. Yeşil pasaport alacaksanız çalıştığınız kurumun yetkililerinden matbu talep formu veya mühürlü belge almanız gerekiyor.

Pasaport Kaç Günde Çıkar?

İlk defa pasaport çıkartıyorsanız müracaat aşamasında sizden parmak izi alırlar ve pasaportunuz en geç iki hafta içerisinde belirtilen adrese PTT ile yollanır.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa yorum kısmına sorabilir, gezilerimizi @rotasenin Instagram hesabından takip edebilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızın da bu makaleden haberdar olmasını sağlayarak bize destek olun. Teşekkürler!