2019 Pasaport Harç ve Pasaport Cüzdan Ücretleri

2019 Pasaport Harç ve Pasaport Cüzdan Ücretleri

Maliye Bakanlığı’nın her yıl düzenli olarak denetime aldığı ve değiştirdiği pasaport harçları ücretleri her yıl düzenli olarak güncellenmekte. Seyahatlerin en önemli belgesi pasaport, vizeli vizesiz tüm ülkelere yolculuk yapabilmek için yanınızda bulunması gereken en önemli evraktır.

2010 yılında çipli pasaportlar piyasaya sürülmüş ve 2015 yılından itibaren eski pasaportlar, yerini tamamen daha çok bilgi barındıran çipli pasaportlara bıraktı. Şimdi aşağıdaki soruları yanıtlayacak pasaport ile ilgili sorularımıza çözüm bulalım.

2019 yılı pasaport harç bedeli ne kadardır?

1 yıllık pasaportlar için ödemeniz gereken pasaport harç ücreti 284,4TL, 2 yıllık pasaport ücreti 327,80TL, 3 yıllık pasaport bedeli 575TL ve 4-10 yıllık harç bedeli 811TL‘dir. Pasaport alırken aynı zamanda defter bedeli de ödenir. Yukarıdaki ücretlere 133TL olan 2019 yılı ek defter masrafları hariçtir. Bu demek oluyor ki 10 yıllık bir pasaport almak isterseniz 944TL ödemeniz gerekiyor.

Yeşil pasaport almaya hakkı olanlar harç bedeli ödemeden, sadece defter bedeli ödeyerek pasaport sahibi olabilirler. 25 yaşını geçmemiş öğrenciler buraya dikkat edin. Öğrencilik hayatınız sürüyor ve pasaport almak istiyorsanız siz de sadece defter bedeli ödeyerek öğrenci pasaportu alabilirsiniz.

Bordo passport ücreti nereye yatırılır?

Pasaport harcını banka aracılığı ile yatırmanız mümkün. Akbank, Aktif Yatırım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Alternatifbank, Anadolubank, Arap Türk Bankası, Citibank, Denizbank, Burgan Bank, Fibabanka, Finansbank, HSBC Bank, ICBC Turkey Bank, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Odea Bank, Şekerbank, Ziraat Bankası, Turkishbank, Turkland Bank, Türk Ekonomi Bankası, Finans Katılım Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Ziraat Katılım Bankası’na yatırabileceğiniz harcın dekontunda TC kimlik numaranızın, adınızın ve soyadınızın bulunmasına dikkat edin.

Seyahat etmeyi seviyorsanız ve imkânınız varsa 10 yıllık pasaport çıkartmak en hesaplısı. Çünkü vadeniz dolunca tekrar pasaport çıkartmak isterseniz, ödediğiniz toplam miktar neredeyse 10 yıllık pasaport ücretine denk geliyor.

Bordo pasaport nasıl çıkartılır?

Pasaportunuzu, Türkiye sınırları içerisindeki herhangi bir nüfus müdürlüğünden çıkartmak mümkün. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Randevu Sistemi üzerinden, ilgili belgeleri topladıktan sonra size en yakın Nüfus Müdürlüğü’nden alacağınız randevu ile işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Bordo pasaport için gerekli evraklar nelerdir?

Nüfus Müdürlüğü’ne gittiğinizde pasaport çıkartmanız için vermeniz gereken bazı evraklar vardır. Nüfus cüzdanınızın aslı, 2 adet biyometrik vesikalık fotoğraf, pasaport ücretini yatırdığınızda bankanın size vereceği dekontun kendisi, varsa önceden alınmış pasaportunuzun aslı yanınızda bulundurulması gereken evraklardır. Yeşil pasaport alacaksanız çalıştığınız kurumun yetkililerinden matbu talep formu veya mühürlü belge almanız gerekiyor.

Bordo pasaport kaç günde çıkar?

İlk defa pasaport çıkartıyorsanız müracaat aşamasında sizden parmak izi alırlar ve pasaportunuz en geç iki hafta içerisinde belirtilen adrese PTT ile yollanır.