Pendik YHT İstasyonu Nerede ve Nasıl Gidilir?

Pendik YHT İstasyonu Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ulaşımı kolaylaştırmayı amaçlayan Yüksek Hızlı Tren’e ulaşmak bir hayli zor, çünkü İstanbul’un çok uzağında. Neredeyse İstanbul sınırlarında yer alıyor. Pendik Tren İstasyonu’na birkaç yoldan ulaşabiliyorsunuz.

Metro ile Pendik’e nasıl gidilir?

Pendik’e ile ulaşım seçenekleri arasında İstanbul trafiğini göz önünde bulundurursak, en iyi yol metro ile ulaşım sağlamak. Kartal metrosu Pendik’e kadar gitmese de Pendik’in yakınına kadar hızlıca ve vakitlice yaklaşabilen tek toplu taşıma aracı. Kartal metrosu ile Pendik tren istasyonu arası yoluna göre 5-6km ve taksi ile yaklaşık 10 dakikada ulaşılabiliyor.

Taksiye binmek istemeyenler metronun 4 numaralı çıkışından çıkmalılar. Ardından Pendik köprüsüne ulaştıktan sonra minibüsler aracılığıyla YHT garına ulaşabilirler. Kartal Metro’dan Pendik’e ulaşmak için otobüsleri de kullanabilirsiniz. KM28, 132A, 132H, 132K, 132P otobüsleri veya başka bir güzergahtan giden 17B hattını tercih edebilirsiniz.

Metro ile ulaşmayı tercih ediyorsanız ve İstanbul’un herhangi bir yerinden Metrobüs ile Uzunçayır durağına kadar gelmelisiniz. Sonrasında Metrobüs durağından Metro’ya aktarmak yapmanız gerekecek.

Otobüs ile Pendik tren istasyonuna nasıl gidilir?

İstanbul’da bir yerden bir yere ulaşmak puzzle birleştirmek gibi. Çıkış noktasına en uygun seçenekleri göz önünde bulundurarak Metro, Metrobüs, Marmaray gibi farklı toplu taşıma araçlarıyla farklı kombinasyonlar üretmeniz gerekiyor. İETT, Pendik Yüksek Hızlı Tren İstasyonu’na Anadolu ve Avrupa Yakası’ndan kolay ulaşım için aşağıdaki seçenekleri inceleyebilirsiniz.

Anadolu Yakası’nda oturanlar için Üsküdar’dan Marmaray ile Ayrılıkçeşmesi istasyonunda metro aktarması yaparak, Ümraniye’den 14ES, 14B, 14DK, 8E numaralı otobüslerle Göztepe Köprüsü’ne veya 19D, 10 numaralı hatlarla Bostancı Sanayii durağında inip metro aktarması yaparak, Sabiha Gökçen Havalimanı‘ndan E-10 hattı ile Pendik Köprüsü’ne, ardından minibüslerle YHT tren istasyonuna ulaşabilirsiniz. Kadıköy’den 16, 16D, 17 ve 222 hat otobüsleri, Üsküdar’dan 16A otobüsleri de Pendik YHT garı durağından geçiyor.

[postlink id=”15221″ title=”Yüksek Hızlı Tren Hakkında Her Şey”]

Avrupa Yakası Büyükçekmece, Beylikdüzü, Avcılar, Küçükçekmece, Bahçelievler, Merter tarafından gelenler önce Metrobüs ile Mecidiyeköy’e ulaşmalı. Ardından mezarlığın yakınından kalkan 251 numaralı otobüslerle YHT’ye kadar gidebilirler. Atatürk Havalimanı‘ndan Pendik YHT garına ulaşmak için önce Aksaray – Havalimanı metrosuyla Merter’e, sonra Metrobüsle Mecidiyeköy’e ulaşarak yukardaki yolu takip etmelisiniz.

Özel araç ile Pendik’e nasıl gidilir?

Pendik’e en iyi yol mümkünse özel aracınızla gitmek. Sabah 07:00 trenine yetişmeniz gerektiğini varsayalım. Herkes bilir trene yetişmek için saatler öncesinden erken kalkmak, yollara düşmek ve toplu taşıma ile uğraşmanın ne kadar sıkıcı olduğunu. Atlayın arabanıza gidin. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden Pendik’e ulaşmak 28km (30dk). Tabii çıktığınız saate, trafiğe, yol durumuna göre bu süre iki katına kadar da uzayabilir.

Pendik’te YHT garına yakın otoparklar:

Pendik’e özel aracınızla geldiyseniz aracınızı bir otoparka bırakmak isteyeceksinizdir. Tıpkı Sabiha Gökçen Havalimanı yakınındaki otoparklar gibi Pendik tren istasyonu yakınındaki otoparkları da belirtelim. Aşağıdakilere otoparklara alternatif olarak Sabiha Gökçen Havalimanı yakınındaki otoparkları da kullanıp taksiyle geçebilirsiniz Pendik garına.

[postlink id=”14691″ title=”Sabiha Gökçen Havalimanı Otoparkları”]

İSPARK Pendik Katlı Otopark: Bir kere kullandık ve gayet memnun kaldık. Bina içindeki dönüşler dar olması sıkıntı yaratmıyorsa başka sıkıntısı yok. Aracınızı bıraktıktan sonra 350 – 400 metre kadar (5dk) yürüyerek Pendik Garı’na ulaşabilirsiniz. (Koordinat: 40.878924, 29.234397)

TCDD Otoparkı: Pendik Tren İstasyonu’nun hemen yanında TCDD’nin kendi otoparkı bulunuyor. Fiyatlarını bilmiyorum ama zorda kalırsanız orayı da tercih edebilirsiniz. (Koordinat: 40.880800, 29.233399)

Aslında Pendik’te birçok otopark var, özellikle sahil kesiminde nispeten daha pahalı otoparklar bulunuyor. Yukarıda bahsettiğim iki otopark dışında dediğim gibi birçok otopark var, ancak önemli olan günlük fiyat tarifesi uygulayacak otopark bulmak. En son sahile yeni katlı bir otopark yapılıyordu. Pendik’teki dar sokaklar arasındaki otopark sorununu kökünden çözebilecek bir otopark olacağa benziyor.