Pisa Gezi Listenizde Olması Gereken 5 Yer

Pisa şehri Arno Nehri’nin getirdiği alüvyonlar üzerine kurulmuş bir şehir. Bu nedenle üzerindeki ağır yapılarda eğilmeler görülebiliyor. UNESCO tarafından koruma altına alınan ve her yıl çok sayıda ziyaretçi çekmeyi başaran Pisa şehrinde eğikliği ile ünlenen Pisa Kulesi, şehrin en önemli turizm sembolü. Pisa’ya gittiğinizde yapmanız gereken şeyleri ve gezmeniz gereken yerleri sizin için sıraladık.

Neler Var?

1 Pisa Kulesi

Pisa Kulesi, kentin en önemli simgesi. Eğikliği nedeniyle yoğun ilgi gören kulenin tepesine çıkmak da mümkün, ancak şehri yukarıdan görmek için 18€ gibi bir bedel ödemeniz gerekiyor. Tamamen kendi özgü bir mimari yapısı olan 56 metre yüksekliğindeki Pisa Kules, Pisa gezilecek yerler listesinde ilk sırada.

pisa kulesi egimi

2 Pisa Katedrali

Piazza del Miracoli adındaki Mucizeler Meydanı’nda sadece Pisa Kulesi değil, bir vaftizhane ve bir katedral de bulunuyor. Pisa Katedrali, bu yapıların ana kaynağı ve en büyüğü. Beyazlar içindeki tüm mimari yapılar, ana katedralin bir eklentisi olarak ortaya çıkmış.

pisa katedrali gezisi

3 Pisa Vaftizhanesi

Vaftizhane, Pisa’da yaşayanların vaftiz edildiği yer. Bilimin babası Galileo Galilei‘nin de vaftiz edildiği Pisa Vaftizhanesi, Mucizeler Meydanı’ndaki dairesel formuyla dikkat çeken yapıdır. Döneminin en büyük yapılarından biri olan vaftizhane, günümüzde bile en büyük yapılar arasında. İç mimarisi nedeniyle de harika bir akustiği var. Ziyaret esnasında akustik ses gösterileri denk gelirsiniz umarım.

pisa vaftizhanesi gezisi

4 Campo Santo Anıt Mezarı

Campo Santo bir anıt mezar ve kelime anlamı Kutsal Alan. Campo Santo Anıt Mezarı ziyaretinizde birçok lahite ve Roma döneminden kalma heykele rastlayabilirsiniz. Ancak eserlerin en önemlisi bir odada ziyaret edilebilen Triumph of Death adındaki fresk.

camposanto meydani

5 Sinopie Müzesi

Sinopie Müzesi, aslında büyük bir müze değil, Pisa’nın bulunduğu meydandaki diğer yapılara bilet aldığınızda Sinopie Müzesi ücretsiz olarak gezilebiliyor. Bir kısmı geçici sergilerden oluşan müzenin bir kısmı da koruma altındaki fresklerden oluşuyor.

sinopie museum piazza del duomo maketi