Pisa'nın Ana Yapısı Pisa Katedrali

Pisa Meydanı’nın orijinal adı olan Piazza del Duomo adlı meydanın kalbi sayılan bir yapıdayız. Pisa Katedrali, çevresinde gördüğünüz her büyük yapıdan daha eskidir. Çevresindeki çan kulesi olan Pisa Kulesi, Pisa Vaftizhanesi ve Camposanto Mezar Anıtı bu yapıdan sonra, bu yapıyla bağlantılı olarak inşa edilmiş.

Busketo tarafından 1064 yılında inşa edilen katedralin iç tarafı da bir hayli zengin. Özellikle mozaiklerle canlı bir görünüme kavuşan katedrali, taştan dramatik sahneler destekliyor.

pisa katedrali gezisi 400x266
pisa katedrali gezi 400x266

Katedralin ortasındaki Galilei avizesi dikkat çekiyor. Pisa doğumlu fizikçi ve matematikçi olan Galileo Galilei, bir avizenin sallanma uzaklığı ne olursa olsun her zaman aynı hızda sallandığını bulan kişidir. Asılı lambanın salınımını izleyerek fikir edindiği avize, Pisa Katedrali’ndeki avizedir.

pisa katedrali mimarisi© Ricky Courtney

Pisa Katedrali’nin özellikleri arasında, yapının gözardı edilmemesi gereken bir unsuru da bronz kapılarıdır. 1180 yılında Pisano tarafından yapılan orijinal kapılar 14. yüzyılda çıkan bir yangınla harap olduktan sonra, yeni kapılar heykeltıraş Giambologna’nın atölyelerinde yapılmışlardır. Kapıların çeşitli hikayeler anlatan rölyefleri ise harika.

pisa katedrali bronz kapilari

Katedralde bulunan heykel ve hazine gibi eserlerin büyük bir kısmı, bugün Pisa Kulesi‘nin hemen yanındaki Operal del Duomo Müzesi‘nde sergileniyor. Bir kısmı da vaftizhanenin yanındaki Camposanto‘da sergilenmekte.

Sinopie Müzesi

Camposanto’nun içeriğine benzer bir müze, fakat çok da büyük bir müze değil. Fakat, biletinize dahil olduğu için burayı da gezebilirsiniz. Müzenin %70’i geçici sergilerden, kalan kısmında ise koruma altındaki freskler oluşturuyor.

İçeri girdiğinizde, Pisa Kulesi’ni, oluşumunu ve geçirdiği tehlikelerin gösterildiği bir projeksiyon gösterisi var. Birkaç adım ötede, Piazza del Duomo‘nun maketinin yanında, gözlük takıp 3D olan kısa bir videoyu izleme alanı bulunuyor. Bu videoyu izleyerek Pisa ile ilgili genel bir bilgiye ulaşırsınız.