Floransa‘nın ünlü ve tarihi köprüsü Ponte Vecchio (Eski Köprü), Arno Nehri üzerindeki en eski köprüdür. Asıl yapılış amacı, dönemin önde gelen ailesi olan Medici ailesinin Palazzo Pitti ile Palazzo Vecchio arasındaki geçişlerini halka görünmeden yapmaktı.

Ponte Vecchio, günümüzde elbette turistlerin yoğun ilgi gösterdiği noktalardan. Özellikle köprünün dışından, Arno Nehri’nin kenarından harika fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

floransa ponte vecchio koprusu
floransa ponte vecchio kopru uzeri

1345 yılında inşa edilen köprü, Floransa’da II. Dünya Savaşı’nda yıkılmayan tek köprü olma özelliğini taşıyor. Günümüze kadar her daim dükkanların olduğu köprü önceleri tabakhane ve demir atölyelerinin bulunduğu bir köprü iken, bu durum Dük I. Ferdinand’ı rahatsız etmiş olacak ki, bugün kuyumcularla doludur. Daha çok Arap kültürüne göre düzenlenen kuyumculardaki altınlar büyük ve gösterişlidir.

Ponte Vecchio üzerindeki kuyumcu dükkanları arasında şehri panoramik olarak izleyebileceğiniz boşluklar bulunuyor. Köprüden geçen bu boşlukları farkederek önlerinde fotoğraf çektirebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa yorum kısmına sorabilir, gezilerimizi @rotasenin Instagram hesabından takip edebilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızın da bu makaleden haberdar olmasını sağlayarak bize destek olun. Teşekkürler!