Prag Gezi Rehberi 3. Gün

Orta Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Prag’ın 3. ve son günü Old Town meydanı ve civarında olacağız. Gezilecek yerler arasında olabildiğince yürüyerek gezmeli ve çevrenizdeki tarihi yapıları incelemelisiniz.

Sonunda bugün astronomik saati ve bulunduğu meydanı inceleme şansımız oluyor. Astronomik saat Orta Çağ’da yapılmış en muhteşem saatlerden biri. Saatin bulunduğu kuleye çıkmak mümkün ama saat kulesinin bağlı olduğu yapılar kompleksinin de içini gezmeli, Prag şehrinden önceki kentleri gezmeli. Bunun için turlara katılmanız gerek. Astronomik Saat Kulesi‘nin solundaki kırmızı binanın bir solundaki girişten girmeli ve merdivenlerden çıkarken sağda kalan salona yönlenmelisiniz. Eğer Prag Card’ınız varsa kule ve tarihi salonların gezilerini ücretsiz gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu turlara katılmanızı mutlaka öneriyorum.

prag astronomik saat gezilecek yerler 400x266
prag old town yeralti turu 400x266

Yaklaşık 3 saatlik tarihi bir geziden sonra astronomik saatin alt kapısından çıkıyoruz. Old Town Meydanı’nı gezmek için harika bir alan. Astronomik saatin manzarasından ya da Old Town Meydanı’ndan bakıldığında dikkat çeken önemli bir yapı da, 80 metre yüksekliğindeki görkemli ikiz kulelere sahip Tyn Kilisesi’dir. Tyn Kilisesi IV. Charles döneminde inşa edilen kiliselerden biri. Uzun uzun bakılası, harika bir Gotik mimariye sahip.

prag tyn kilisesi 400x266
prag tyn kilisesi arkasi 400x266

Buralarda biraz gezdikten sonra Prag Card’ımız olduğu için Old Town Meydanı’nın arkasındaki bir galeriye giriyoruz. House at the Stone Bell adındaki galeri Gotik mimarinin Prag’daki en önemli yapılarından biri. 1988 yılından bu yana Prag şehrinin galerisi olarak hizmet veriyor. İndirimli kartınız yoksa Pazartesi hariç her gün 10:00 – 20:00 saatleri arasında 120 CZK karşılığında ziyaret edebilirsiniz.

prag sehir galerisi barok mimari 400x266
prag sehir galerisi sergi salonu 400x266

Old Town Meydanı‘ndan çıkıp en yakındaki istasyondan metroya biniyor ve Prag Ulusal Müze‘nin bulunduğu Muzeum durağında iniyoruz. Ulusal Müze’nin orijinali tadilatta ve bu müze için yeni yapılan modern bina oldukça güzel tasarlanmış. Yeni Ulusal Müze’de aklınıza gelebilecek birçok şeyin koleksiyonu mevcut. Bu koleksiyonlar tabii ki daha çok insan ve hayvan canlıları üzerine. İskeletler, mumyalar, arkeolojik buluntular veya günümüzde yaşayan ya da soyu tükenmiş olan hayvanların orijinal boyutlarındaki rekonstrüksiyonları sizi bambaşka bir dünyaya götürecek. Bu müze de oldukça önemli ve ziyaret edilesi.

prag ulusal muze kurbaga fosili 400x266
prag ulusal muze vahsi hayvanlar 400x266

Müzeden çıkıp metro ile Mustek durağına geliyoruz. İsterseniz yürüyebilirsiniz de. Amacımız Komünizm Müzesi‘ni görmek. Komünizm Müzesi, Prag’ın başkent olduğu Çekoslovakya’nın tarihine damga vuran siyasi olayları, komünist rejimi konu alan bir müze.

prag komunizm muzesi fuze 400x266
prag komunizm muzesi lenin heykeli 400x266

Prag’ın muhteşem sokakları arasında dolaşarak Powder Tower‘a varıyoruz. 17. yüzyıldan sonra barut ambarı olarak kullanılan Powder Tower, önceleri Old Town‘a giriş yapmak için kullanılan 13 kapıdan biriymiş. Burası da çıkmayı tercih ettiğimiz kulelerden bir başkası. manzarası da harika.

prag powder tower gezisi 400x266
prag powder tower manzarasi 400x266

Franz Kafka Anıtı

Prag ile özdeşleşen Kafka’nın 2003 yılında yapılan anıtını görmeye gidiyoruz. Dušní Street ile Vězeňská Street arasında kalan bağlantı yolunda yer alan heykel, 3.75 metre uzunluğunda ve 800 kg ağırlığında. Prag Franz Kafka Derneği tarafından yaptırılan Kafka Anıtı, yazarın kişiliğini anlatan güzel bir yapıt olmuş. Çek heykeltıraş Jaroslav Röna tarafından yapılan heykelde vücudu olmayan bir kıyafet üzerinde binen mini bir Kafka’ya rastlıyoruz.

Kafka Anıtı’nın bulunduğu mahalle bir Yahudi mahallesi. Bu bölgede oturan Yahudiler tarafından inşa edilen birçok sinagog bulunuyor. Bu sinagogların tamamını gezmek mümkün. Bunu ayrı bir yazıda daha detaylı olarak ele aldık.

Bu içerik ilginizi çekebilir

Sinagogları gezi planınıza dahil edecekseniz zamanlamanızı iyi ayarlamalısınız. Bu sinagoglarda da gezdikten sonra günün sonuna geliyoruz ve gezimizi tamamlıyoruz.