Prag Ulusal Müze

Prag Ulusal Müze‘nin yeni binası, kentin eşsiz modern binalarından biri haline gelmiştir. Eski Ulusal Müze’nin bir yanındaki sokağında yer alan yani müze, Muzeum metro durağında inilerek rahatlıkla ulaşılabilir.

Prag Ulusal Müze, ziyaret ettiğim en büyük ve kapsamlı müzelerden biri. Birazdah detaylı olarak bahsedeceğimiz gibi her alanda tarihi nesnelere yer verilmiş, fazlasıyla bilgilendirici bir müze haline getirilmiş. Önceki müze nasıldı bilmiyorum, ama yeni müze oldukça tatmin edici.

Müzenin arkeoloji odalarında bolca kemik ve fosillerle karşılaşıyoruz. İnsan kafatasları ile doldurulmuş bir vitrin sıradışı görünüyor. Hayvan kemikleri de sergileniyor, ancak en çok ilgi çeken kurbağa ve balık fosilleri oluyor.

prag ulusal muze kafataslari 400x266
prag ulusal muze kurbaga fosili 400x266

Doğa ile ilgili bilgilendirici birçok pano bulunuyor. Doğal yaşamın kendi içindeki sirkülasyonu anlatılıyor. Timsah ve aslanlar gibi dünyanın hakimlerinden bahsediliyor. Bunlardan bahsedilirken hayvanların iskeletleri de sergileniyor.

prag ulusal muze timsah iskeleti 400x266
prag ulusal muze kuslar 400x266

Müzede insan iskeletleri de bulunuyor. Kimisi bildiğimiz yöntemlerle gömülmüşlerken, bazı inanışlara göre ölümden sonra yakılması gerektiği inancı olduğundan yakılarak saklanmışlardır. Erken Roma Dönemi’ne (MS 1. yy) ait ölümünden sonra yakılmış bir kişinin de kalıntıları görülebiliyor.

prag ulusal muze kuller 400x266
prag ulusal muze insan iskeleti 400x266

Aynı şekilde MÖ 110’lü yıllara ait 5 yaşındaki bir Mısır çocuğunun mumyalanmış hali ile 1784 yılından kalma mumyalanmış bir vücudu da yakından görebilirsiniz.

prag ulusal muze bebek mumya 400x266
prag ulusal muze mumya 400x266

Müzenin anatomi bölümü de bir hayli ilginç. İlk bölümde anatomi biliminin öncü insanları ve vücudumuzdaki temel organlar tanıtılıyor. Sonraki bölümlerde ise daha özel şeyler sergileniyor. Örneğin 19. yüzyıla ait bir kadın iskeleti vitrinde yerini almış, ancak D vitamini eksikliğinden kaynaklı kemik erimesinin nelere sebep olacağını, kemiklerde nasıl bir eğilme olacağını iyi bir şekilde gösteriyor.

prag ulusal muze d vitamin eksikligi 400x266
prag ulusal muze omurga yamuklugu 400x266

Önlem alınmadığı takdirde hastalıkların nelere yol açabileceğini gösteren bir bölümdeyiz. Vücutta hızla yayılan tüberküloz hastalığından ölen bir insanın kafasında tüberküloz hastalığının etkisini görebiliyoruz. Aynı şekilde 19. yüzyıldaki bir ülserin ne hale gelebileceği veya beyindeki bir tümörün insan kafatasını ne şekle sokabileceği de ziyaretçilere gösteriliyor. Bunun gibi birçok hastalığın etkisini görmek oldukça hayret verici.

prag ulusal muze beyin tumoru 400x266
prag ulusal muze tuberkuloz hastaligi 400x266

Müzede, cinayetlere ve intiharlara ilişkin de bazı şeyler sergileniyor. Örneğin; kurşun sıkılmış, balta veya bıçak saplanmış kafatasları, ikinci kattan başının üzerine düşmüş kafatası gibi farklı sebeplerle hayatlarını kaybeden insanların kafatasları sergileniyor.

prag ulusal muze hasarli kafataslari 400x266
prag ulusal muze kursunlu kafatasi 400x266

İntihar yöntemleri ve önemli ihtihar vakaları da bahsediliyor müzede. Ünlü yazar Stefan Zweig, Virginia Woolf, şarkıcı Kurt Cobain gibi ünlü isimlerin ölümlerinden bahsedilir. İntiharlarda kullanılan malzemeler de sergilenenler arasında.

prag ulusal muze ofis 400x266
prag ulusal muze intihar malzemeleri 400x266

Bir sonraki oda ise ölüm ritülleri ile ilgili. Antik Yunan ya da Roma’daki ölümler üzerine yapılan anıtlar ve lahit mezarlardan bahsedilir. İnanışında yakılmak olanların ritüelleri ve yakıldıktan sonra küllerin muhafaza edildiği kapları da görüyoruz.

prag ulusal muze olum rituelleri 400x266
prag ulusal muze kul saklama kabi 400x266

Neler Var?

Sergi Salonu

Yukarıdaki tüm odalar müzenin zemin katında yer alıyor. Müzenin üst katlarına da gezilecek bazı yerler var. İlk kat bir sergi salonu. Burada ünlü sanatçılar, filozoflar, yazarlar ve müzisyenler tanıtılıyor. Bu kişilere ait özel eşyalar da sergileniyor.

prag ulusal muze kutuphane 400x266
prag ulusal muze filozof tanitimi 400x266

Hayvanlar Alemi

Müzenin farklı bir noktası da, içinde bulunduğumuz gezegende yaşayan ya da önceden yaşamış, fakat günümüzde soyu tükenmiş olan hayvanların dünyasında yolculuk edebileceğiniz bir alan.

prag ulusal muze hayvanlari 400x266
prag ulusal muze domuz hayvani 400x266

Müze, hayvanlar alemine meraklı ve kendini bu işe adamış birçok insanın bağışlarıyla günden güne büyüyerek bugünkü halini almış. Gerçekten onlarca türü bir arada görmek insanı farklı ruh hali içerisine sokuyor. Sonunda Nuh’un gemisine benzer bir ortamda buluyoruz kendimizi. Burada her hayvanı görmek mümkün.

prag ulusal muze vahsi hayvanlar 400x266
prag ulusal muze dinozor hayvanlar 400x266

Eski Ulusal Müze

Müzenin önceki yeri, hemen yanında bulunan Wenceslas Meydanı‘ndaki büyük ve heybetli binaydı. Bu bina da 1890 yılında inşa edilmiş. Binanın içi görkemli bir saray gibi, ancak restorasyon dolayısıyla içeri giriş 2011 yılından beri mümkün değil. Yapının 2018 yılında açılması planlanıyor.

Binanın önünde Wenceslas Meydanı, meydanın ortasında ise kocaman bir anıt görünüyor. Anıt 1912 yılında Josef Vaclav Myslbek tarafından yapılan St. Wenceslas Anıtı. Atın üzerindeki 10. yüzyılda yaşayan Bohemya dükü Wenceslas, yanındakiler ise Çek azizlerin tasvir edildiği heykellerdir.

prag ulusal muze st wenceslas heykeli 400x266
prag ulusal muze eski yapi 400x266

Yine Wenceslas Meydanı’nda, St. Wenceslas heykeli ile eski ulusal müze arasında kalan kaldırım gibi bir alanda da bir anıt bulunuyor. Prag Baharı‘nda, Rusya Çekoslovakya’yı işgal eder ve bu işgali protesto etmek için üniversite öğrencisi Jan Palach burada kendisini yakar. Ardından unutulmamak üzere anıtı dikilir.

jan palach aniti 400x266© Alexandre Joliet
prag jan palach aniti 400x266© Christian Bredfeldt

Ulusal Müze gerçekten çok önemli eserlerin barındırıldığı bir müze olmuş. Prag’da ziyaret edilecekler listesinde ilk sıraları almalı. Ben çok beğendim, hem çeşitliliğini, hem de içeriğini.