Prater Eğlence Parkı Viyana Adrenalin Merkezi

Prater Eğlence Parkı Viyana Adrenalin Merkezi

Viyana, tarihi sokakları, yemekleri ve müzelerinden ibaret değil. Biraz da eğlenceye vakit ayırmak gerekiyor. Viyana’nın merkezine yakın bir yerde bulunan Prater Eğlence Parkı ile Viyana’nın sakin yaşamından adrenalinizi artıracak seviyeye gelmeniz arasında kısa bir yol var sadece.

Prater, 18. yüzyılda dinlenme tesisi olarak kullanılıyormuş, fakat sonraları yapılan kafelerle ve eğlence alanlarıyla halkın Wurstelprater adını verdiği bu lunaparkın temelleri atılmış. Bölgenin birçok yerinden görülebilen dönmedolap (Giant Ferris Wheel) Viyana’da bir ritüel adeta. Dönmedolap biletini aldığınız ve sıranın gelmesini beklediğiniz oda da boş bir oda değil, dönmedolabın tarihi hakkında bilgiler görebileceğiniz, küçük sergi niteliğinde bir alan bulunuyor. II. Dünya Savaşı sırasında zarar gören dönmedolap tamir edilerek tekrar halkın hizmetine girmiş.

Viyana Prater Lunapark Modeli
Viyana Prater Lunapark Donmedolabi

Dönmedolabın (Wienerriesenrad) yüksekliği 65 metre. Viyana’yı biraz tepeden keyifle izlemek için ideal. Hem Viyana’yı, hem de eğlence parkını izleyerek çevrede neler olup bittiğini, ne gibi yapıların olduğunu görebiliyorsunuz. Dönmedolap yavaş dönüyor ve birkaç tur atıyorsunuz. Üstelik bu dönmedolap Avrupa’nın en eski dönmedolapları arasında, 100 yılın üzerinde bir tarihe sahip. 1897 yılında inşa edilen dönmedolaba binerken kabinlerin içinde biraz da nostalji yaşıyorsunuz. Ama ücreti pahalı, 10€. Vienna Pass kartınız varsa yanınızda 1€ indirim yapıyorlar burada. Tarihi dönmedolabın bazı kabinleri özel anlar için ayrılmış, yüksek miktarda bütçe vererek bu kabinleri yemek yemek ve bir şeyler içmek için kullanabiliyorsunuz. Kabinlerin içindeki masaları, turlarken farkedebilirsiniz.

Viyana Prater Eglence Parki Donmedolap Manzarasi
Viyana Prater Eglence Parki Donmedolap Aktiviteleri

Praterpark aktiviteleri arasında bizim tercih ettiğimiz bir diğer eğlence noktası su kaydırağı olmuştu. Su kaydırakları hep ilgimi çeker ve Türkiye’de su kaydıraklarını, dönmedolaplar gibi büyük bir eğlence parkına girmeden kullanamıyorsunuz. Biz de fırsat bu fırsat deyip aldık bir jeton ıslanma uğruna.

Prater Su Kayagi Eglencesi
Prater Su Kayagi Lunapark Aktiviteleri

Prater Eğlence Parkı’nın bulunduğu bölgeye giriş ücretsiz ve 7/24 canlılığını koruyor. Ama dönmedolap, çarpışan arabalar, kaydıraklar, salıncak, su parklarında bulunan türden kaydıraklar, roller coaster gibi binmek istediğiniz her şey için ayrı ayrı jeton almanız / ücret ödemeniz gerekiyor. Bunlar da genelde 22:00’ye kadar açık. Bazı özel günlerde daha erken ya da daha geç kapanabiliyor. Hepsine binmek isterseniz bu size pahalı patlayabilir, ama çok sevdiğiniz birkaç şeye binmeniz daha az para harcamanızı sağlar. Tabii ki lunapark oyuncaklarının hepsinin ayrı bir keyfi vardır. Genelde oyuncakların ücretleri 4-10€ arasında değişiyor.

Viyana Prater Lunapark Eglence Aletleri
Viyana Prater Lunapark Donen Salincak

Eğlence parkı ile lunapark karışımı olan bu parkın içinde bir de Viyana Madame Tussauds Müzesi bulunuyor, müze meydanın hemen yanında. Bu müzeye de girecekseniz dönmedolap ile müze girişini kapsayan kombine bilet satın alarak bir miktar daha uygun fiyata getirebilirsiniz bilet ücretlerini.

Prater Eğlence Parkı nerede ve nasıl gidilir?

Prater Eğlence Parkı’na ulaşım için metro ile U1 ve U2 hattını, tren ile S1, S2, S3, S5, S6, S7, S9 veya S15 hatlarını, tram ile 0 veya 5 hattını, otobüs ile 80A hattını kullaran Praterstern durağında inmeniz gerekiyor. Sonrasında dönmedolabın olduğu meydana doğru birkaç dakikalık yürüyüşle ulaşabilirsiniz.