Rahmi Koç Müzesi İstanbul

Rahmi Koç Müzesi İstanbul

Rahmi Koç Müzesi, eski İstanbul’un kalbinde, Hasköy’ün ortasında, Haliç’in kenarında bulunan büyük bir müze. 1994 yılında ziyarete açılan Rahmi Koç Müzesi sayesinde Türkiye’nin sanayi devrini nereden ve nasıl yakaladığı, bu süreçte dünyanın bu konuda nasıl bir gelişim sergilediğini görebiliyoruz.

Rahmi Koç Müzesi’nde neler var?

Rahmi Koç Müzesi, İstanbul’da gezilecek yerler arasında sizi zaman yolculuğuna çıkaracak geniş çaplı müzelerden biri. Çalışma işleyişini görebileceğîniz modern ürünlerden, kendinizi tarihin sayfalarından çıkıp masalsı bir diyara sürükleyen endüstri, ulaşım ve iletişim tarihine ışık tutan nostaljik ürünlere kadar aklınıza gelebilecek her şeyin sergisi var burada. İstanbul’daki en kapsamlı ve çeşidi bol müzelerinden biri olan Rahmi Koç Müzesi, dolu dolu bir gün geçirmeniz için ideal. Çünkü sadece sergilenen ürünlere bakmakla yetinmiyorsunuz, onları anlamaya çalışmak da keyifli. Üstelik müze içerisinde daha önce yapmadığınız birçok şeyi yapacağınıza emin olabilirsiniz. Bu müze çocuklu ailelerin de keyifle gezeceği, çocuklara çok faydalı olabilecek yerler arasında.

Rahmi Koç Müzesi tarihi hakkında bilgi

Rahmi Koç Müzesi ilk olarak yolun karşısındaki lengerhane binasında kurulmuş. Lengerhane, gemilerin denizlerde sabitlenmeleri için kullanılan zincir ve çıpanın imal edildiği, üretiminin yapıldığı yer. Müze koleksiyonu genişlemeye başlayıca da binanın karşısındaki yapılar aslına uygun olarak restore edilmiş ve Rahmi Koç Müzesi’ne dahil olmuş. Rahmi Koç Müzesi’nde ziyaret edebileceğiniz; Tarihi Lengerhane Binası, Tarihi Hasköy Tersanesi ve açık hava sergileme alanı ana bölümleri ve bu bölümlerin herbirinin alt kategorileri bulunuyor. Bize en uygun sırayla gezmeye başlayalım. Rahmi Koç Müzesi haritası veya krokiye bakarak gezilecek yerleri kafanızda şekillendirebilirsiniz. İlk olarak Tarihi Hasköy Tersanesi’nden başlıyoruz.

Istanbul Rahmi Koc Muzesi Plani Haritasi

Tarihi Hasköy Tersanesi

Bilet gişesinden biletleri alınca önce sualtı, astronomi ve enerji bölümleri geliyor karşınıza. Burada çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, elektrikli süpürge, mutfak ocakları gibi günlük hayatta kullandığımız mutfak eşyalarının ve araba ile bisiklet ayarındaki ürünlerin çalışma prensipleri hakkında bilgi sahibi oluyoruz.

Rahmi Koc Muzesi Sualti Bolumu
Rahmi Koc Muzesi Dizel Motor Calisma Prensibi

Motorların nasıl çalıştığını, güç aktarım organlarını ve çarkların sistemler üzerindeki etkisini yakından gözlemliyoruz. Bu bölümlerin üst katında ise Renkli Matematik Dünyası adlı bir bölüm bulunuyor. Burada bulunan deney setleri daha çok çocuklara hitap ediyor. Çocuklar burada dokunarak, düşünerek ve öğrenerek vakit geçirebiliyorlar.

Rahmi Koc Muzesi Mutfak Esyalari Calisma Prensipleri
Rahmi Koc Muzesi Cocuk Oyun Salonu

Erdoğan Gönül Galerisi: Klasik otomobillere merakınız varsa işte doğru yerdesiniz. Erdoğan Gönül’ün adının verildiği bu galeride Rahmi Koç Müzesi koleksiyonları arasında yer alan birbirinden güzel otomobilleri görebilirsiniz. Türk yapımı 4 vitesli Anadol var mesela. Anadol, Türkiye’de seri olarak üretilen ilk otomobiller arasında. Bir uçak firması olan Messerschmitt’in, İkinci Dünya Savaşı sonundaki bir anlaşmaya göre yirmi yıl boyunca uçak imalatı yasaklanmış. sonrasında madem elde fabrika var, otomobil üretelim diye bu tarz mikro otomobiller üretmişler.

Rahmi Koc Muzesi Klasik Arabalar
Rahmi Koc Muzesi Klasik Otomobiller

20. yüzyılın başlarında imal edilen Mercedes, Chavelle, Buick, Ford, Cadillac, Chevrolet, Bentley marka otomobillerin yanı sıra Harry Pooter ve Sırlar Odası adlı filmde kullanılan uçak araba Ford Anglia modelinin bir kopyasını da görebilirsiniz. Muhteşem arabaları bir arada görmek insanı heyecanlandırıyor.

Rahmi Koc Muzesi Cocuk Harry Pooter Sirlar Odasi Ford Anglia
Rahmi Koc Muzesi Otomobilleri

Devam ettiğimizde üst katta motosiklet, bebek arabaları, kağnılar, at arabaları galerilerini görürüz. Gerçekten günümüze kadar çok ilginç tasarımlı bebek arabaları yapılmış.

Rahmi Koc Muzesi Motorsiklet Galerisi
Rahmi Koc Muzesi Bebek Arabalari Galerisi

Dr. Bülent Bulgurlu Galerisi: Otomobillerin sergilendiği başka bir galeri ise Dr. Bülent Bulgurlu Galerisi. Burası da başka bir acayip. Bu galerinin devamında ise buhar makinelerini ve dizel motorları ile Araser Zeytinyağı Fabrikası’nı görebilirsiniz. Bu fabrikadaki parçalar Ayvalık’taki gerçek bir zeytinyağı fabrikasından getirilmiş. Fabrikanın yanında da bir marangozhane ve torna tezgahları yer alıyor.

Rahmi Koc Muzesi Bulent Bulgurlu Galerisi
Rahmi Koc Muzesi Bulent Bulgurlu Galerisi Otomobilleri

Tarihi Kızak: Klasik otomobillere doyduysak biraz da dışarı çıkıp gemilerle ilgili alanlara bakalım. 1861 yılında kurulan Tarihi Hasköy Tersanesi’ne ait orijinal bir kızak çıkıyor karşımıza. 45 metre uzunluğundaki kızak 1884 yılında inşa edilmiş ve buhar gücü ile çalışmaktaymış. Türkiye’ye parçalar halinde getirilen Nusret, Refet, Amed ve Meymenet buharlı gemileri burada birleştirilmiş, ilk feribotlar burada yapılmış ve onlarca teknenin bakımı burada sağlanmış.

Rahmi Koc Muzesi Tarihi Kizak
Rahmi Koc Muzesi Tekel Gemisi

Yaşayan Geçmiş: Tarihi kızağın yan tarafında da tarihten kopup gelmiş dükkanları görüyoruz. ilaç yapımında kullanılan bitkiler, vücut protezleri gibi malzemelerin sergilendiği Şifa Eczanesi, çeşit çeşit saatlerin tamirlerinin yapılabildiği Dakik Saat, tren setleri, otomobiller, sallanan atlar gibi nostaljik oyuncakların sergilendiği Haliç Oyuncakçısı, karalar içinde kalan ustanın dükkanı Dövme Demir, ayakkabı tamir edilen ve bir hanımefendiyle ustanın muhabbetine ortak olan Ismarlama Kundura gibi tarihi dükkanları görebilirsiniz. Bazı dükkanların içinde bir futbol karşılaşması sırasında ya da çocuklar için müzik çalan radyolar ile birlikte değişik bir atmosfer oluşturulmuş.

Rahmi Koc Muzesi Sifa Eczanesi
Rahmi Koc Muzesi Halic Oyuncakcisi

Dükkanların önünde kırmızı bir Austin ise öylece durmuş insanların kendisi ile ilgilenmesini bekliyordu. Bu koca araca binebilir, fotoğraf çektirebilirsiniz. Dükkanların karşısındaki girişten ulaşabileceğiniz Aydın Çubukçu Galerisi ise raylı ulaşıma ait objelerin, trenlerin, maket modellerin sergilendiği bir galeri. Üst katında ise kayıkların ve kayıklara takılan motorların sergilendiği alan var. Buradaki en ilginç şey hem karada hem suda gidebilen yüzen araba Amphicar. Arabanın arkasında alt tarafta bulunan iki pervane araca itici kuvvet uyguluyor, ön tekerlekler ise dümen görevini görüyormuş.

Rahmi Koc Muzesi Kirmizi Austin
Rahmi Koc Muzesi Tarihi Denizcilik Galerisi

Aydın Çubukçu Galerisi: Müzedeki bir diğer bölüm de motorlu ya da atlı tren/vagonların yer aldığı raylı ulaşım araçları bölümü. Sergi alanında camekan bir şekilde kapatılmış bölümde çeşitli vagonları görebilirsiniz. Bunlar arasında en dikkat çekeni süslü yapısıyla Saltanat Vagonu. İçinde Sultan Abdülaziz bir heykelinin olduğu vagona yaklaşırken mest edici güzel bir koku fark ediliyor. Sultan Abdülaziz seyahatlerini bu vagonla gerçekleştirirmiş. Osmanlı döneminde ilk atlı tramvay seferinin baş kahramanı olan tramvay da sergilenen eserler arasında. 1872 yılında Azapkapı Ortaköy güzergahını kullanan ilk tramvaydan sonra 1914 yılında elektrikli tramvaylar almış yerini. İlk seferini 1934 yılında yapan 20 numaralı Kadıköy – Moda tramvayını bile görebilirsiniz burada. O kadar orijinal ve nostaljik araçlar var.

Rahmi Koc Muzesi Saltanat Vagonu
Rahmi Koc Muzesi Moda Tramvayi

Açık Hava Sergi Alanı

Tersane gezimizin sonuna geliyoruz. Şimdi sıra açık hava sergi alanını gezmeye geldi. Müze bahçesinde helikopter ve tank gibi birçok araç bulunuyor. Uzaklardan bile belli olan 32 metre yüksekliğindeki yüzen maçuna 85 tonluk yük kaldırma kapasitesine sahip. Bu vinç bir batığı rahatlıkla taşıyıp denizden çıkarılmasına yardımcı olabiliyor. Bunları yakından inceleyip ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Ama biz öne çıkanları inceleyelim öncelikle. Müzenin girişinde ses hızından bile hızlı uçabilen ve müzenin sembollerinden biri olan F-104 Starfighter savaş uçağı Türk Hava Kuvvetleri’ne tam 20 yıl hizmet etmiş. Tüm zamanların en beğenilen uçağı Douglas DC-3 uçağı da sivil havacılıkta önemli bir yere sahip, kokpite ve iç mekana girip yakından görebilirsiniz.

Rahmi Koc Muzesi Dougles Ucagi
Rahmi Koc Muzesi Dougles Ucagi Kokpiti

Sonuçları trajedi ile biten araçlar da var burada. Açık hava sergi alanında yer alan paslar içinde uçak enkazı görürseniz bilin ki o Hadley’s Harem‘in trajik bir hikayesine sahiptir. İkinci Dünya Savaşı’nda Romanya’ya saldırı ekibinden olan bu uçak sessizce yüksek irtifadan uçuyormuş. Ancak kötü hava şartlarında birbirini kaybeden uçaklar telsiz suskunluğunu bozmak zorunda kalmışlar. Bunun üzerine Almanya tarafından uçaksavar mermisi uçağa isabet etmiş. Ağır hasar alan uçak Kıbrıs’taki İngiliz Hava Üssü’ne yönelmek istemişse de duran motorları buna izin vermemiş ve Manavgat civarında Akdeniz kıyılarına inmek zorunda kalmış. Birkaç kişi kıyıya yüzerek kurtulsa da pilot ve yardımcı pilot uçaktan hiç çıkamamışlar.

Rahmi Koc Muzesi Hadley Harem Genel
Rahmi Koc Muzesi Hadley Harem

Nostaljik Demiryolu Seferi

Rahmi Koç Müzesi’nde nostaljik bir tren ile kısa bir gezi yapmak isterseniz, hafta sonları her saat başı kalkan treni kullanabilirsiniz. Tren müzedeki Hasköy tren istasyonundan kalkıyor ve Haliç Köprüsü’ne kadar yaklaşık 400 metre gidiyor. Biletleri gişeden alıyorsunuz, ama biletler ücretsiz. Amaç önceden rezervasyon alıp, fazla ziyaretçi sayısının önüne geçmek. Size başka bir bilet veriyorlar. Biz bilet almayı bilmiyorduk, ama gelmeyenler olduğu için onların yerine binmemize izin verdiler. Hasköy’den Sütlüce’ye Haliç kıyısı boyunca yapacağınız kısa bir tren gezisi tavsiye edebileceklerimiz arasında.

Rahmi Koc Muzesi Nostaljik Tren Gezisi
Rahmi Koc Muzesi Haskoy Tren Istasyonu

Rahmi Koç Müzesi’nde Tekne ile Haliç Turları

Dünyanın en eski buharlı römorkörlerinden birine binerek Haliç turu yapmak isterseniz bahar veya yaz aylarında Rahmi Koç Müzesi’ne uğrayın. Sadece hafta sonları ve uygun hava koşullarında, 1873 yılında inşa edilen bu deniz taşıtında farklı bir etkinlik olabilir.

TCG Uluçalireis Denizaltı

Müzede denizaltı deneyimi de yaşayabilirsiniz. İlk adı USS Thornback (SS-418) olan ve 1944 yılında Amerika tarafından üretilen denizaltı Türk Deniz Kuvvetleri’ne geçtikten sonra Osmanlı donanmasının önemli komutanlarından biri olan Uluç Ali Paşa’nın ismiyle, TCG Uluçalireis (S-338) olarak anılmaya başlamış. Savaşlarda rol oynayan denizaltı 2001 yılında müzeye devredilmiş ve ziyarete açılmış.

Rahmi Koc Muzesi Denizalti Disi
Rahmi Koc Muzesi Denizalti Kapisi

Daha Haliç Köprüsü üzerindeyken kendini belli eden bu denizaltı aracına girmek isterseniz bilet gişesinden giriş bilet almanız gerekiyor. Tek başınıza giremiyorsunuz, belirli saatlerde ve denizaltına girmek isteyen kişi sayısın 14’ü bulunca bir rehber eşliğinde denizaltı gezdiriliyor. Rehber, denizaltı ile ilgili her şeyi yaklaşık yarım saatlik gezi boyunca anlatıyor. Denizaltı çok dar bir alana sahip, klostrofobisi olanlar biraz daralabilir.

Rahmi Koc Muzesi Denizalti Ici
Rahmi Koc Muzesi Denizalti Ekipmanlari

Lengerhane

Bu taraftaki gezimiz bitince karşı binaya geçiyoruz. Eski Osmanlı lengerhanesi, müze binalarından biri. Sultan III. Ahmed zamanında 13. yüzyıldan kalma bir Bizans binasının temelleri üzerine kurulmuş. Binanın şekli çok bozulmadan restore edilmiş ve günümüzdeki Rahmi Koç Müzesi’nin temelleri atılmış. Lengenhane otomobil modelleri, havacılık, demiryolu modelleri, denizcilik, oyuncaklar, film seti, matbaa makinelerine gibi birçok farklı konuya ayrılmış. Çok geniş kapsamlı bir bina olduğu için ürünlere tek tek girmeyeceğiz. Ama burası adeta bir antikacı gibi. Çeşitliliğiyle muazzam bir yer, hem tarihi bir binada hem de onlarca kıymetli ürünün arasında bulunmanın tadına varıyorsunuz.

Rahmi Koc Muzesi Lengerhane
Rahmi Koc Muzesi Lengerhane Binasi

Rahmi Koç Müzesi’nde ne yenir?

Müze yetkilileri, müzeyi insanlara gerçekten faydalı olması için açtığı açıkça görülüyor. İnsanları kaz gibi görmekten önce onlara önem veriyor. Müze içinde klasik otomobillerin bulunduğu alanda küçük bir kafe bulunuyor. İsmi Demlik Kafe. Fiyatları da uygun. Müze büyük ve mutlaka yorulursunuz. İşte bu noktada burada oturup bir fincan çay, bir sandviç ya da herhangi bir şey keyfinizi artırmaya yeter. Haliç manzaralı bir alternatif isterseniz de 1952 yılında üretilen, uzun yıllar Sirkeci Adalar Yalova Çınarcık arasında sefer yapan ve 2008 tarihinde son seferini gerçekleştirdikten bir yıl sonra Rahmi Koç Müzesi’nde müze vapur olara ziyarete açılan Fenerbahçe Vapuru’nu da tercih edebilirsiniz.

Rahmi Koç Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Rahmi Koç Müzesi, Haliç’in tam kenarında yer alıyor. Hasköy’de bulunan müzenin önünden geçen 47, 47E, 47Ç, 47N Eminönü otobüsleri ile 54HT, 54HŞ Hasköy otobüsleri ve 36T Taksim otobüsü ile Kırmızı Minare durağında inerek ulaşabilirsiniz. Şişhane Alibeyköy minibüs hattının güzergahı da müze önünden. Metrobüs ile geliyorsanız Halıcıoğlu Durağı müzeye en yakın durak. Şahsi aracınızla da gelebilirsiniz. Hem müze içinde, hem de müzenin yanındaki müze için hizmet veren ücretsiz otoparka aracınızı park edebilirsiniz. Biz Pazar günü gitmiş olmamıza rağmen otoparkta yer vardı.

Rahmi Koç Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Rahmi Koç Müzesi giriş ücreti sürekli güncellendiğinden en iyisi güncel fiyatı web sitelerinden öğrenmek, öğrencilere indirim var. Müzekart Plus kartınız varsa %20 indirimle giriş yapabilirsiniz. Müze Pazartesi günü hariç hafta içi her gün 10:00 – 17:00 saatleri arasında, yaz sezonunda hafta sonu 10:00 – 19:00, kış sezonunda 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Sorularınız olursa Rahmi Koç Müzesi telefonu iletişim bilgisi 0212 369 66 00.