Gece Hayatının Kırmızı Adresi Red Light District

Amsterdam’ın belki de en popüler turistik noktalarından biri, birbirinden güzel kanalların olduğu Red Light District. Ancak burası ününü kanallardan değil, geceleri meydanı kaplayan kırmızı ışıktan alıyor, bu kırmızı ışıkların herbirinde ise hayat kadınları ziyaretçilerini bekliyor.

Red Light District nedir?

Red Light District’te gün boyu olduğu kadar genellikle geceleri ortaya çıkan kadınlar, binaların alt katlarında yer alan kırmızı ışıklı, 2 metrekarelik büyük camlı odalarında, yarıçıplak vaziyette kendilerini sergiliyor. Yaklaşık 300 vitrinli bölge her ne kadar bir fuhuş merkezi de olsa, aynı zamanda popüler bir turistik mekan ve oldukça güvenli. Farklı bir kültür olduğundan insanlar meraklı gözlerle neyin ne olduğunu anlamaya çalışıyor. İçkisini yudumlayan, tırnaklarını törpüleyen kadınlar yalnız gezen insanlara karşı camları tıklatıp içeri çağırabiliyorlar, çift olarak gidenlerle pek ilgilenmiyorlar.

Red Light District fiyatları neler?

Burada bulunan seks işçileri kendilerinin patronları. Burada bulunmak için saatlik ya da aylık ödeyen işçiler, 15 – 20 dakikalık bir birliktelik karşılığında 50€’nuzu alabiliyor. Ancak bu kişiden kişiye değişkenlik gösterebiliyor. Belirlenen dakika süresini geçerseniz ekstra ödemek durumunda kalabilirsiniz. Herhangi bir yere bağlı olmadıkları için istemedikleri birileriyle de birlikte olmayı reddedebilirler, hatta içeri aldıkları bir kişiyi yaka paça dışarı da atabilirler.

Red Light District güvenli mi?

Kafanızda kötü bir yer canlanmasın. Avrupa’da her şeyin serbest olduğu bir yerde popüler ve hareketli bir mahalle düşünün. Bu mahallenin binalarına da odalarını kırmızı ışıklarla sarıp sarmalayan, yasal olarak giren hayat kadınları düşünün. Otun ve seks işçiliğinin, fuhuşun serbest olduğu, ancak kimsenin kimseye karışmadığı bir yer. Çevrede birçok sexshop bulmak da mümkün. Buna rağmen özellikle geceleri, sokaklarında bulunan kafeler, barlar ve lokantalar sayesinde gezmeye ya da yemek yemeğe rahatlıkla gidilebiliyor. Camekan odaların bazılarının mavi yandığına denk gelebilirsiniz. Blue Light Special adı verilen bölgedeki mavi neon ışıklarının transeksüellere ait olduğunu bilin.

Red Light District nasıl kurulmuş?

Türkçe ismiyle Kırmızı Fener Sokağı, Kırmızı Sokak ya da Kırmızı Işıklı Cadde gibi tanımlamalarla adlandırılan Red Light District’in bulunduğu mahallenin orijinal adı De Wallen. Bu bölgenin ortaya çıkması yüzyıllar öncesine dayanıyor. Gözde bir liman kenti olan Hollanda’ya gelen denizciler ve tüccarların ihtiyaçlarını gidermeleri niyetiyle ve suç oranını azaltmak için tek bölgeye toplanması ile ortaya çıkmış. Devlet, meydana gelen kötü olayları en aza indirgemek ve kontrolü ele almak için 1810 yılında fuhuşu, 2000 yılında genelevleri yasallaştırmış. Red Light bölgesinin posta kodu baz alınarak Project 1012 projesi ile birlikte bölgeye moda dükkanları, sanat galerileri, kafeler kurulmuş, 2013 yılında kadın işçilerin düşük yaşı 21’e çekilmiş ve kırmızı ışıkların her sabah 06:00 – 08:00 arası kapalı olması kuralı getirilmiş. Günün her saati kanalları, evleri, köprüleri görmek için gidilir, ancak gece hayatını keşfetmek istiyorsanız gidebileceğiniz en uygun vakit saat 23:00’ten sonra olmalı.

amsterdam red light district gezi notlari 400x266
amsterdam red light district gezi yazisi 400x266

Red Light District’te dikkat edilmesi gereken şeyler neler?

Red Light District’te fotoğraf çekmek kesinlikle yasak. Özellikle akşamları, kadınların fotoğraflarını çekmek isterseniz karşılaşabileceğiniz şeyleri tahmin edemezsiniz. Farkedildiğiniz anda camlara vurmaya başlayabilirler, hatta sizi kovalayabilirler. Eşimin bir arkadaşı, doğal güzelliklerin fotoğraflarını çekerken farketmeden Red Light District’e girmiş ve başından aşağı bir kova su dökülmüş. Hepsini bir yana koyalım, özel olarak izlenen bu mahallede fotoğraf çektiğiniz anda bir polisle karşılaşmanız da olası.

Red Light District nerede ve nasıl gidilir?

Red Light District, Amsterdam’ın merkezinde yer alıyor. Ortasında kcoaman bir kilise var. Dam Square, Body Worlds Amsterdam ve Amsterdam Seks Müzesi çizgininin doğusundaki ilk kanal Red Light District’in içinden geçer. Bu şekilde konumunu daha iyi anlayabiliriz. Red Light District’e ulaşım da merkezde olduğu için çok kolay. Dam Square ya da Amsterdam Centraal tren istasyonuna ulaşmanız demek yürüyerek 5dk sonra De Wallen bölgesine ulaşmanız anlamına geliyor.

Amsterdam’da Ot Kullanımı, Coffeeshoplar

Amsterdam’da başta marihuana olmak üzere birçok organik uyuşturucu serbest, bir kere kullanınca çevredeki ot kokularını anında ayırt edebiliyorsunuz. Özgürlükler şehri diye tanımlanan Amsterdam’da keyif verici maddeler kullanmak ve ot içmek çoğu turistin denediği bir aktivite.

Coffeeshop’lar hafif uyuşturucu satışının serbest olduğu mekanlar. Bu dükkanlarda sigara içmek ya da etkileşimi olumsuz sonuçlar doğurduğu için alkol almak yasak, içeride yalnızca ot kullanabiliyorsunuz. Coffeeshoplara giriş yaparken mutlaka kimlik kontrolünden geçiyorsunuz, girecekseniz pasaportlarınızı gösterebilirsiniz. Yaşınızın 18’in üzerinde olması gerekiyor. Ek olarak çantalarınız da aranıyor. İçeri adım atar atmaz ortamdaki dumana maruz kalırsınız, ancak sigara dumanı değil, kullanılan keyif verici ürünün dumanıdır. Bu dükkanlarda kenevirden başka esrarlı kurabiye olarak bilinen space cake ve halisünasyonların hat safhada olduğu magic mushroom adındaki mantarları da bulmak mümkün.

Dükkanlarda genel olarak eğlenceli, keyif verici, kahkahalar attırıcı bir tür ve daha depresif olan başka bir tür görürsünüz. Türüne göre ağır olanlar halisünasyon görmenize neden olabiliyor. İstediğiniz tür hakkında sorularınızı görevlilere rahatlıkla sorabilirsiniz, size ayrıntılı olarak yardımcı olacaklardır. Coffeeshoplardan yasal olarak alacağınız her türlü ürün Vondelpark, Rembrandtplein ya da Red Light District sokaklarında rahatlıkla içilebiliyor, etkisini fazla göstermesi halinde çikolata ve şekerli yiyecekler de etkinin azaltılmasına yardımcı oluyor.

Amsterdam’da uyuşturucu da yasal ve bu tip otları satan yerlerden biri de Bulldog. The Bulldog Coffeeshop Amsterdam’daki en popüler ve orijinal dükkan. Önceleri seks tiyatrosu ve seks dükkanı olarak kullanılan dükkan, kurucusu Henk ve arkadaşlarının burada sık sık ot içmeye başlaması ve satın almalarıyla küçük bir coffeshop olmaya başladı. Sonraları dünyanın ve turistlerin ilgi odağı haline gelen büyük bir dükkan olmayı başardı. Sabah 08:00’den gece yarısı 01:00’e kadar açık. Adresi ise Oudezijds Voorburgwal 90.

Oude Kerk

Red Light District‘ın ortasında bulunan ve 1250 yıllarında inşa edilen kilise, Amsterdam’ın en eski yapısı. Kilisenin zeminin bir kısmı mezar olarak kullanılıyor. Üstelik Rembrandt‘ın karısının mezarı da burada. Amsterdam City Card ile ücretsiz olarak hergün 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Kartınız yoksa giriş ücreti 7,5€. Kuleye de çıkmak mümkün, 67 metre yüksekliğindeki kuleye çıkmak ekstra ücrete tabi ve asansör bulunmuyor, merdivenlerden çıkmanız gerekiyor. Bu kule Amsterdam’daki çıkılabilen 3 kuleden biri, diğerleri Westerkerk ve Zuiderkerk.

amsterdam qude kerk gezi 400x266
amsterdam qude kerk gezilecek yerler 400x266

Seks İşçileri Müzesi (Museum of Prostitution)

Red Light District’ten geçerken, kırmızı neon ışıkları arasında müşteri bekleyen, para kazanmak uğruna kendilerini pazarlayan insanların neler yaşadığını, neler hissettiğini hiç merak ettiniz mi? De Wallen bölgesinin göbeğinde bunun için açılmış bir müze mevcut. Seks İşçileri Müzesi‘nin temel hedefi Amsterdam’daki hayat kadınlarının yaşamlarının anlaşılmasını sağlamak. Müzeye gelen ziyaretçilerden işçilerin hangi koşullarda çalıştığını görerek kendilerine daha fazla saygı gösterilmesini sağlamayı amaçlıyor.

amsterdam seks iscileri muzesi odasi 400x266© Red Light Secrets
amsterdam seks iscileri muzesi cinema 400x266© Red Light Secrets

Buranın kurucusu da önceleri uzun yıllar boyunca seks işçiliği yapan Ilona Stakelborough. Müzede bir işçinin sembolik odası, belgesel tadında video gösterileri ve işçilerin kullandığı malzemeler sergileniyor. Aynı zamanda caddeye bakan pencereden seks işçilerinin ne yaşadığını biraz olsun deneyimleyebilirsiniz. İnsanların size farklı bir amaç uğruna bakıyor olması rahatsızlık verecektir. Müzeyi her gün 11:00 – 00:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti ise kapıda bilet aldığınız takdirde 10€, online satın alırsanız 8€. Eski kilisenin yakınında Oudezijds Achterburgwal 60 adresinde ziyaret edilebilir.

amsterdam seks iscileri muzesi gezilecek yerler 400x266© Red Light Secrets
amsterdam seks iscileri muzesi red light secrets 400x266© Red Light Secrets

Casa Rosso Theatre

İtalya’da kırmızı ev anlamına gelen Casa Rosso, Amsterdam’daki Red Light District bölgesinde yer alan canlı seks şovları izleyebileceğiniz bir mekan. 2 içkili 50€, içkisiz 40€ karşılığında 200 kişilik bir salonda canlı olarak iki kişinin seks münasebetini izleyebileceğiniz bir yerdir. Ziyaretçilerin içeride kalma süresi olmamasına karşın, şovlar her saat başı başa döner ve tekrarlar. Vaktimiz olmadığı için girmedik, ancak vaktimiz olsa da o paraya değeceğini zannetmiyorum. Şovlar 19:00 – 02:00 (Cumartesi günleri 03:00’e kadar) arası ziyarete açık. The Sex Palace Peep Show adlı başka bir gösteri de iki euro karşılığında iki dakika boyunca diğer kabindeki göstericileri izleme olanağınız varmış, ancak sanırım bu gösterinin sergilendiği Sex Palace adlı yer kapanmış.