Işığın Ustası Rembrandt Evi Müzesi

Hollanda’nın en ünlü ressamlarından biri olan Rembrandt, Hollanda’da sanatın, bilimin ve ticaretin tavan yaptığı bir dönemde, Hollanda Altın Çağı‘nda yaşamıştır. 17. yüzyılın en iyi ressamlarından biri olarak anılan Rembrandt, yaptığı gerçekçi resimlerden dolayı ışık ve gölgenin efendisi olarak bilinir.

Rembrandt aynı zamanda iyi bir koleksiyoncuydu. Antika ve el yapımı eşyalar ile birlikte doğayı da çok severdi, doğadan getirdiği objeleri de koleksiyonlarına eklerdi. Özellikle resim çalışmalarında öğrencilerle birlikte üzerinde çokça durduğu ve gelişiminde önemli rol oynayan metal eşyalar da azımsanmayacak boyuttaydı. Fosillerden, kurutulmuş hayvanlara, Roma dönemindeki karakterlerin ağırlıkta olduğu büst heykellerden deniz kabuklarına kadar olan köleksiyonlarının çoğu muhtemelen resim çalışmalarında da sıklıkla kullanılıyordur. Eşyalarını iflas ettiğinden dolayı sattığı için günümüzdeki objelerin çoğunun, özel koleksiyonlardan gelen bağışlardan olduğu söyleniyor.

amsterdam rembrandt evi muzesi gezilecek yerler 400x266
amsterdam rembrandt evi muzesi mutfagi 400x266

Rembrandt, 1639 yılında Amsterdam’ın Jodenbreestraat sokağında 1606 yılında inşa edilen evi satın almış ve 1656 yılına kadar bu evin odalarında çalışmış, hayatını devam ettirmiştir. 1956 yılında, Rembrandt 50 yaşına geldiğinde, evin kredisini ödeyemeyerek iflas etmiş ve yaptığı resimleri, elindeki heykelleri silahları, çizimleri, baskıları ve eşyalarını açık artırmayla satmak zorunda kalmıştır.

amsterdam rembrandt evi muzesi esyalari 400x266
amsterdam rembrandt evi muzesi sattigi esyalari 400x266

Rembrandt van Rijks‘ın evinin duvarları günümüzde Rembrandt’ın çeşitli gravürleri, kendi tabloları, öğrencilerinin ve öönemin ünlü ressamlarının tablolalarıyla donatılmıştır. Binanın ilgi çekici noktalarından biri de mutfaktaki yataktır. Evin hizmetcisi bu kutu yatakta yatarmış. Yatak biraz basık ve kısadır. Şu an oraya yatmak istesek kıvrılarak anca yatarız. Çünkü o dönemde kanın beyne dolmasını önlemek için tamamen uzanmazlarmış. Bu şeklide yatakları Avrupa’da birçok yerde görebiliriz.

amsterdam rembrandt evi muzesi duvarlardaki tablolar 400x266
amsterdam rembrandt evi muzesi tablodan kesit 400x266

Hollanda’da ticaretin hat safhada olduğu dönemlerde burjuva sınıfı, ressamlara sürekli olarak portrelerini çizdiriyordu. Portrelerin yanısıra çeşitli kuruluşlar da toplanarak kendi resimlerini yaptırırlardı. Rembrandt, 1632 yılında ilk grup resmi olan Dr. Nicolaes Tulp’un Anatomi Dersi tablosunu yaptı. Meditasyondaki Filozof, Johannes Wtenbogaert’in Portresi, İbrahim ve İshak, Gece Devriyes, Musa ve On Emir gibi birçok ünlü eseri bulunan Rembrandt’ın yaşadığı ev Rembrandt’a saygı duyan bir kuruluş tarafından satın alınarak eski haline getirildi ve müze olarak hizmet vermeye başladı. Rembrandt’ın çalışmaları ise Amsterdam’ın güneyindeki Museumplein‘de bulunan Rijksmuseum‘da sergileniyor.

amsterdam rembrandt evi muzesi kullandigi boya tonlari 400x266
amsterdam rembrandt evi muzesi anatomi dersi tablosu 400x266

Rembrandt Evi‘nin odalarından birinde ise Rembrandt’ın sanatında kullandığı resmetme tarzı ile ilgili bilgiler veriliyor. Rembrandt’ın boya ve fırçayı nasıl kullandığı 15 dakikalık eğitimler halinde gösteriliyor. Evin bir katı ise atölye olarak kullanılmış Rembrandt tarafından. Bu atölyede öğrencilerine ders verir, onlarla birlikte resimler çizermiş. Binanın en aydınlık katı burası olduğu için atölye olarak kullandığı düşünülüyor.

amsterdam rembrandt evi muzesi atolyesi 400x266
amsterdam rembrandt evi muzesi atolye malzemeleri 400x266

Rembrandt Evi, haftanın her günü 10:00 – 18:00 saatleri arasında açık. 13€ giriş ücreti olan müzeye Amsterdam Card ile ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Müzeye 51, 53, 54 numara metro ve 9, 14 numaralı tramlarla ulaşabilirsiniz.