Antik Roma'da İmparatorluk Dönemi Roma Forumları

Roma Forumu, her roma şehrinde görülebilen kentsel bir alan. Roma forumları, idari ve ticaret merkezi oldukları gibi sosyal alan olarak da kullanılmıştır.

MÖ 46 yılında başlayan MS 113’e kadar devam eden forumların tamamı kentin merkezi sayılan bölgede inşa edilmişler ve gücün simgesi haline gelmişlerdir. Roma’nın forumlarının antik çağda nasıl olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki görseli inceleyebilirsinz.

roma forumlari antik cag

Sezar Forumu

MÖ 46 yılında Jül Sezar tarafından inşa ettirilen Sezar Forumu, Roma Forumu’nun genişletilmesiyle ortaya çıkan bir forum olmuştur. Sezar Forumu, Roma tanrıçası Venüs adına inşa edilen Venüs Genetrix Tapınağı‘nın olduğu noktada, Roma Forumu’nda görülebilir. Sezar Forumu’nun inşa edilmesiyle Sezar kendi politik gücünü sergilemek ister. Böylece Sezar ile başlayan bu yeni gelenekle farklı imparatorlar tarafından inşa edilen birçok forum yapılmaya başlanır.

Augustus Forumu

İmparator Augustus tarafından inşa edilen forum, Nerva Forumu’nun hemen yanında bulunuyor. İnşasına MÖ 42 yılında başlanmış, ancak 40 yıl sonra tamamlanabilmiştir. Augustus Forumu’nun amacı, devletin yasal işlerinin yürütüleceği bir yer açarak Roma Forumu’ndaki kalabalık ortamı bir nebze olsun azaltmaktı. Savaşlara yolculuk buradan başlar, savaş sonunda kazanılan ganimetler burada muhafaza edilirdi. Liderliğini yaptığı Flippi Savaşı‘nda başarılı olunca Augustus Forumu içerisine, savaş tanrısı Mars Ultor adına bir tapınak inşa ettirmiştir. Günümüzde görülen sütunlar, bu tapınaktan arda kalan sütunlardır.

Augustus Forumu’nda bulunan diğer yapı ise Casa dei Cavalieri di Rodi. Bu yapı Hospitalye Şövalyeleri adındaki bir şövalye tarikatı tarafından yaptırılmıştır. Bu tarikat sonraları Rodos Şövalyeleri, daha sonra ise Malta Şövalyeleri olarak anılmaya başlanmış. İnşası 13. yüzyılın sonlarına dayanan yapı, İkinci Dünya Savaşı’nın gerçekleştiği yıllara kadar kullanılmış.

Nerva Forumu

Roma Forumu’nun yanındaki, Via Alessandrina adındaki yolun diğer tarafında, Roma’daki büyük forumlardan diğeri olan Nerva Forumu bulunuyor. Yol üzerindeyken izlenebilen Nerva Forumu, Roma’nın Antik döneminden kalma yapılarını barındıyor. İnşasına İmparator Domitian tarafından MS 85 yılında başlanmış olsa da, inşası MS 97 yılında Nerva döneminde tamamlanmıştır. Bu nedenle Nerva Forumu olarak anılıyor. Yol boyunca yanınızda olan Nerva Forumu, uzun ve dar bir platforma inşa edilmiş.

Trajan Forumu

Trajan Forumu, Augustus Forumu’ndan 2 kat daha büyüktür. İmparator Trajan‘ın, bugün Balkan, Moldovya, Ukrayna, Romanya sınırlarında olan Daçya topraklarını fethetmesiyle elde edilen ganimetlerle inşa edilmştir. İnşası 106 yılından 112 yılına kadar devam etmiştir.

Kronolojik olarak son imparatorluk meydanı olan Trajan Forumu‘nda bulunan Trajan Sütunu ise 113 yılında inşa edilmiş. 38 metre yüksekliğindeki sütun, Daçya seferini anlatan rölyeflerle bezenmiştir. Tepesindeki heykel, Trajan zamanında kartal olsa da, ölümünden sonra Traianus’un bir heykeli ile değiştirilmiş. 1588 yılında ise Aziz Pietro‘nun heykeli konmuştur. Günümüzdeki heykel Aziz Pietro’ya aittir. Heykelin hemen yanındaki sütunlar aslında Ulpia Bazilikası‘nın kalıntıları. Bazilikaya Ulpia adı verilmiştir, çünkü Ulpia Traian’ın soyadıdır.