Roma Gezi Rehberi 3. Gün

Roma Gezi Rehberi 3. Gün

Roma, her adımda tarihe düşündüğünüzden çok daha fazlasına bizzat tanıklık edeceğiniz, heykel, resim ve mimari sanata doymuş yegane kentlerden biridir. İhtişamlı Roma İmparatorluğu sona ermiş olsa da anılarını yaşamaya gelen milyonlarca ziyaretçi ile buluşuyor her yıl. İtalya’nın Lazio bölgesindeki şehir Roma aynı zamanda dünyanın kültür başkentidir.

Gerçekleştirdiğimiz İtalya turunda Roma’ya dört gün ayırdık. Çünkü Roma’da gezilecek yerler bir hayli fazla. Roma rehberi ve Vatikan rehberi gezi yazılarını sizin için adım adım derledik.

Roma seyahatimizin 3. gününü de dolu dolu geçirmeyi hedefliyoruz. Sabah saatlerinde olabildiğince erken kalkarak Vatikan’ın yolunu tutuyoruz. Ne kadar erken gidersek, içeri o kadar erken alınırız. Bu da gün boyu zaman yönetimini iyi yapmamız demek.

Vatikan’da geçen gün girmediğimiz Vatikan Müzeleri, bugünün ilk durağı. Vatikan Meydanı‘na girmeden sağa dönüşteki yüksek duvarların yanından ilerleyerek Vatikan girişini bulalım. Büyük ihtimalle göreceğiniz uzun kuyruklar Vatikan Müzeleri‘nin giriş kuyruğu olacaktır. Bu kuyrukları beklemek istemiyorsanız internetten online rezervasyon yaptırabilir ve hızlı geçiş hakkı kazanabilirsiniz. Roma Pass burada geçerli değil.

Vatican Muzesi Renkli Suslemeli Tavanlar
Vatikan Muzeleri Raffael Odalari

Vatikan Müzeleri’ne giriş 16€ ve içerik olarak oldukça zengin. Bol heykel ve bol sanat eseri göreceksiniz. Özellikle ressam Rafael‘in çizdiği duvar resimlerine hayran kalmamak elde değil. Ardından ziyaret edeceğiniz Sistina Şapeli‘de Vatikan’dan ağzınız açık ayrılmanıza neden olacak. Sistina Şapeli de girişte verdiğiniz ücrete dahil. Vatikan Müzeleri’ni daha detaylı ve düzenli olması açısından farklı bir yazıda ele aldık.

Vatikan Müzeleri’ni gezdikten sonra, bir dönem Papalık merkezi olarak, sonrasında hapishane olarak kullanılan Castel Sant’Angelo‘ya gidiyoruz. İlk olarak Hadrian Mozolesi olarak inşa edilen kale, sonraları amaç değiştirmiş ve savunma kalesi olarak da görev yapmış. Sant’Angelo Kalesi‘ne girdiğinizde, kalenin en üstündeki melek heykelinin bulunduğu kata mutlaka çıkın ve kale ile aynı isimdeki Sant’Angelo Köprüsü‘nü yukarıdan görün.

Roma Castel Angelo Nehri
Roma Castel Angelo Kopru Manzarasi

Zamanımızın çoğu Vatikan Müzeleri’nde ve Sant’Angelo Kalesi’nde geçti. Bu ikisi yeteri kadar zaman aldığı için akşam üzeri planımızı gün batımının en iyi göründüğü yerlerden biri olan İspanyol Merdivenleri‘nde gerçekleştiriyoruz. Güneşi batırırken, yanınıza güzel içecek bir şeyler almayı unutmayın.

Ispanyol Merdivenleri Manzarasi Roma Gezisi

Roma seyahatimizin son günü olan 4. gününde yaptıklarımızı ve gezdiğimiz yerleri incelemek için rehber niteliğinde yazdığımız Roma Gezi Rehberi 4. Gün adlı sayfamıza devam edin.