Roma Gezi Rehberi 4. Gün

Roma Gezi Rehberi 4. Gün

Roma, her adımda tarihe düşündüğünüzden çok daha fazlasına bizzat tanıklık edeceğiniz, heykel, resim ve mimari sanata doymuş yegane kentlerden biridir. İhtişamlı Roma İmparatorluğu sona ermiş olsa da anılarını yaşamaya gelen milyonlarca ziyaretçi ile buluşuyor her yıl. İtalya’nın Lazio bölgesindeki şehir Roma aynı zamanda dünyanın kültür başkentidir.

Gerçekleştirdiğimiz İtalya turunda Roma’ya dört gün ayırdık. Çünkü Roma’da gezilecek yerler bir hayli fazla. Roma rehberi ve Vatikan rehberi gezi yazılarını sizin için adım adım derledik.

Roma’nın 4. ve son gününde Roma’nın gezmediğimiz diğer yerlerini tamamlamaya çalışacağız. Günümüz Piazza Navona‘da başlıyor. Daha önce buradan geçtik ama çevresindeki yapılara tam olarak odaklanmadık.

Piazza Navona sürekli olarak oldukça aktif bir meydan ve dikkat ederseniz ince uzun bir yapısı var. Burası Antik Roma’da stadyum olarak kullanılıyormuş. 30.000 kişilik bu stadyum, başa Papa X. Innocent geçtikten sonra yıkılmış. Stadyumun meydanı yine aynı şekilde boş bırakılsa da çevresinde çeşitli yapılar yükselmiş.

Piazza Navona Genel
Piazza Navona Roma Gezi

Meydanın uç noktasının arka tarafında yer alan Stadium of Domitian Müzesi‘nde, stadyumun kalıntıları görülebilir. Stadyum yapı kalıntılarının yanısıra stadyum kazılarından çıkan buluntu ve eserler de burada sergileniyor.

Domitian Stadyum Muzesi Roma
Domitian Stadyum Muzesi

Piazza Navona’nın ortasında yer alan büyük yapı ise Sant’Agnese in Agone Kilisesi. 17. yüzyılda inşa edilen yapı dönemin lideri Papa X. Innocent‘in şahsi şapeli olarak kullanılmış.

Piazza Navona Kilisesi Roma

Tiber Nehri’ni takip ederek, nehir üzerindeki küçük ada üzerindeki yapılaşmaları inceleyelim. Tiber Nehri’nin ortasında yer alan adanın adı Isola Tiberina (Tiber Adası) adı verilmiş. Ardından, yolun devamındaki San Nicola in Carcere (Hapishanedeki St. Nicholas) kilisesine doğru devam edelim. Bu kiliseyi görmenizi istiyorum, çünkü burada tapınak üzerine inşa edilmiş bir kilise var. Tapınak kalıntılarını, kilisenin girişinin yan tarafında görebilirsiniz.

Roma Gezisi Kopru Adasi
Roma Gezisi Tapinak Kilise

Kiliseden devam ettiğinizde sol tarafınızda Antik bir Roma tiyatrosu görürsünüz. Adını Roma İmparatoru Augustus’un yeğeni Marcus Marcellus‘tan alan Marcellus Tiyatrosu‘nun tarihi MÖ 13 yılına dayanıyor. 111 metre çapında ve 11,000 kişilik kapasitesiyle adeta Kolezyum‘un küçüğüdür. Günümüzde tiyatronun üst bölümü apartman dairelerine bölünmüştür. Marcellus Tiyatrosu’nun hemen yanındaki sütun ise Apollo Sosianus Tapınağı‘na aittir. Günümüzde yalnızca üç sütunu ayakta kalabilmiştir.

Roma Rehberi Marcellus Tiyatrosu

Via del Teatro di Marcello yolu üzerindeyiz. Marcellus Tiyatrosu‘ndan devam ediyoruz. Sol taraftaki beyaz mermerden yapılmış olan büyük yapı Vittoria Emanuele II Abidesi, ona sonra geleceğiz. Onun yanında, merdivenlerin yukarısındaki yer ise Santa Maria in Ara Coeli Bazilikası. Burası bir 12. yüzyıl bazilikası. İçini gezebilirsiniz.

Kilise ile Emanuele Abidesi’nin arasındaki dar bölgeden kilisenin diğer tarafına geçin ve birazdan yakından uğrayacağımız forumları yukarıdan inceleyin. Bu noktada Vittorio Emanuele’nin arkasında bulunan asansör ile anıtın en tepesine çıkarak, birkaç euro karşılığında Roma’yı yukarıdan izleyebilirsiniz. Biz buna gerek görmedik. Kiliseye çıkılan merdivenlerden geri iniyoruz ve soldaki Cordonata adındaki seyrek merdivenleri kullanarak Piazza del Compidoglio Meydanı’na giriyoruz. Merdivenlerin seyrek olmasının amacı yukarıya ulaşmak isteyen atlıların atlarından inmek zorunda olmamaları içinmiş.

Piazza Del Compidoglio Cordonata Merdivenleri

Piazza del Compidaglio, Roma’nın 7 tepesinden biri ve ünlü sanatçı Michelangelo‘nun eseri. Ortada Roma İmparatoru Marcus Aurelius‘un heykeli bulunuyor. Orijinali 1981 yılında Captoline Müzesi‘ne taşınmış. Bu müze de, yine meydanda bulunan Piazza del Compidaglio’daki yapılardan biri.

Piazza Del Compidoglio Aurelius Heykeli
Piazza Del Compidoglio Heykelleri

Çıktığımız merdivenlerden inerek soldan devam ediyoruz. Sağ tarafımızda Roma Forumu kalacak şekilde ilerliyoruz. Otoyolun karşı tarafı ile ilgileneceğiz. Başa geçen her lider kendine bir forum inşa ettirmiş ve dolayısıyla birkaç Roma Forumu ortaya çıkmış. Sezar Forumu, Augustus Forumu, Nerva Forumu ve son olarak dikili sütunun olduğu Trajan Forumu. Bu yapıların çoğu yıkılmış olsa da alışverişlerin yapıldığı Trajan Market ayakta kalabilen en iyi yapı. Tabii ki uzun olan Trajan Sütunu ile birlikte.

Roma Antik Forumlar Tarihi Yapi
Roma Antik Forumlar Tarihi Yapilar

Roma’nın ünlü forumlarını geçtikten sonra sıra Emanuele’nin anıtını görmeye geldi. Bu devasa yapı, İtalya kralı olan II. Vittorio Emanuele‘e adanmış bir anıttır. İçinde Museum of the Risorgimento adında, İtalya ve Vittorio tarihine ilişkin bir müze de bulunuyor. Vittorio Emanuele II Abidesi‘nin en üst noktasında ise insanlar görürsünüz. Buraya çıkılabiliyor. Belli bir ücret karşılığı, bu yapının arkasına kurulan asansörü kullanarak en tepeye çıkıp Roma‘yı seyredebilirsiniz.

Vittorio Emanuele Ii Abidesi
Vittorio Emanuele Ii Heykeli

Roma gezimiz boyunca kilometrelerce yol yürüdük ve neredeyse tamamını layıkıyla gezdik. Roma’nın içindeki ve merkezin dışındaki birkaç yer haricinde Roma‘yı, iyi bir planlamayla 4 günde tamamladık diyebiliriz.