Rubens Evi Müzesi: Ünlü Ressam Rubens'in Yaşadığı Ev

Rubens Evi Müzesi: Ünlü Ressam Rubens'in Yaşadığı Ev

16. ve 17. yüzyılın en önemli ressamlarından olan Peter Paul Rubens, Almanya’da doğar, Avrupa’nın çeşitli düklerinin saraylarında ressam olarak çalışır. Venedik Şehri’nin dükü Vincenzo Gonzago ile çalışmaya başladıktan sonra Michelangelo‘nun resimlerini görür ve resimlerini bu yönde geliştirmeye başlar. İtalya’da bulunduğu süre boyunca sanat alanında kendini iyice geliştiren Rubens, resimlerinde Raffaello, Michelangelo, Corregio gibi usta isimleri harmanlar ve özellikle dinsel ve mitolojik konularda bu sanat bilgisini kullanır.

Rubens 1609 yılında Anverp‘e yerleştikten sonra Isabella Brant ile evlenmiş ve İtalyan stili bir villa inşa ettirmeye başlamıştır. Evin tasarımı ise tamamen kendisine ait. Stüdyo ve atölye olarak kullanacağı eve sokaktan giriş yaptığınızda önce, barok tarzda dekora edilmiş bir avluya açılıyor. Birçok odası bulunan yapı hem öğrencilerinin hem de kendisinin eserleriyle dolu. Döneminde adeta bir resim fabrikası gibi çalışan atölye Rubens’in ölümünden sonra satıldı. 1937 yılında devlet tarafından satın alınan ev, çeşitli restorasyonlardan geçerek Rubens’e ait sanat eserlerinin ve resimlerinin sergilendiği bir müze oldu ve 1946 yılında halka açıldı.

Rubens Evi Muzesi Avlusu Gezilecek Yerler
Rubens Evi Muzesi Avlusu Gorulecek Yerler

Görkemli mimarisiyle ve sergilediği tarihi eserleriyle günümüzde müze olarak kullanılan Rubenshuis, Antwerp gezinizde ziyareti hak eden yerlerden biri. Odalar, çoğu Rubens’e ait olan birçok tablo ile donatılmış. Döneminin mobilyalarıyla dekore edilmiş odalarda, mitolojik varlıklar başta olmak üzere çeşitli heykeller görmek de mümkün.

Rubenshuis Evi Muzesi Duvardaki Tablolar
Rubenshuis Evi Muzesi Herkul Aslan Heykeli

Odalardaki ilginç yerlerden biri yatak odası. Adeta kutu gibi olan yatak basık ve kısa, dönemin insanları hafif oturur pozisyonda yatarmış, çünkü bu şekilde yatmak kanın beyne dolmasını engellermiş. Sıra dışı ürünlerden bir diğeri de ütü masası diye tabir edebileceğimiz ahşap mekanizma. Aynı dönemde yaşayan insanlar, havlularını ya da kıyafetlerini bu ahşap mekanizmanın arasına koyar ve sıkıştırarak malzemelerin düzgün olmasını sağlarmış.

Rubenshuis Evi Muzesi Yatak Odasi
Rubenshuis Evi Muzesi Utu Kullanimi

Rubens, Antwerp’e taşındıktan sonraki yıllarda İspanya kralı tarafından diplomat ilan edilmiş bir ressam. Yaşadığı dönemde zenginliği yakalayabilmiş sanatçılardan. 1640 yılında hayatını kaybeden sanatçının mezarı Saint Jacob’s Kilisesi‘nde görülebilir.

Rubenshuis Evi Muzesi Portre Cizimi
Rubenshuis Evi Muzesi Cizimleri

Rubenshuis’e girmek için biletinizi, evin girişinin önünde yolun ortasında yer alan yapıdaki bilet satış noktasından almanız gerekiyor. Biletinizi alıp sırt çantasını bıraktığınız zaman biletinizle Rubenshuis’e giriş yapabilirsiniz. Rubens Evi ve Müzesi girişi ücretli, ancak Antwerp City Card‘ınız varsa ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Rubenhuis, Pazartesi hariç her gün 10:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açık.