Teknelerin Bekçisi Rumeli Feneri

Uçsuz bucaksız bir Karadeniz manzarasına sahip olan Rumeli Feneri, Avrupa yakasının boğazdaki en uç noktası olarak biliniyor. Diğer adı Türkeli Feneri olan ve yanı başındaki Rumeli Feneri Köyü’ne ismini veren 18 deniz mili görüş mesafeli Rumeli Feneri, 1986 yılında tıpkı Anadolu Feneri gibi Kırım Savaşı sırasında, İngiliz ve Fransız gemilerine yol güzergâhlarında yardımcı olmak için inşa edilmiş.

Hemen yanı başındaki balıkçı barınağı ise onlarca tekneye ev sahipliği yapıyor. Limandaki teknelerin dalgalar yüzünden kıyıya vurmasını engellemesi amacıyla inşa edilen mendirek, birbirinden güzel görüntülerin ortaya çıkabileceği türden rengârenk teknelerin bir arada olmasını sağlamış.

rumeli feneri limani 400x266
rumeli feneri liman gezisi 400x266

Antik çağlardaki adı Panium olan fenerin içine giriş serbest değil. Fenerin içinde, Rumeli’nin fethinde önemli bir yere sahip olan ve korkusuz olarak bilinen halk kahramanı Sait Saltuk‘ın türbesi yer alıyor. Çünkü söylentilere göre yıkımı bir türlü engellenemeyen fenerin inşası, görülen bir rüyanın etkisiyle mezarın üzerine inşa edilmesi gerekir. Efsanelere konu olan Sait Saltuk’un mezarı bulunur ve fener, mezarın üzerine inşa edilir. Öyle ki; Şehzade Cem Sultan, Sait Saltuk için, içeriğinde hayatı ve menkıbelerinin bulunduğu bir Saltukname dahi hazırlatmıştır.

Kaleden taşra yüksek bir kule üzre bir fanus’u azim – Evliya Çelebi

Denizden yüksekliği 58 metre, kendi uzunluğu ise 30 metre olan Rumeli Feneri’nin hemen önündeki banklarda oturarak limanı, tekneleri, kuşları ve Karadeniz’in zaman zaman hırçınlaşan denizini doyasıya izleyebilirsiniz.

rumeli feneri gezi rehberi 400x266
rumeli feneri genel 400x266

Rumeli Feneri nerede, nasıl gidilir?

Rumeli Feneri Köyü, Maslak’tan 21km (30dk), Garipçe Köyü‘nden 4km (8dk) mesafede yer alıyor. Rumeli Feneri Köyü‘ne otobüs ile gitmek isterseniz 150 numaralı Hacıosman Metro – Rumelifeneri otobüsünü kullanabilirsiniz. Otobüs, Koç Üniversitesi ve Garipçe Köyü’nü geçerek Rumeli Feneri’ne ulaşıyor. Rumeli Feneri ziyaretinizde, fenerin bulunduğu bölgeden görülen Rumeli Kalesi‘ni ve 3 kilometre güneyindeki Garipçe Köyü‘nü de ziyaret edebilirsiniz.