Cenevizlilere Uzanan Rumeli Feneri Kalesi

Cenevizlilere Uzanan Rumeli Feneri Kalesi

Rumeli Feneri ziyaretinizde mutlaka uğramanız gereken diğer bir nokta da Rumeli Kalesi‘dir. Karadeniz’in yonttuğu genişçe bir kaya üzerine inşa edilen Rumeli Kalesi’nin tarihi Cenevizliler’e kadar dayanıyor olsa da IV. Murad zamanında yeniden inşa edilmiş.

Kalenin denize bakan kemerli gözetleme alanları harika bir görüntü oluşturuyor. Cumhuriyet Dönemi’nde karakol olarak kullanılan kalenin kulelerinden biri betonarme olarak yeniden inşa edilmiş.

Rumeli Kalesi Genel
Rumeli Kalesi Kule

Kendi kaderine terkedilmiş bir halde olan kalede yer yer çöplere ve kemerli gözetleme alanlarının altlarında piknik yapan insanlara rastlamanız olası. Piknikçilerin çöplerinden dolayı kemerlerin çeşitli noktalarında çöp birikintileri bulunuyor. Problem sadece çöp değil, döneminde stratejik olarak çok önemli işler yapan ve 400 yıl askeri amaç için kullanılan kalenin duvarları adeta bir yazı tahtasına dönüştürülmüş. Kale, ayrıca sarhoşların da mekânı.

Rumeli Kalesi Ici
Rumeli Kalesi Kayasi

Kalenin yakınlarındaki geniş toprak alana aracınızı parkedebilirsiniz. Karşısında bulunan Rumeli Feneri’ni izleyerek keyif yapabilirsiniz. Hele ki yanınızda yiyecek ve içecek bir şeyler getirdiyseniz bu keyif daha bir anlamlı olabiliyor. Bu keyfi, kalenin denize bakan kemerli yapılarından birine oturarak da yaşayabilirsiniz, fakat havanın serin ve rüzgârlı olabileceğini düşünerek ince giyinmemenizde fayda var.

Rumeli Kalesinden Fener
Rumeli Kalesinden Fener 2

Rumeli Feneri Kalesi nerede, nasıl gidilir?

Rumeli Feneri Köyü’ne otobüs ile ulaşmak isterseniz 150 numaralı Hacıosman Metro – Rumelifeneri otobüsünü kullanabilirsiniz. Otobüs Koç Üniversitesi ve Garipçe Köyü’nü geçerek Rumeli Feneri’ne ve civarına ulaşıyor.