Sabiha Gökçen Havalimanı'na Ulaşım

Sabiha Gökçen Havalimanı'na Ulaşım

Havayolu firmaları son yıllarda ucuz uçak bileti konusunda baya gelişmeye ve uçak bileti fiyatlarını aşağıya doğru çekmeye başladı. Öyle ki, bir otobüs biletinden çok daha ucuza seyahat imkanımız var. Ucuz uçak bileti sağlayan havayolları da uçuşlarını genelde Pendik’te bulunan Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan sağlıyor.

Şehir merkezinin dışında kalan Sabiha’ya ulaşmaya çalışmak, Türkiye’nin en uzak noktasına olan uçuş süresinden bile daha uzun sürebiliyor. Hatta taksi tercih edersek daha maliyetli bile olabiliyor. Ancak Sabiha Gökçen Havaalanı’na birçok ulaşım alternatifi bulunuyor. Şimdi size İstanbul’da hangi ulaşım seçenekleri ile havalimanına kolayca ulaşabileceğimizi anlatacağım.

Metrobüsle Sabiha Gökçen Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Metrobüs ile Sabiha Gökçan Havalimanı’na kadar gidemiyorsunuz, ancak metrobüs kullanmak size zaman kazandırabilir. Size en yakın metrobüs durağından metrobüse binin ve Uzunçayır Metrobüs Durağı‘nda inin. Ardından Uzunçayır Metrobüs Otobüs Durağı’ndan her 20-30dk’da bir geçen SG-1 veya E-11 hat numaralarına sahip otobüslere binin. Bu otobüslerin son durağı Sabiha Gökçen Havalimanı’dır ve metrobüsten sonra yolculuk yaklaşık 70 dakika sürer.

Otobüs ile Sabiha Gökçen Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

İstanbul toplu taşıma ağı gelişmiş bir şehir. Halk ve belediye otobüsleriyle Sabiha’ya ulaşmak mümkün. IETT ve Halk otobüslerinin kalkış/hareket saatleri, geçtiği duraklar ve güzergahları incelemek için ilgili linklere tıklamanız yeterli.

Avrupa Yakası’ndan ulaşım için:

122H Yenişehir – 4. Levent Metro / Sabiha Gökçen Havalimanı
Tek yön sefer süresi 113 dakikadır. 2. boğazdan geçen otobüste 2 bilet karşılığı seyahat edilir.

SG-2 Taksim – Sabiha Gökçen Havalimanı
Tek yön sefer süresi 150 dakikadır.

E3 4. Levent Metro – Sabiha Gökçen Havalimanı
Tek yön sefer süresi 113 dakikadır. Ekspres hattır ve 3 tam bilet karşılığı yolculuk yapılır.

Anadolu Yakası’ndan ulaşım için:

SG1 Kadıköy – Sabiha Gökçen Havalimanı
Tek yön sefer süresi 60 dakika, ancak özel bir ücret tarifesi uygulanıyor.

E9 Bostancı – Sabiha Gökçen Havalimanı
Tek yön sefer süresi 50 dakikadır. Ekspres hattır ve 2 tam bilet karşılığı yolculuk yapılır.

E10 Kadıköy – Kurtköy – Sabiha Gökçen Havalimanı
Tek yön sefer süresi 88 dakikadır. Ekspres hattır ve 2 tam bilet karşılığı yolculuk yapılır.

E11 Kadıköy – Sabiha Gökçen Havalimanı
Tek yön sefer süresi 60 dakikadır. Ekspres hattır ve 2 tam bilet karşılığı yolculuk yapılır. TEM’den gittiği için yolculuk diğer otobüs seferlerinden daha kısa sürer.

16S Metrobüs Uzunçayır – Sabiha Gökçen Havalimanı
Tek yön sefer süresi 75 dakikadır. Ekspres hat değildir ve tek bilet ile seyahat edilir.

130H Deniz Harp Okulu (Tuzla) – Sabiha Gökçen Havalimanı
Bir bilet karşılığında 80 dakikada havalimanına ulaşır.

132H Pendik – Sabiha Gökçen Havalimanı
Bir bilet karşılığında 50 dakikada havalimanına ulaşır.

KM22 Pendik Metro – Sabiha Gökçen Havalimanı
Bir bilet karşılığında 45 dakikada havalimanına ulaşır.

Havabüs ile Sabiha Gökçen Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Eski isimleri Havaş ve Hatavaş olan, sonraları Havabüs ile ismine devam eden firma 2 merkezi noktadan ulaşım sağlıyor. Bunlardan biri Taksim. Otobüsler, Divan Otel’in karşısında Point Otel’in önünden kalkıyor. Havabüs’ün Taksim’den Kalkış Saatleri, tam ve yarımlarda olmak üzere her yarım saatte bir. Havabüslerin dönüşünde ise Kavacık, FSM Köprüsü, 1. Levent, Zincirlikuyu Metrobüs, Dolapdere ve Taksim duraklarına uğruyor.

Havabüslerin diğer kalkış noktası olan Kadıköy‘de, Rıhtım IETT Otobüs Durağı’ndan kalkıyor. Havabüs’ün Kadıköy’den Kalkış Saatleri ise 09:15 – 09:45 gibi her çeyrekte. Dönüşte uğradığı duraklar ise TEM Bağlantı Yolu, Yeni Sahra ve Kadıköy.

Özel Araçla Sabiha Gökçen Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Pendik’te yer alan havalimanına ulaşım şahsi aracınızla çok kolay. İstanbul Boğazı’na yaklaşık 50km mesafede yer alan havalimanına TEM Otoyolu’ndan ulaşım için Ankara istikametine giderken Kartal çıkışından sonra Kurtköy, Harmandere, Sabiha Gökçen tabelaları takip edilir. Ankara istikametinden geliniyorsa Şekerpınar çıkışından sonra Kurtköy, Sabiha Gökçen tabelaları takip edilir.

E5’ten geliyorsanız Kaynarca Tersane çıkışından çıkıp Sabiha Gökçen tabelasını takip etmeniz gerekir. Ankara istikametinden geliyorsanız Tuzla köprüsünden sonra Sabiha Gökçen tabelaları takip edilir.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na Gece Ulaşım

Gece Sabiha Gökçen Havalimanı’na nasıl gidilir? Taksiye alternatif olarak en çok tercih edilen garantili yöntem Taksim’den ya da Kadıköy’den kalkan Havabüs otobüslerini kullanmak.

Kocaeli’nden Sabiha Gökçen’e Ulaşım

Kocaeli’nden gelen yolcular da Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşım için Kocaeli otogarından kalkan otobüsleri kullanabilir. Ulaşımpark’ın 250 numaralı 20 duraklık Otogar – Sabiha Gökçen hattı ile 60 – 90 dakika arasında sürüyor yolculuk.

Konu uçak olunca trafik durumunu da göz ardı etmemeniz gerekiyor. İşe başlama ve iş çıkış saatlerinde yollar genel olarak yoğun olur. Taksim’den Havabüs’ü tercih etmek, özellikle Cuma akşamları saatlerinizi karşıya geçmeye çalışmakla harcayabilirsiniz. Bunun için vapur  ile karşıya geçip Kadıköy’den kalkan Havabüs’e binmek daha mantıklı. Cumartesi sabahları ve Pazar akşamları da trafik diğer saatlere göre daha yoğun olabiliyor. Bayram başlangıcı ve dönüşlerini saymıyorum bile.

Bu bilgiler zamana göre değişiklik gösterebileceğinden kendi araştırmanızı mutlaka yapın.