Sahip Ata Vakıf Müzesi

Sahip Ata Vakıf Müzesi

Sahip Ata vakıf Müzesi‘nin sahibi Sahip Ata Fahreddin Ali, Selçuklu döneminde önemli bir devlet adamı. IV. Kılıçarslan’ın büyükvezirliğine kadar atanan Sahip Ata, Konya çevresine birçok eser inşa ettirmiş. Mesela minaresi ve kapısıyla kendisine bakanlara hayranlık veren Konya İnce Minareli Medrese de Sahip Ata’ya ait.

Sahip Ata Müzesi’nde bulunan odalar çeşitli eserlerin sergilenmesi için kullanılıyor. Konya, Karaman ve Aksaray’daki cami ve mescitlerden getirilmiş birçok eser, Selçuklu eserleri olan ahşap oyma kapı kanatları, hat levhalar, çini ve taş eserler, el yazması Kuran-ı Kerim’ler, el dokuması kilimler bulunuyor. Eserler, çevredeki yapılardan getirilmiş. Örneğin çinilerin bir kısmı Şems-i Tebrizi Camii‘nden ve Alaaddin Cami Türbesi‘nden getirilmiş. Konya Başaranbey Camii‘nden getirilen Kuran’ı görmeniz mümkün, hemen yandaki Sahip Ata Camii’nden getirilen kapıyı da.

Konya Sahip Ata Vakif Muzesi Gezilecek Yerler
Konya Sahip Ata Vakif Muzesi Gorulecek Yerler

Sahip Ata Vakıf Müzesi’nin kuzey eyvanında ise Piri Mehmet Paşa Camii‘nden getirilen, sedefli ahşap bir kutu içinde, cam bir tüpte saklanan sakal-ı şerif bulunuyor. Odalardan biri ise türbe bölümü olarak kullanılmış. Türbede bulunan her şey çok güzel çinilerle kaplanmış. Türbe duvarlarının süsleyen çiniler, incelikle işlenmiş ayetlerden oluşuyor. Sahip Ata’nın iki oğlu buraya defnediliyor, sonra burayı aile kabristanına çevirmek isteyen Sahip Ata bugünkü türbeyi inşa ediyor.

Konya Sahip Ata Vakif Muzesi Sakali Serif
Sahip Ata Vakıf Müzesi Sakal-ı Şerif
Konya Sahip Ata Vakif Muzesi Turbesi
Sahip Ata Vakıf Müzesi'nin çinilerle kaplı türbesi

Müzenin girişinde, müze restorasyona girmeden önce çekilen fotoğrafları görebilirsiniz. Gerçekten çok harap bir yapı haline gelmiş zamanında. Sonradan restore edilmesiyle eli ayağı tutan, içinde gezmesi keyifli bir müzeye çevrilmiş. 2006 yılında restore edilen bina ve türbe kısmı müze, dışarıdaki hamam ve cami kısmı ise amacına uygun olarak hizmete açılmış.

Konya Sahip Ata Vakif Muzesi Sahip Ata Camii
Sahib-i Ata Camii
Konya Sahip Ata Vakif Muzesi Zikir Teshibi
Saksağanlar Camii'nden getirilen zikir tesbihleri

Sahip Ata Vakıf Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Alaaddin Tepesi’nden Sırçalı Medrese Caddesi boyunca yürüyün. Sahibiata Caddesi ile kesiştiği noktada işlemeleri şık bir cami görürsünüz. Bu cami Sahib-i Ata Camii’dir. Caminin girişindeki kapı ve minaresi ise görülmeye değer. Cami, Konya surunun Larende Kapısı yakınında olduğu için Larende Cami olarak da anılıyor.

Camiden çıkıp Sahibiata Caddesi üzerinde sağa dönün ve Sırçalı Medrese Caddesi üzerinde tekrar sağa dönün. Çok yakında sağda Sahip Ata Vakıf Müzesi’nin girişi yer alıyor. Konya İnce Minareli Medrese, dışında kendisinin adını taşıyan ve cami, çeşme, hamam ve türbeden oluşan bir külliye inşa ettirmiş Sahip Ata. Buraya kadar gelmişken caminin diğer yanındaki Konya Arkeoloji Müzesi‘ni de ziyaret edin.