Salzburg Card Kullanım Rehberi

Salzburg Card Kullanım Rehberi

Mozart şehrini doyasıya keşfetmek için en iyi yollardan biri Salzburg Card sahibi olmak. Tüm turistik mekanlara ve müzelere ücretsiz giriş hakkı sağlayan, toplu taşımada da avantajlı olan Salzburg Card’ın gerçekten gerekli olup olmadığını ve ücretlerini bir inceleyelim.

Salzburg Card avantajlı mı?

Salzburg’da yer alan birçok müzeye, belki de tamamına ücretsiz giriş hakkına sahip olursunuz öncelikle. Biz de Salzburg Card satın almıştık ve girdiğimiz müzelere ekstra hiçbir ücret ödemedik. Peki avantajı mı diye bakalım. Salzburg müzeleri ücretleri genel olarak 10€ civarında. Örneğin ünlü besteci Mozart’ın doğduğu ve yaşadığı iki farklı binaya girmenin toplam bedeli 22€. Salzburg Kalesi‘ne çıkmak isterseniz 12,20€, Salzburg Müzesi 8,5€. Bu en temel müzeleri düşününce Salzburg Card gayet mantıklı.

Salzburg Card Nereden Satin Alinir

Salzburg Card ile şehir içi ulaşım: Salzburg’da ulaşım da şehir kartına dahil. Toplu taşıma kullanmaya ihtiyaç olmuyor zaten pek, olsa bile ücretsiz. Sadece Hellbrunn Sarayı‘na giderken otobüse binme ihtiyacınız oluyor. Salzburg Kalesi’ne çıkmak için bindiğimiz füniküler de, kayaların tepesine çıkmak için tasarlanmış asansörler de Salzburg şehir kartına dahil.

Salzburg Card nereden satın alınır?

Tarihi Salzburg’da Mozart Meydanı’nda 5 numarada ve Südtirolerplatz 1 numarada turist information merkezleri bulunuyor. Bu merkezlerden Salzburg Card satın alabilirsiniz. Bizim kaldığımız otel aynı fiyatlara bu turistik kartı veriyordu, biz konakladığımız otelden almıştık kartları. Sanırım birçok otel resepsiyonundan, herhangi bir komisyon olmadan satın alabilirsiniz. Salzburg Havalimanı’na indiyseniz havalimanından da almanız mümkün.

Austria Salzburg Card Kullanim Rehberi
Austria Salzburg Card Avantajlari

Salzburg Card ücretleri nelerdir?

Museum Pass olarak da adlandırabileceğimiz Salzburg şehir kartı fiyatları dönemine göre farklılık gösteriyor. Mayıs başı Ekim sonu ayları arasında kullanmak için alıyorsanız, 24 saatlik Salzburg Card ücreti 28€, 48 saatlik ücreti 37€, 72 saatlik kart bedeli 43€. Diğer aylarda satın alıyorsanız 3-6€ daha ucuz oluyor. Kartınızı kullanmaya başladığınız andan itibaren aktif olduğu için, 24 saatlik aldıysanız 24 saat sonra kullanım hakkı doluyor.

24 saatlik ve 48 saatlik arasında 35TL gibi bir fark var, hangisini tercih etmeniz konusunda bir karara varamazsanız önerim şu şekilde olabilir. 24 saatlik alın, sabah erken saatte müze turuna başlayın. Zaten çok müze yok, akşama kadar müzeleri şöyle böyle bitirebilirsiniz. Şehri gezmeyi de ertesi güne bırakın. Ya da tam tersini yaparak önce şehri gezip müzeleri görün, ertesi gün de müzelere girersiniz. Toplu taşıma kullanacaksanız bunu da gözönünde bulundurmalısınız tabii, oteliniz merkezden uzak olabilir, tek yön biletler 2,50€ civarında.

Salzburg şehir kartı, birçok avantajı ile Mozart şehrini kolayca ve rahat bir şekilde keşfetmek için harika bir yoldur. Turistik mekanlara ve müzelere ücretsiz giriş imkanı, toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanma ve çok sayıda ek indirim imkanını düşünerek Salzburg tatilinizi turistik olarak yaşamanız için gerekli kanaatindeyim.