Salzburg Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Salzburg Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Salzburg, ismini gündeydeki dağlardan çıkan ve beyaz altın olarak adlandırdıkları tuzlardan alıyor. Avusturya’nun dördüncü büyük şehri olmasına rağmen, dağları, tepeleri, gölleri, doğasıyla en güzel noktasıdır.

Salzburg nerede ve nasıl gidilir?

Salzburg öyle bir konumda ki, çevre ülkelerde bilinen yerlere çok yakın. Salzburg Münih arası 145km (1sa 40dk), Biraz zorlasanız 4sa 30dk’da Prag’a bile gidebilirsiniz.

Viyana’dan Salzburg’a trenle ulaşım sağlamak isterseniz düzenli olarak tren seferleri bulunuyor. Fiyatlar, yolculuk yapacağınız döneme ve bileti kaç hafta öncesinden aldığınıza göre değiştiği için buradan fiyat bilgisi veremiyorum. Ama yolculuk durumunuza göre bilet fiyatlarına OBB sitesinden bakabilirsiniz. Bu site aracılığıyla sadece Salzburg‘a değil, Innsbruck, Linz, Graz, Klagenfurt gibi Avusturya içindeki birçok noktaya tren ile ulaşım sağlayabiliyorsunuz. RJ türü biletler RailJet olanlar, yani daha hızlı ve daha pahalı. IC’ye denk gelirseniz daha ucuz ve daha yavaş ulaşım sağlarsınız.

Üstteki sitenin fiyatları pahalı gelirse, online tren bileti alabileceğiniz diğer site ise Westbahn. Westbahn, OBB kadar geniş çaplı değil, ama Viyana’dan Salzburg’a gidecekseniz duruma göre daha uygun biletler bulmanız mümkün.

Viyana’dan veya diğer şehirlerden otobüs ile Salzburg’a ulaşmak için de Avrupa’nın birçok yerinde hizmet veren FlixBus‘ı inceleyebilirsiniz. Viyana Salzburg arası 300km. Tren ile yaklaşık 2,5 saat sürerken, otobüsle bu süre 6,5 saate kadar çıkıyor. Viyana’dan araç kiralayarak Salzburg’a ulaşmak isterseniz yaklaşık 3 saatte ulaşırsınız.

Viyana’dan özel aracınızla Salzburg’a ulaşmak için de çok sıradışı bir durum yok. Viyana’dan araç kiralayıp Avusturya’yı dairesel şekilde gezmek isteyenler için şehirlerarası yolları hiçbir sıkıntı çıkarmıyor. Viyana Salzburg arası 3sa (300km). Salzburg’a kiralık araç ile giderken aşağı yukarı trenin güzergahını kullanıyor. Salzburg’da ücretli park alanlarından birine aracınızı parkedip şehri yaya olarak yürümenizi öneririm. Eğer Salzburg’da kalacaksanız kalacağınız otelin araç için park alanı olup olmadığını kontrol edin.

Salzburg Kalesi Old Town Gorulecek Yerler

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Salzburg Havalimanı’na iki buçuk saatte ulaşabilirsiniz. Salzburg’da bulunan havalimanı ise Adana Şakirpaşa gibi neredeyse şehrin merkezinde. Salzburg Havalimanı, Mozart International Airport (SZG) olarak geçiyor. Havalimanı’nın merkeze olan uzakluğu 7km, yani oldukça yakın. Yürüyerek bir saatte gidebilirsiniz, ama elinizde bavul varsa 2,5€ karşılığında 2, 8 ve 27 numaralı otobüslere binerek şehir merkezine yaklaşık 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Biletleri duraktaki bilet otomatlarından daha ucuza alabiliyorsunuz, şoförler de az daha pahalıya satılıyor. Buralara araç ile gitmek isterseniz Salzburg Havalimanı’nda AVIS, Europecar, Hertz, Sixt gibi büyük firmaların olduğu araç kiralama hizmetleri de bulunuyor.

Salzburg’da şehir içi ulaşım: Şehir için ulaşım biletlerini de buradan alabiliyorsunuz. Örneğin Salzburg’dayken sadece Salzburg’da geçerli 24 saatlik toplu taşıma ile ulaşım biletini 4€’ya, Viyana‘da 48 veya 72 saatlik gibi farklı seçeneklerle bilet almanız mümkün.

Salzburg Sehir Ici Ulasim
Salzburg Şehir İçi Ulaşım
Salzburg Otobus Toplu Tasima
Şehir İçinde Toplu Taşıma

Salzburg’da şehir içi ulaşım için otobüs ve troleybüsler kullanılıyor olsa da, her yer birbirine yürüme mesafesinde olduğu için biz hiç kullanma ihtiyacı hissetmedik. Salzburg’da eski şehrin olduğu alandan dışarı çıkarsanız kullanmanız gerekebilir. Ama bisiklet sürme imkanınız varsa en keyifli yolculuklar bisikletle olacaktır.

Salzburg’a araba ile geldiyseniz, bilin ki araba ile gezemezsiniz. Dar yolları, parka, hatta duraksamaya müsait olmayan yerleri vardır. Bunun için arabanızı mutlaka bir yere parketmeniz gerekir. Biz arabayı otelin park alanına koyup şehre yürüyerek ulaşmıştık. Ama öncesinde şehri arabayla dolaşalım dedik, döndük dolaştık randıman alamadık. Yine otele geçip aracı parkedip şehir merkezine yürüyerek devam ettik. Kısa süreli park alanları var mesela. 1 saat veya 3 saat gibi seçenekleri var. Bu alanlara parketmek isteseniz bile park ettiğiniz sokağın köşelerinde bulunan otomatlardan park biletinizi almanız gerekiyor. Bunun için de yanınızda mutlaka ama mutlaka bozuk para bulundurun.

Salzburg’a ne zaman gidilir?

Tipik bir Orta Avrupa iklimine sahip olan Salzburg, Alplerin kuzeyinde kalan bir şehir, yazın 40 dereceye kadar çıkabilen Salzburg hava durumu, kış günlerinde -20 dereceye kadar düşme eğiliminde. Mozart şehri Salzburg’un olmazsa olmazı yaz aylarında konserlerden, operalara birçok etkinliğe yer verilen Salzburg Festivali. Bu dönem bir hayli kalabalık olur burası. Yüksek sezon olduğundan dolayı konaklama ve aktifive ücretleri de ona göre şekilleniyor, yani yükseliyor.

Avrupa’nın birçok şehri gibi Salzburg’u da kışın görmek güzel olur tabii. Aralık’ta christmas market denilen noel pazarları görülmeye değer. Alp Dağları’nda kayak yapma imkanınız da var kış mevsiminde. Her iki dönem de oldukça keyif verici. Karla işim yok, ama kalabalık da olmasın diyorsanız Mayıs ve Eylül civarı gayet güzel olur.

Salzburg’da, şehri ve çevresini gezdiren çok sayıda tur var. Özelikle The Sound of Music adlı tur organizasyonlarına katılmak isterseniz, birkaç tur firması ile görüşüp nereleri gezdirdiğini iyice öğrenin. Belki kendi imkanlarınızla gidebileceğiniz yerlere götürürler ve boşuna tura para harcamamış olursunuz. The Sound of Music bir film ve filmde Salzburg ile ilgili çok güzel sahneler yer alıyor. Yerli halk da bunu fırsata çevirmiş ve filmde görülen yerlere turlar düzenlemeye başlamış. Filmi görüp gelenlerin sayısı da az değil.

Sazburg’da nerede kalınır?

Salzburd’da kamp yapmak isterseniz ister karavanla, ister çadırınızla Salzburg’un kuzey tarafında, merkeze 4km uzaklıktaki Camping Nord-Sam‘ı veya Camping Panorama Stadtblick‘i, merkezin 4,5km güneydoğusunda Camping Schloss Aigen‘i tercih edebilirsiniz.

Salzburg Otelleri Nerede Kalinir
Salzburg Otelleri - Salzburg'da Nerede Kalınır?

Salzburg otellerinin fiyatları da merkeze yakınlığa göre değişiyor. Oteller genel olarak pahalı. Daha ucuz konaklama için hostelleri tercih etmek gerekiyor. Airbnb’ye baktığımda konaklama fiyatları skalası 200TL ile 500TL arası değişiyor ortalama. Booking’de de durum farklı değil. Salzburg’daki oteller listesini görmek için tıklayın.

Salzburg Card gerekli mi?

Salzburg şehir kartı ve birçok avantajı ile Mozart Şehrini kolayca ve rahat bir şekilde keşfetmek için harika bir yoldur. Turistik mekanlara ve müzelere ücretsiz giriş imkanı, toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanma ve çok sayıda ek indirim imkanını düşünerek Salzburg tatilinizi turistik olarak yaşamanız için gerekli olduğu kanaatindeyim.

[postlink id=”15458″ title=”Salzburg Card Satın Alma Rehberi”]

Salzburg’da alışveriş nerede yapılır?

Salzburg’da alışveriş yapmak için birçok hediyelik eşya dükkanı görürsünüz. Salzburg, turistik bir şehir ve kent içindeki dükkanlarda ürünler genel olarak pahalıdır. Kıyasla daha ucuza hediyelik eşya, ürün, çikolata gibi şeyler almak isterseniz süpermarketleri kullanın ya da havalimanından alışveriş yapın.

Salzburg Alisveris Nerede Yapilir
Salzburg'da Alışveriş

Salzburg güvenli mi?

Salzburg, Avrupa’nın en güvenli noktalarından biri. Buna karşın siz yine de paranıza, cüzdanınıza sahip çıkın. Çünkü özellikle kalabalık yerlerde ve alkol noktalarında pick pocketing’e rastlamak mümkün. Önemli telefonlardan da bahsedelim. Avusturya’da tıbbi yardım için 122, itfaiye ve acil doktor için 144 ve polis için 133 telefon numaralarını kullanmanız gerekir. Salzburg ile ilgili sizin de eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum kısmına ekleyin.