Salzburg Kalesi

Salzburg Kalesi

Salzburg Kalesi, Avrupa’da ayakta görebileceğiniz kaleler arasında en iyilerinden biri. Kentin en yüksek tepelerinin birinde yer aldığı için Salzach Nehri ve Orta Çağ görünümlü Mozart kentini tepeden muhteşem bir şekilde 360 derece panoramik olarak izleyebiliyorsunuz. Tepede yer aldığı için bu kaleye Yüksek Salzburg Kalesi anlamına gelen Hohensalzburg deniyormuş. Kentin nehir tarafı olduğu gibi Alp Dağları’na bakan diğer tarafının da büyüleyici olduğunu söyleyebilirim, tabii yağmur ve sis manzaranızı kapatmadıysa.

Salzburg Kalesi, 900 yıllık bir geçmişe sahip. 11. yüzyılda inşa edildiğini öğrenince oldukça şaşırmıştım. Ama inşa edildiği ilk dönemler sadece bir gözlem kulesi binası varmış, aslında başpiskoposlar tarafından inşa edilen bu yapı, onların ikamet ettikleri yermiş aynı zamanda, sonraları çevresine surlar eklenerek genişletilmiş. Günümüzdeki görünümüne 15. yüzyıldan sonra ulaşmaya başlamış. Özellikle 17. yüzyılda eklenen dış burçlar Türklerin saldırma ihtimali düşünülerek eklenmiş.

Yapılan son değişiklik Kuenberg adlı burcun eklenmesiyle olmuş. 19. yüzyılın başında Fransız Devrim Savaşları’nın etkisi ile gerçekleşen Napolyon Savaşları’nda Fransız güçlerinin burayı kuşatması sonucunda son başpiskopos Hieronymus von Colloredo Viyana‘ya kaçmış. Kale bu olayların ardından bir süre askeri karakol olarak kullanılmuş, 1930’lu yıllarda I. Dünya Savaşı sırasında İtalyan mahkumların ve Nazi aktivistlerinin tutulduğu hapishane olarak işlev görmüş.

Salzburg Kalesi Old Town Gorulecek Yerler
Salzburg Kalesi şehrin birçok yerinden görülüyor.

Şehrin birçok yerinden çok rahatlıkla görülebildiği için kalenin farklı açılarından fotoğraf kareleri yakalayabilmek güzel hissettiriyor. Çünkü güzelliği ve büyüklüğü ile göz dolduran bir yapısı var. Peki içeride durumlar nasıl? Kaleler genelde içeriden bir şeye benzemezler, ama burası Orta Çağ’ın en iyi korunan kalelerinden biri, üstelik Salzburg manzaralı.

Salzburg Hohensalzburg Kalesi Avlusu
Kalenin çok iyi korunduğunu, içini gezerken daha iyi anlıyorsunuz. İçi ve dışı da mutlaka görülmeli.
Salzburg Kalesi Manzara Fotograflari
Salzburg Kalesi'nden harita old town manzaraları görebilirsiniz. Dini yapıları ve şehri ikiye ayıran nehri ile muhteşem görünüyor.

Küçük bir kale olmadığından sürenizin bir kısmını buraya ayırmanız gerekiyor. Alp Dağları manzarası eşliğinde Salzburg Kalesi‘ni gezmek oldukça keyifli. Kale içindeki bölümlerden biri dünyaca ünlü Salzburg Kukla Tiyatrosu’na ait kuklaların sergilendiği Kukla Müzesi (Marionette Museum). Büyük bir yer değil, 5-10 dakikada çıkarsınız içeriden.

Salzburg Kalesi Kukla Muzesi Eserleri
Salzburg Kalesi Kukla Muzesi Kuklalari

Kale içinde Rembrandt, Rubens gibi özel sanatçıların eserlerinin sergilendiği bir sanat galerisi de yer alıyor. Bu sanat eserlerinin yanısıra ihtişamlı odaların görkemli bir şekilde dönemiş olduğu zamanları görebilirsiniz. Asmalar, üzümler, yaprak ve hayvan süslemeleriyle kaplı prens odalarını görebilir, askeri üniforma, top, mermi, tüfek gibi savaş malzemeleri sergilenen odalarda inceleyebilirsiniz. Ve işleyişlerini düşündükçe kan donduran işkence aletlerinin sergilendiği odayı da gezebiliyorsunuz.

Hohensalzburg Salzburg Kalesi Savas Sahnesi
Hohensalzburg Salzburg Kalesi Savas Ekipmanlari

Salzburg Kalesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Kaleye giriş ücretleri şu şekilde: Direkt olarak kale gişesinden alırsanız 15,20€, online alırsanız 11,50€ standart bilet fiyatı. Peki bu biletler neleri kapsıyor? Feniküler ile çıkış ve iniş, prens odaları, tiyatro ve kalenin içindeki müzelere giriş yapabiliyorsunuz. SalzburgCard varsa cebinizde tüm bunlardan ücretsiz faydalanabilirsiniz. Early Bird adında bir bilet türü de bulunuyor, online olarak bu bileti 8,20€’ya alabilirsiniz, tek şart 10:00’dan önce ziyaret etmeniz gerekiyor. Kaleye giriş saatleri mevsimine göre farklılık gösteriyor. Genel olarak 09:00 – 09:30 sularında açılırken 17:00 – 19:00 saatleri arasında ziyarete kapanıyor. Yılın her günü ziyaret açık. Gideceğiniz mevsime, aya göre saatleri buradan öğrenebilirsiniz.

Hohensalzburg Salzburg Kalesi Funikuler
Hohensalzburg Salzburg Kalesi Funikuler Yolculugu

Salzburg Kalesi nerede ve nasıl gidilir?

Kaleye en hızlı ulaşım yolu Fortress Hohensalzburg’a 10 dakika bir giden feniküleri kullanmak. Avusturya’nın en eski feniküleri, 1892 yılından beri ziyaretçileri kaleye taşıyor. Önceleri su ile güç üretimi sağlarken, günümüzde raylı sistemle çalışıyor ve 1 dakikada tepeye çıkarabiliyor. Tabii isterseniz 20 dakikada yaya olarak da kaleye çıkmak mümkün.