Salzburg Müzesi

Salzburg Müzesi

19. yüzyılda ilk olarak Napolyon’un savaş hatıralarının sergilendiği bir müze olarak kurulan, sonraları Salzburg’un resmi kent müzesi haline gelen Salzburg Müzesi, Salzburg’a dair en çok eseri bulabileceğiniz bir müze. Bu eserler arasında tablolar da var, Roma döneminden kalma arkeolojik kalıntılar da.

Salzburg Müzesi’nin merkezi olarak Neue Residenz binası olarak gösteriliyor. Salzburg’un sanatsal ve kültürel temalı eserlerinin sergilendiği bu binadaki müze, sunumu ve medya öğelerinin kullanımı ile birlikte 2007 yılında Avusturya Müzesi Ödülü ve 2009 yılında Avrupa Müze Ödülü’ne layık görülmüş. Resim galerileri, Salzburg tarihine ilişkin karakterlerin portre tabloları, kraliyet ailesine mensup kişilerin kullandığı eşyalar müzede görebilecekleriniz arasında.

Salzburg Muzesi Kraliyet Portre Tablolari
Salzburg Muzesi Kraliyet Esyalari

The Salzburg Myth adlı kalıcı sergi müzenin ikinci katındaydı. Müzenin kalıcı sergilerinden biri de şehrin müziğini yansıntan Salzburg City of Music adlı sergi. Yine ikinci katta yer alan bu sergi müzik enstrümanları koleksiyonundan oluşuyor.

Salzburg City Of Music Muzesi
Salzburg City Of Music Muzesi Eserleri

Antik dönem bölümünde Salzburg’da bulunan Roma dönemi evlere ait duvarları, Salzburg’dan çıkarılan çanak, çömlek, heykel, figür gibi arkeolojik eserleri da görebilirsiniz. Tabii bu eserler Roma dönemi mimarisine özgü eserler. Daha çok ev kalıntıları, banyolarında kullandıkları mozaik süslemeler, dekoratif objeler…

Salzburg Muzesi Arkeolojik Eserler Salonu
Salzburg Muzesi Roma Donemi Arkeolojik Eserleri

Salzburg Panorama Müzesi

Salzburg Müzesi’ndeki en iyi yer bir platform üzerinde 360 derece açıyla Salzburg’un eski halini panoramik olarak görebileceğiniz Salzburg Panorama Müzesi. 360 derece olarak baktığınız yer 26 metrelik bir duvar resmi. Johann Sattler tarafından çizilen bu resimde Salzburg’un 1829 yılındaki halini sanki Salzburg Kalesi’nden (Hohensalzburg) izliyormuş hissine kapılıyorsunuz.

Salzburg Panorama Muzesi Panoramik Duvar Resmi

Salzburg Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Müzeye giriş ücreti 8,50€. Eğer Panorama Müzesi’ne girmek isterseniz kombine bilet alabiliyorsunuz, ücreti 10€. Salzburg Card şehir kartınız varsa ücretsiz faydalanabilirsiniz. Müzeler, Pazartesi hariç haftanın her günü 09:00 – 17:00 saatleri arasında açık.

Salzburg Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Savaşlarda bomba saldırılarına maruz kalan, taşınamayan birçok eserinin kaybolduğu Salzburg Müzesi, günümüzde Mozartplatz meydanı üzerinde, Neue Residenz binasında yer alıyor. Müzenin bir tarafı Mozartplatz üzerindeki Mozart heykeline bakarken, ön tarafı ise Avusturya’nın tarih kokan meydanı Residenzplatz’a dönük. Panorama Müzesi’nin girişi ise Residenzplatz üzerinde, Salzburg Müzesi’nin Salzburg Katedrali tarafındaki bitişik binada.

Salzburg Müzesi’ni ve Salzburg Panorama Müzesi, tavsiye edebileceğim kadar iyi bir müze değil bana göre. Salzburg kenti tarihi hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, Salzburg’da şehrin tarihini yansıtan başka bir müze yok. Ama bu müze yerine sokaklarında daha çok vakit geçirmek isteyebilirsiniz.