Başçarşı

Saraybosna’ya gezmeye ve keşfetmeye çarşısından başlayabilirsiniz. Başçarşı anlamına gelen Baščaršija, Osmanlı döneminde kurulmuş bir çarşı olduğundan çok sayıda Osmanlı geleneklerine uygun yapılar görüyoruz. Saraybosna birçok yönüyle Türkiye’ye benzer. Özellikle Saraybosna çarşısında Türk kahvesi, börek, çay, döner, pide gibi yiyecek, içecekler bulabiliyoruz.

Mimari anlamda da Türkiye’ye özgü birçok şey bulmak mümkün. Kafeler, restoranlar, tarihi sebil, cami ve bedesten mesela. Saraybosna’nın kalbi diyebiliriz çarşı için. Hiç yabancılık çekmiyoruz, çünkü çarşıda gezerken İstanbul’un sokaklarında geziyormuş gibi hissediyoruz. Hem orada yaşayan, hem de turist olarak Saraybosna’ya giden ve Türkçe bilen birçok kişi ile karşılaşıyoruz

Seblij

Saraybosna’nın çarşısına girdiğimizde, meydanın ortasında Seblij olarak bilinen bir çeşme görüyoruz. Bu çeşme Saraybosna’nın simgelerinden biri. Çevresi Osmanlı camileriyle çevirili Saraybosna, Türkiye’deki birkaç il ile kardeş şehir ve meydandaki bu çeşmenin aynısı Türkiye’de Bursa’da olduğu söyleniyor. Sebilin çevresinde Osmangazi Belediyesi yazısını görmek de mümkün.

saraybosna bascarsi meydani gezi notlariSaraybosna Gezilecek ve Görülecek Yerler - Başçarşı

Meydandaki çeşmenin etrafı bir hayli kalabalık. Çünkü burası güvercinlerin yemlenme mekanı. Yem satan kişiden 1€ karşılığında yem satın alıp güvercinleri besleyebilirsiniz. Buradaki güvercinler insanlara alışkın, elinizden de yerler, ama önce güvercinleri etrafınızda toplamak için yere biraz yem serpiştirin.

sarajevo saraybosna bascarsi sebil meydani 400x266
saraybosna guvercin meydani kus besleme 400x266

Bakırcılar Çarşısı

Özellikle hala el işi bakırcılığın devam ettirildiği bakırcılar çarşısında, hediyelik eşya, antika eşyalar ve cezve, el yapımı ürünler bulabilirsiniz. Bosna Hersek’te bol bol kurşun görünümlü ürün görürsünüz. Kurşun anahtarlığından, kurşun şekilli kalemlere kadar, birçok ürüne kurşun görünümü eklemişler.

saraybosna bakircilar hediyelik dukkanlar 400x266
saraybosna bakircilar sokagi 400x266Saraybosna Bakırcılar Sokağı

Saraybosna’nın en çok turist çeken yeri olan Başçarşı’da, Osmanlı döneminden günümüze ulaşabilen birkaç yapı bulunuyor. Kanuni Sultan Süleyman zamanında Bosna’da önemli hizmetlerde bulunan Gazi Hüsrev Bey, Bosna Sancakbeyliği’ne getirildikten sonra, merkezin birçok noktasına inşa ettirdiği yapılarla ülkenin gelişmesine katkıda bulunmuş. Başçarşı’nın birçok noktasında Gazi Hüsrev Bey Vakfı tarafından yaptırılan yapılara rast geliyorsunuz.

Moriça Han

Gazi Hüsrev Bey Vakfı bünyesindeki yapılardan Moriça Han, 16. yüzyılda inşa edilen bir yapı. Saraybosna ise Osmanlı döneminde bir ticaret merkezi. Osmanlı döneminde bölgeyi ziyarete gelenlerin konakladığı bu han, alt katlar at ahırları ve dükkanlar, üst kat ise misafirlerin gecelerini geçirebileceği misafir odaları olan bir kervansaray olarak kullanılıyormuş. Eskiden 50’ye yakın bu tip yapı varken, günümüze sadece Moriça Han’ın ulaşabilmesi üzücü. Halı kilim dükkanı ve iç avluda kafeleri görebilirsiniz ziyaretinizde.

Saraybosna Moriça Han

Gazi Hüsrev Bey Müzesi

Osmanlı döneminden kalma görülmesi gereken yerler arasındaki yapılardan biri, eski adı Seldžuklija Medresa (Selçuklu Medresesi) olan Kurşunlu Medresesi. Gazi Hüsrev Bey Müzesi (Gazi Husrev-beg’s Museum) olarak kullanılan medrese binasında, Gazi Hüsrev Bey ve medrese hakkında bilgiler, çeşitli belgeler, el yazmaları Kuranlar gibi tarihi eşyalar sergileniyor. Küçük bir miktar karşılığında müzeye giriş yapabiliyorsunuz.

Medresenin yanındaki binalardan biri günümüzde sanat galerisi olarak kullanılıyor. Biz, Saraybosna çevresindeki popüler yerlerden çekilmiş ücretsiz bir fotoğraf sergisine denk gelmiştik.

Gazi Hüsrev Bey Camii

Balkanlardaki önemli Osmanlı eserlerinden biri olan Gazi Hüsrev Bey Camii de, ülkenin en büyük camisi. Gazi Hüsrev Yadigar Camii, çarşı içerisindeki camilerden biri ve Bosna Sancak Beyi Gazi Hüsrev Bey tarafından 16. yüzyılda inşa edilmiş, mimarı da Mimar Sinan. Avlusunda bir şadırvan ve Gazi Hüsrev Bey Türbesi yer alıyor. Cami, dünyada elektriği ilk kullanan cami olma özelliğini taşıyormuş. Yakınında ise yine Saraybosna’nın simgelerinden biri olan Saat Kulesi (Sahat Kula) bulunuyor.

Gazi Hüsrev Bey Camii ve Saat kulesi

Gazi Hüsrev Bey Bezistanı

Kapalı çarşıya benzer nitelikte olan Gazi Hüsrev Bey’s Bezistan’da hediyelik eşyalar ve çeşitli kıyafetler satılıyor. Bezistan’ın sonunda, Hotel Europe’un bahçesinde ise Taşlıhan kalıntılarını görebilirsiniz. Burası da Saraybosna’daki kervansaraylardan biriymiş.

Brusa Bezistan

Kapalı olduğu bir güne denk geldiğimiz için giremedik Brusa Bezistan’a. Bina, 16. yy’da Kanuni Sultan Süleyman döneminde Rüstem Paşa tarafından yaptırılmış. Bursa’da üretilen ipeği satışının yapılması için kullanılan bu bina, günümüzde çeşitli arkeoloji, Osmanlı dönemi ve Avusturya-Macaristan dönemine ait eserlerin sergilendiği, aynı zamanda etnografik eserlerin sergilendiği bir müze.

Saraybosna’nın popüler turistik mekanı Başçarşı’da gezilecek yerler bu kadar. Ancak elbette Başçarşı’nın çevresinde gezilecek de onlarca yer var. Saraybosna Gezi Rehberi yazımızdan diğer yerlere de bakabilirsiniz.