İnsanlığa Karşı İşlenen Suçlar ve Soykırım Müzesi

İnsanlığa Karşı İşlenen Suçlar ve Soykırım Müzesi, gerçekleri tüm çarpıcılığıyla gözler önüne seren acı dolu bir müze. 1992 – 1995 yılları arasındaki Bosna savaşında, hem Srebrenica’da hem diğer yerlerde yaşananların unutulmaması hedeflenilmiş bu müzede.

Büyük bir müze olmasa da, dolu dolu. Bosna’nın dokunaklı tarihini anlamak istiyorsanız mutlaka girmelisiniz. Srebrenica’daki soykırım, Saraybosna kuşatması, toplu mezarlar, cinsel şiddet, çocuklara yönelik katliamlar, kamplar, müzenin konuları arasında. Savaş ve soykırım kurbanlarının kişisel hikayelerini ve eşyalarını gördükten sonra müzeden çıkınca Bosna Hersek hakkında daha farklı düşüneceğinize eminim.

Müzede ziyaretçiler tarafından yazılan notların bulunduğu bir oda bulunuyor. Dünyanın her yerinden barış dolu mesajların bulunduğu bu odadaki ekranda Bosna savaşını ve katliamları anlatan bir video da dönüyor.

saraybosna soykirim muzesi not odasi

Bosna savaşının tarihini anlatan müzede çok sayıda eşya var. Tabii bu eşyalar savaşta hayatını kaybeden insanların, askerlerin eşyaları. Arda kalan mektuplar, fotoğraflar, kıyafetler, saatler, gözlükler, ilaç kutuları, tesbihler… Çoğu ölenlerin yakınları tarafından bağışlanmış eşyalar.

saraybosna soykirim muzesi asker esyalari 400x266
saraybosna soykirim muzesi gomlek 400x266

Müzenin son odasında toplu mezarlardan çıkarılan eşyaları görebilirsiniz. Cam alanın içindeki toprakta cüzdanlar, sigara kutuları, mermi kovanları, saatler, emzikler ve kemikler…

saraybosna soykirim muzesi toprak

Savaş sırasında insanların yaşadığı acıların fotoğrafları da müzede sergileniyor. Acı fotoğraflar, hücrelerde canlandırmalar ve insanların götürüldükleri kamplar hakkında bilgileri burada görebiliyor ve okuyabiliyorsunuz. Açıklamaların bir kısmı Türkçe içerikli.

saraybosna soykirim muzesi hucreleri 400x266
saraybosna soykirim muzesi gezi notlari 400x266

Soykırım Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Müzenin giriş ücreti 5 km. 09.00 – 21:00 saatleri arasında gezebilirsiniz müzeyi.

Saraybosna Soykırım Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Müzenin yönlendirmesini katedralin önündeki tabelalarda görebilirsiniz. Bina girişinde müzenin ismi yazıyor, eğer kapı kapalıysa zile basarak kapıyı açtırabiliyorsunuz. Binaya girdikten sonra 1 kat yukarı çıkarak müzeye ulaşabilirsiniz.