Saraybosna Trebeviç Dağı Teleferiği Savaşın Tanığı

Saraybosna Teleferiği, 1953 yılında inşa edilmiş ve binlerce Bosnalının gezi noktasından biri halina gelmiş. Trebeviç’in temiz havası ve ormanları, Saraybosna’nın akciğeri görevi görüyor adeta. Savaş sırasında zarar gören teleferikler ve teleferik istasyonları sonradan yeniden yapılarak günümüzde popüler turistik noktalardan biri haline geldi. Şehrin manzarasını en iyi izleyebileceğiniz yerlerden olan bu noktalar panoramik görüntüsüyle fotoğrafçıların da ilgi alanına giriyor.

trebevic tepesi teleferik saraybosna 400x266
eski teleferik trebevic 400x266Eski dönemde kullanılan teleferik araçlarından biri

Trebeviç tepesinde konuşlanan askerlerin görüş alanlarını artırmak amacıyla olsa gerek, savaşın ilk günlerinde yıkılmış ve buradaki yükseltiler keskin nişancıların konumu haline gelmiş. Trebeviç eteklerinde bulunan ve savaşta hasar gören bazı evler yeniden inşa edilerek kullanılsa da, bazıları oldukları gibi bırakılmış. Teleferikle çıkarken bu evleri görebilirsiniz.

trebevic dagi teleferik istasyonu kabinli manzara 400x266
trebevic dagi teleferik istasyonu gezilecek yerler 400x266

Trebeviç’in arka tarafları da anlaşamayan iki ülkenin, Sırbistan ve Bosna Hersek‘in sınır çizgisini oluşturuyor. Trebeviç’e çıktığınızda Sırbistan sınırına da çok yakın oluyorsunuz. Savaş sırasında dağ eteklerine döşenen mayınlardan dolayı yoldan dışarı çıkmamanız tavsiye ediliyor. Her ne kadar temizlenmeye çalışılsa da, Trebeviç eteklerinde bir yerlerde hala mayınlar varmış, günümüze kadar birçok turist de bu mayınlardan hayatını kaybetmiş ya da yaralanmış.

trebevic dagi teleferik haritasiTrebeviç Dağı Teleferik Haritası ve Yürüyüş Yolu Planı

Bobsleigh Pisti (Sarajevo Bobsleigh Track)

Doğa severlerin ve dağcıların ilgi alanına giren Trebeviç Dağı’nı popüler yapan şey 1984 Kış Olimpiyatları için yapılan yarış kızağı pisti olmuştu. Dünyanın en modern yarış kızağı pistina sahip olan bu bölge, Bosna savaşından sonra büyük bir yıkım yaşadı ve o günlerden bu güne duvarları grafiti ile donatılan bu yarış pisti sadece tarihi bir unsur olarak kaldı. Yıkık, dökük, terkedilmiş yerleri sevenler ve macera arayanlar için de sevilen bir yer oldu. Teleferiğin dönüş yolunda yarış pistini görebiliyorsunuz, ancak bunun için dönüş yolunu 1km kadar yürümek gerekiyor.

trebevic tepesi teleferik manzarasi

Saraybosna Teleferik ücreti ne kadar?

Teleferik ücretleri kişi başı gidiş dönüş 20KM. Bir yabancı olarak oranın halkından 3 katından daha fazla ücret ödüyoruz. Tek yön bilet alırsanız 15KM ödeyip, dönüş yolunu dağların arasından, orman içi yürüyüş yollarından yapıyorsunuz. Şehir sıcağından sıkılanlar veya orman yürüyüşü tercih edenlerin sıklıkla uğradığı Trebeviç Dağı’nın teleferik kısmı şu şekilde. Trebeviç Dağı’nın zirvesi 1630 metre rakım sahip. Ama teleferik dağın belli bir noktasına kadar gidiyor. Teleferiğe başlangıç noktası 570 rakım dolaylarında ve son nokta 1150 metrede. Teleferik uzunluğu 2 kilometrenin biraz üzerinde ama bu yolu yürüyerek katetmek isterseniz yaklaşık 5km’lik yolu 1 saat 30 dakika gibi bir sürede tamamlayabiliyorsunuz. Yürüyüş yollarına maps.me uygulamasından takip edebilirsiniz. Soğuk havalarda yollar, geçitler karlı ve hatta buzlu olabileceği için dikkatli olmak gerekiyor.

Bu içerik ilginizi çekebilir

Saraybosna Teleferik saatleri nelerdir?

Haftanın her günü 09:00 – 20:00 veya 21:00 saatleri arasında teleferik aktif olarak kullanılıyor. Ama tavsiyem güneş batmadan kullanın teleferiği.

Aracınız varsa belli noktalara göre aracınızla çıkabiliyorsunuz. Son istasyonda bile park alanı bulunuyor. Teleferiğin arka tarafında kalan bölgedeki Pino Hotel’in bulunduğu alana da aracınızı bırakıp haritada belirtildiği gibi direkt üst istasyona ulaşabiliyorsunuz.

War Bunker Savaş Müzesi

Direkt olarak teleferik ile ilgili değil ama teleferiğin çok yakınında yer alan bir savaş müzesinden de bahsetmek isterim. Teleferiğin ilk istasyonuna doğru merdivenlerden çıkarken sağ taraftaki evlerden biri müzeye çevrilmiş. Müzenin girişi ücretsiz. Ev sahipleri de Bosna savaşını görmüş geçirmiş insanlardan oluşuyor. Birçok ev gibi buradaki insanlar da elektrik, su, yiyecek sıkıntısı çekerek yaşamış.

Müzeye girerken ayak izlerini takip ederseniz, bir sığınağa giriyorsunuz. Sığınağın ilk odası, gerçek bir sığınağı yaşatır şekilde tasarlanmış. Savaşın hissiyatını anlamanız için dekore edilmiş. Dışarıdan gelen mermi ve top sesleri, savaş atmosferi sesleri. Diğer odada ise savaş döneminden kalma eşyalar sergileniyor. Elektrik olmadığı için çevirdikçe yanan ışık mekanizması, iletişim araçları, el bombaları, havan topları, asker eşyaları gibi eşyaları görüyoruz. Küçük bir odada çeşitli yerlere serpiştirilmiş eşyalar var. Müzenin bulunduğu yer gezginler tarafından bilinen bir hostel, ismi War Hostel ve internet üzerinden rezervasyon camiasında iyi puanı var.