rotasenin.com

Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı Eskişehir

Sazova Parkı adıyla bilinen Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı, 2012 yılında açılmıştır ve 400.000 metrekarelik oldukça geniş bir alana sahiptir. Sıradan bir parktan çok uzak bir görünümü olan Sazova Parkı’nda gezmek için gezmek ve eğlenmek için çok sıra dışı yapılar bulunuyor.

Sazova Golu
Sazova Dinozor Park

Sazova Parkı’nda yapılacak şeyler

Masal Şatosu (Peri Masalı Kalesi)

Sazova Parkı’nın içinde bulunan ve parkın birçok noktasından kendisini belli eden, Türkiye’de eşi benzeri olmayan Masal Şatosu, özellikle çocukların unutamayacağı bir deneyim yaşamalarını sağlayacaktır.

2013 yılında açılan Masal Şatosu’nun kuleleri Türkiye’nin bazı tarihi yapılarındaki kulelerinden esinlenerek inşa edilmiştir.

Diyarbakır’dan Çan Kulesi, Mardin’den Ulu Kule, Amasya’dan Burgulu Kule, Antalya’dan Yivli Kule ve İstanbul’dan Adalet Kulesi (Topkapı Sarayı), Galata Kulesi ile Kız Kulesi‘nin etkilerini görebiliyoruz kulelerde. Bu kulelerin olduğu yerler aynı zamanda seyir terası ve bu seyir terasları Sazova Parkı‘nı 360 derece görme imkanı sağlıyor.

Sazova Masal Satosu Kuleleri
Sazova Masal Satosu Kuleleri 2

Masal Şatosu‘nun giriş katı ve mağazaları ücretsiz bir şekilde gezilebiliyor. Fakat Masal Şatosu’nun diğer bölümlerini gezmek için turlara katılmanız gerekli. Masal Köşkü’nün önündeki bilet gişesinden kayıt yaptırarak tur programlarına dahil olabilirsiniz.

Gizemli Yolculuk, Efsaneler Diyarı, Bir Varmış Bir Yokmuş ve Masal Masal İçinde adında tur programları yer alıyor. Şato içerisinde, Pinokyo, Gepetto, Hansel ve Gratel gibi masal kahramanlarının modelleri de çıkıyor karşımıza zaman zaman.

Sazova Masal Satosu Karakterler
Sazova Masal Satosu Deve

Masal Masal İçinde tur programı, daha çok çocukluğumuzda karşımıza çıkan masal kahramanlarının anlatıları ve öğretileri ile geçiyor. Bazı karakterlerin kendi odaları var, küçük çadır gibi bir yere girerek taburelere oturuyor ve Keloğlan, Dede Korkut gibi giydirilmiş robot karakterlerin size anlattığı hikâyeleri dinliyorsunuz.

Sazova Masa Satosu Sahmeran

Bu anlatılar sırasında fotoğraf çekmek ya da video kaydına almak yasak. Fakat rehberler bazı anlatımlarını koridorlarda yapıyorlar. Akılcı, iyimser bir karakter olan Şahmeran ve Anka Kuşu ile karşılaşacağınız koridorlarda fotoğraf çekmek serbest.

Korsan Gemisi

Sazova Parkı’nda bulunan korsan gemisi, 1620 yılında İngiltere’den ABD’ye yolcu götüren ve ABD’deki insanlığın temelini atmasına vesile olan Mayflower adındaki gemi ile büyük benzerlik göstermekte.

Sazova Korsan Gemisi 1
Sazova Korsan Gemisi 2

Korsan gemisinin kaptan köşkü ve alt katındaki odaların tasarımları gayet güzel hazırlanmış. Kaptan köşkünde korsanların temsili hayvanı papağan da es geçilmemiş.

Sazova Korsan Gemisi Kaptan Kosku

Alt katta ise korsanların uzun yolculuklarında yetecek kadar meyve ve sebze stoklanmış. Tipik bir aşhane görevi üstlenmiş alt katın ortasındaki alan. Yaptıkları yemekleri yiyebilecekleri bir de masa mevcut. Kenardaki küçük pencerelerden dışarı, güvenlik amacıyla toplar konulmuş. Korsan Gemisi’ne girmek için küçük bir ücret ödemek gerekiyor.

Sazova Korsan Gemisi Ashane
Sazova Korsan Gemisi Ashane 2

Sualtı Dünyası

Sazova Parkı’nda bulunan Eti Sualtı Dünyası, 84 farklı türden toplam 2150 balığı ağırlamakta. Amazon Nehri, Kızıldeniz, Atlas Okyanusu, Güney Amerika Gölleri, Kuzey Ege Denizi gibi dünyanın birçok noktasından getirilen balıkları, Sualtı Dünyası‘nda görmek mümkün.

Sazova Sualti Dunyasi 1
Sazova Sualti Dunyasi 2

Sazova Uzay Evi ve Bilim, Deney Merkezi

Bilim Deney Merkezi’nin bahçesinde dünyanın ilk ve en büyük bilim insanı ve mekanik ustası Arşimet’in denge prensibi üzerine bir deney yer alıyor.

Terazinin diğer tarafındaki nesneden ne kadar uzaklaşırsanız, uzun kolun ağırlığı size yardımcı olduğu için ağırlığı hareket ettirmenin o kadar kolay olduğunu kolayca görebilirsiniz.

Bana bir dayanak noktası gösterin, dünyayı yerinden oynatayım – Archimedes

Kaldırma kuvvetini deneyebileceğiniz aracın yanında dikkat çekici bir mekanik sistem daha var. Akan suyun ürettiği hareketi ve kovaların doluluğundan gelen çarkın dönme prensibini yakından inceleyebilirsiniz.

Sazova Bilim Deney Merkezi Arsimet Dayanak Noktasi
Eskisehir Sazova Bilim Deney Muzesi Kova Deneyi

Müzede Leonarda da Vinci tarafından tasarlanan bazı ürünlerin ahşap maketlerine rastlıyorsunuz. Bu modelleri kullanarak mekanizmaların çalışma prensipleri hakkında fikir edinebilirsiniz.

Eskisehir Sazova Bilim Deney Muzesi Leonardo Modeli
Eskisehir Sazova Bilim Deney Muzesi Leonardo Model

Müze ayrıca dalga prensiplerine de değinmektedir. Heyelanlar, depremler, volkanik faaliyetler, deniz tabanındaki gelgit olaylarının neden olduğu dalga oluşumları test edilmektedir.

Eskisehir Sazova Bilim Deney Muzesi Dalga Prensibi
Eskisehir Sazova Bilim Deney Muzesi Gezisi

Ancak müzede daha önce hiçbir bilim müzesinde karşılaşmadığım bir kısıtlama var. Birçok deney aletinin önünde sadece bilim iletişimcileri eşliğinde okul turlarında gösterileceğine dair tabelalar var ve denemeye değer tüm teknik malzemelerin önünde de bu yazıyor.

Hal böyle olunca bir deney müzesinde deney yapabileceğimiz nesneler az olunca çok da keyifli olmuyor. Bir bilim müzesine bu düzeyde kısıtlama koymak, okul turlarıyla gelmeyen bir çocuk için kullanılamayacak eşyalar bulundurmak doğru bir yaklaşım değil.

Uzay Evi

Sazova Parkı’nda bulunan ve dışarıdan bakıldığında büyük bir golf topunu andıran bina, Bilim Deney Merkezi’nin Uzay Evi. Sabancı Vakfı’nın desteğiyle inşa edilen bina, diğer gezegenler, yıldızlar ve evrenin diğer üyeleriyle ilgili sunumlara ev sahipliği yapıyor.

Sazova Uzay Evi
Sabanci Uzay Evi Gezi Notlari

Sinema salonuna benzeyen ancak planetaryum gibi çalışan bir tesis. Kapasitesi 96 kişi olan tesiste, 3 boyutlu gösterileri yatar koltuklarda tepedeki ekrana bakarak izleyebilirsiniz.

Parkın etrafını dolaşan tren

Sazova Parkı’nın dört tarafına inşa edilen istasyonlardan geçen bir tren hattı bulunmakta. Trene Sazova Parkı’nın kuzey, güney, doğu ve batı yakalarından binebiliyorsunuz ve yaklaşık 15 dakikada tam bir gidiş dönüş yapıyor.

Eskisehir Sazova Parki Tren Yolculugu
Eskisehir Sazova Parki Tren Istasyonu

Sazova Parkı çok büyük olduğu için bu treni kullanmak mantıklı. Ancak parkın etrafından dolaştığı için geç kalabiliyor. Tam bir gidiş dönüş 15 dakika sürdüğü için beklemeniz gerekebilir. Tren ücretsizdir ve Sazova ziyaretiniz sırasında en az bir kez mutlaka binmelisiniz.

Eskişehir Sazova Parkı nerede?

Sazova Parkı’na ulaşım için toplu taşıma araçları gayet mantıklı bir yol. Otogarın yanında konumlanan Sazova Park’a Odunpazarı’ndan 15 dakikada bir 11 numaralı otobüs kalkmakta.

Her 20 geçe ve 20 kalada kalkan 17 numaralı otobüsü de tercih edebilir ya da çeyrek kalalarda kalkan 31 numaralı otobüs ile de ulaşabilirsiniz.