Sazova Uzay Evi ve Bilim, Deney Merkezi

Sazova Parkı içinde bilgi donanımınızı geliştirecek, harikulâde bir merkez bulunuyor. Pazartesi günleri kapalı olan Sazova Uzay Evi ve Bilim, Deney Merkezi’nin içinde farklı alanlara, farklı ücretlendirmelerle giriş yapılabiliyor.

Bilim Deney Merkezi

Bilim Deney Merkezi’nin bahçesinde, dünyanın ilk ve en büyük bilim adamı, mekaniğin üstadı olan Arşimet‘in denge prensibi üzerine hazırlanan bir deneyi bulunuyor. Terazinin diğer tarafındaki objeden ne kadar uzaklaşırsanız, uzun kolun ağırlığı size yardımcı olduğu için ağırlığı daha kolay hareket ettirebileceğinizi rahatlıkla görebilirsiniz.

Bana bir dayanak noktası gösterin, dünyayı yerinden oynatayım. – Arşimet

Kaldırma kuvvetini deneyebileceğiniz aracın yanında göze çarpan mekanik başka bir sistem yer alıyor. Akan bir suyun ürettiği hareket ve kovaların doluluğundan meydanına gelen çarkın dönme prensibini yakından inceleyebilirsiniz.

sazova bilim deney merkezi arsimet dayanak noktasi 400x266
eskisehir sazova bilim deney muzesi kova deneyi 400x266

Müzede Leonarda da Vinci‘nin tasarladığı bazı ürünlerin tahta modelleri ile karşılaşıyorsunuz. Bu modelleri kullanarak mekanizmaların çalışma prensipleri ile ilgili fikir sahibi olmanız mümkün.

eskisehir sazova bilim deney muzesi leonardo modeli 400x266
eskisehir sazova bilim deney muzesi leonardo model 400x266

Müzede dalga prensiplerine de değinilmiş. Deniz tabanındaki heyelan, deprem, volkanik faaliyetler, gel git olaylarının neden olduğu dalga oluşumlarının test edilmesi sağlanmış.

eskisehir sazova bilim deney muzesi dalga prensibi 400x266
eskisehir sazova bilim deney muzesi gezisi 400x266

Ancak müzede hiçbir bilim müzesinde rastlamadığım bir kısıtlama mevcut. Deney gereçlerinin birçoğunun önünde sadece bilim iletişimcileri eşliğinde okul turlarında gösterileceğine dair tabelalar mevcut ve bu denenmeye değer tüm teknik malzemelerin önünde yazıyor. Hal böyle olunca bir deney müzesinde deneme yapabileceğimiz obje de az olunca, pek keyfi kalmıyor tabii. Bir bilim müzesinde bu seviyede bir kısıtlama koymak, okul turlarıyla gelmeyen bir çocuk için kullanılmayacak öğeler olması doğru bir yaklaşım değil.

Uzay Evi

Teknolojik donanımının Sabancı Vakfı tarafından karşılandığı Uzay Evi’nin, 96 kişilik kapasitesi vardır. Dışarıdan bakıldığında tam kubbe şeklindeki dış tasarımı oldukça ilgi çekici.

sazova uzay evi 400x266
sabanci uzay evi gezi notlari 400x266

Pazartesi günleri haricindeki günler açık olan müzeyi hafta içi 11:00 – 15:00 saatleri arasında, hafta sonu ise 11:00 – 16:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Uzay Evi’ne talep yoğun olduğundan, eğer girmeyi düşünüyorsanız Sazova Parkı’na gittiğiniz vakitlerde biletinizi alırsanız daha rahat edersiniz.