Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen vizesi hepimizin başbelası. Psikolojik olarak bizi olumsuz yönde etkileyen, seyahat etmemizin önüne kalın bir duvar gibi çıkan Schengen vizelerinin evrakları her ne kadar uğraştırsa da, sonunda seyahat edeceğinizi düşünerek sabırla hareket etmek gerekiyor. Bu makalede Schengen vizesi hakkında bilgiler ve almak için yapmanız gerekenler, hızlı ve uzun süreli Schengen vizesi almanın püf noktaları gibi bilgiler bulacaksınız.

Schengen vizesi nedir?

Schengen, Lüksemburg’un küçük bir kasabasının adı. 1985 yılında Belçika, Fransa ve Almanya, Lüksemburg’u da aralarına alarak sınırlararası geçişi kolaylaştırmak için bir antlaşma imzalarlar ve antlaşmanın imzalandığı yer Schengen‘dir. Bu nedenle Schengen vizesi deniyor.

Uygulamanın yayılması ile 1995 yılında Avrupa Birliği’ndeki ülkeler kendi içlerindeki sınırlarında bulunan kontrolleri zaman içinde kaldırmış ve dış sınır bölgesinde bu kontrollerin devam etmesini sağlamış. Avusturya, Belçika, Çekya, Estonya, İtalya, Malta gibi Avrupa’daki birçok ülke Schengen’e üye ülkelerdir. Bu ülkelere girebilmek için Schengen vizesi almak gereklidir. Schengen vizesi olmadan o ülkelere ayak basamıyorsunuz.

Yeşil pasaportu olanlar için durum biraz farklı. Bu pasaporta sahip olanlar Schengen vizesine başvurmadan kolaylıkla Avrupa Birliği ülkelerine seyahatinlerini gerçekleştirebilir. Benim gibi bordo pasaportunuz varsa istediğiniz Avrupa Birliği ülkesine gitmek için Schengen vizesi almanız gerekiyor. Eğer bir kere alırsanız, vizenizin son tarihine kadar Schengen sınırları dahilinde istediğiniz ülke arası geçişi gerçekleştirebilirsiniz. Çoklu giriş hakkınız varsa vizeniz bitene kadar Türkiye’ye gelip gidebilirsiniz de, tabii ki konaklayacağınız gün sayısını geçmemek kaydıyla. Bu da pasaportunuzun vize sayfasında yazar.

[postlink id=”2823″ title=”Seyahat için Pasaport Nasıl Alınır?”]

Schengen vizesi nasıl alınır?

Schengen vizesi başvuruları nereye yapılır? Ülkelerin konsoloslukları günümüzde yetkili kurumlarla birlikte çalışıyor. Schengen vizesi aracı kurumları Kosmos, iData ve VFS Global‘dir. Bireysel olarak konsolosluğa gidip vize başvurusu yapamıyorsunuz. bu iki firmadan seyahat edeceğiniz ülkeye göre seçim yapmanız ve ardından başvurmanız gerekiyor. İtalya ve Almanya vize başvurularını iData’dan, Fransa, İspanya, Polonya, Belçika, İrlanda, Yunanistan, Avusturya, Malta, Danimarka, Hollanda gibi birçok Avrupa Birliği ülkesinin vize randevularını VFS Global’den alabiliyorsunuz.

 • Avrupa Kıtası iData Harbiye Adres Bilgileri: İnönü Mah. Cumhuriyet Cad. No: 123 Giriş Kat Harbiye/Şişli – İstanbul Telefon Numarası: 0212 224 35 25
 • Asya Kıtası iData Kadıköy Adres Bilgileri: Caferağa Mah. Arayıcıbaşı Sok. Cazım Bey Apt. No: 11 Giriş Kat Bahariye/Kadıköy – İstanbul Telefon Numarası: 0850 460 1292
 • Kosmos Viz Hizmetleri Harbiye Adresi: Ergenekon Mah. Cumhuriyet Cad. No:139 Harbiye/Şişli – İstanbul Telefon Numarası: 0212 296 10 00

Aslında Schengen vize başvurusunu hangi ülke için yaptığınızın çok da bir önemi yok. Önemli olan vize süreniz boyunca başvuru yaptığınız ülkeye giriş yapıp yapmadığınız. Düşünsenize, kolay vize veriyor diye siz bir ülkeyi kullanıyorsunuz, ama o ülkeye gitmiyorsunuz. İkinci defa aynı şeyi yaptığınızda, “Hop, dur bakalım genç, sen bizim ülkeye girmemişsin” şeklinde kötü bir izlenim uyandırmak istemezsiniz. Kimi ülkelerde de benden vize aldıysan ilk benim topraklarıma gireceksin diyor. Schengen ülkeleri arasında geçiş yapmanız da mümkün elbette bu vizeyle. İtalya’ya gittiyseniz oradan Avusturya’ya, Fransa’ya ve diğer Schengen ülkelerine geçiş yapabilirsiniz. Ama ülkelerin beklentisi, en çok hangi ülkede kalacaksanız o ülkenin temsilciliğine başvuru yapmanız yönünde. Hatta ülkelerin memurlarının tersine gelip ilk olarak vize aldığınız ülkelere giriş yapmadığınız için sizi uzunca bir süre sorguya çekebilirler de.

Schengen Vizesi Ulkeleri Haritasi
Schengen vizesi aldığınızda, aralarında geçiş yapabileceğiniz ülkelerin haritası. Mavi renkteki ülkeler Schengen grubuna giriyor.

2018 yılı Schengen vizesi ücreti ne kadar?

Schengen vize fiyatları genel olarak 60€, Türk Lirası olarak yaklaşık 280TL. Ücreti euro olarak ödemenizde fayda var. Başvurduğunuz aracı kurum, kendi hizmet bedellerini ve posta masraflarını ayrıca tahsis ediyor. Kurumun hizmet bedeli, harcı ve diğer ücretleriyle birlikte bu ücretler de yaklaşık 26€. Kesin ücretlendirmeleri aracı kurumların kendi sitelerinden detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Peki Schengen vize ücreti nereye yatırılır? Schengen vize ücretini başvurduğunuz aracı kuruma ödersiniz.

Schengen vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Schengen vizesi şartları, vize alım sürecinde yerine getirmeniz gereken aşamalardan meydana gelir. İstenen evraklar sizin kim olduğunuzu, neler yaptığınızı, hangi işte çalıştığınızı, ne kadar maaş aldığınızı, bankanızda ne kadar para olduğu, size ait mal mülk gibi sizin hayatınız ile ilgili her şeyi sunduğunuz evraklar toplamıdır.

 1. Pasaport: Vizenizin bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli bir pasaportunuzun olması gerekiyor. Bu pasaportla birlikte varsa eski pasaportlarınızı da yanınızda bulundurun. Önceki pasaporttaki giriş çıkışlar vizenizi olumlu yönde etkileyebilir.
 2. Vize Talep Formu: Vize talep formları, konsoloslukların ya da aracı kurumların web sitelerinden indirilebiliyor. Onların çıktısını alarak eksiksiz, doğru ve okunaklı bir biçimde doldurup imzalayın. Daha ayrıntılı bilgi için Schengen Vizesi Başvuru Formu başlığını inceleyebilirsiniz.
 3. Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası: Gideceğiniz ülkenin suyu size iyi gelmeyebilir ya da havası sizi çarpabilir. Çok güneş altında kalabilirsiniz, yahut trafik kazası geçirebilirsiniz. Bu şekilde ani bir durumla karşı karşıya kalırsanız seyahat sağlık sigortanız sizin yardımınıza koşuyor. Ülkede kalış sürenizin tamamını kapsayan ve asgari 30,000€ teminat bedeli olan bir sağlık sigortası yaptırmanız gerekiyor. Bana bir şey olmaz deseniz bile Avrupa’ya vize almak için sigortanızın olması şart.
 4. Biyometrik Fotoğraf: Schengen vizesi için aracı kuruma giderken yanınızda son 6 ayda çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf götürmeniz gerekiyor. Ne olduğunu bilip bilmemenizin önemi yok, fotoğrafçıya biyometrik fotoğraf istediğinizi söylerseniz o halleder. Biyometrik fotoğrafınızda sorun çıkması ya da fotoğrafsız gitmeniz halinde içeride kendi kendinize fotoğraf çektirebileceğiniz bir makine bulunuyor, 20TL gibi bir ücret karşılığı onu da kullanma imkanınız var. Ben bir kere kullanmak zorunda kalmıştım.
 5. Uçak Bileti ve Konaklama Rezervasyon Çıktısı: Uçak biletlerinizin çıktıları da dosyanızda yer almalı. Aynı şekilde rezervasyonunuzu yaptırdığınız otellerin de çıktıları elinizde olmalı. Eğer planınız belirsizse booking.com üzerinde, iptal seçeneği olan otelleri tercih edin. Görevliler sorduklarında elinizde bir şeyler olsun. Bu bilgiye önemli bir not ekleyeyim. Konsolosluk otelleri özellikle arayıp evrakın doğrulunu kontrol ediyormuş, hatta vize verdikten sonra arayıp iptal edip etmediğine bile bakabiliyormuş. O nedenle iptal hakınızın son haftasına kadar rezervasyonunuzu kaldırmamanız önerilir ki güvenleri sarsılmasın. Ama sakın iptal etmeyi unutmayın, yoksa boşuna para harcamış olursunuz. Gerekirse alarm kurun.
 6. Gelir Belgesi: Banka hesabınızın son 3 aylık dökümü, sizde para olup olmadığını gösteren önemli evraklardandır. Bunun için 3 aydan önce hesabınızda belli miktarda para olmasını sağlayın. Araba ruhsatınızın, tapunuzun, kira sözleşmesinin, kredi kartınızın son ekstresinin de çıktılarını/fotokopilerini almanız faydanıza olur. Çünkü amaç belgelerinizle ülkenize geri döneceğinize karşı tarafı ikna etmek ve kaçak olmadığınızı göstermek.
 7. Çalışanlar İçin Gerekli Evraklar: Çalışıyorsanız iş yerinden alacağınız son 3 aya ait maaş bordrosu, SGK işe giriş bildirgesi, son 3 aya ait SGK hizmet dökümü, vergi levhası, resmi gazete ve imza sirküleri kopyaları, ticaret ve sanayi odası kaydı ve patronunuzdan alacağınız izinlidir yazısı da Schengen vizenizin çıkması için önemli evraklar arasında.
 8. Öğrenciler İçin Gereken Belgeler: Öğrenci belgesi ve 18 yaşını doldurmamışsanız anne ve babadan muvafakatname almanız gerekiyor.
 9. Çalışmayanlar İçin Gerekli Belgeler: Eğer belli bir yere bağlı olarak çalışmıyorsanız, işsizseniz ya da freelancer olarka çalışıyorsanız yukarıdaki evraklara ek olarak, size sponsor olan eş, anne veya baba, bir başka yakın tarafından yazılmış bir belge götürmeniz gerekir. Bu belge masrafların karşılanacağına dair bir dilekçedir.

[postlink id=”16874″ title=”Evde Biyometrik Fotoğraf Nasıl Çekilir?”]

Evraklar ülkeye göre farklılık gösterebilir. Gerekli evrakların eksiksiz olduğuna emin olmalısınız. Her ne kadar aracı kurumunuz size yardımcı olacak olsa bile, eksik bir evrak işlemlerinizin gecikmesine neden olur. Evraklarınızın güncelliği de bir o kadar önemli. Evrakların tam ve güncel kontrolü yine vize başvuru yapacağınız firmanın web sitesinde bulmak mümkün.

Schengen vizesi başvuru formu nasıl doldurulur?

Vize başvuru formlarını aracı kurumun veya konsolosluğun web sitelerinde bulabilirsiniz. Bu formların çıktısını alarak doldurmanız gerekir. Formu doldururken renkli kalem, kurşun kalem kullanmak, konsolosluk tarafından işaretlenmesi gereken yerlere müdahale etmek negatif sonuç doğurabilir. Siyah renkte bir tükenmez kalem yeterlidir.

Schengen Vizesi Basvuru Form Ornegi
Schengen vizesi başvuru formu örneği
 • Sayfa 1: İlk sayfa fotoğrafınız, kişisel bilgileriniz, adres bilgilerinizin doldurulacağı alanları içeriyor. Turistik seyahat gerçekleştiriyorsanız 21 numaralı alanı Turistik olarak işaretleyin. İdareye ait bölüm başlığı altındaki sağ taraftaki sütuna dokunmuyorsunuz.
 • Sayfa 2: 22, 23, 24 ve 25 numaraları gideceğiniz ülkeleri, giriş sayısını ve kaç gün kalacağınızı belirttiğiniz alanlar. 25. maddede çok girişli seçeneğini seçelim. Bunu seçmiş olsak bile, vizeyi verenlerin tek giriş verme hakkı da var.
  26 numarada, eğer aldıysanız son 3 yıla ait Schengen vize başvurunuzun tarihini belirtin. Daha önceki vize başvurunuzda parmak izi alındıysa 27 numarada belirtin. 29 ve 30 numaralara ise Schengen ülkesine giriş çıkış yapacağınız tarihleri yazın. 31 ve 32 numaraları davetiyeliler için geçerli. Size sponsor olan kişiyi de 33 numaraya yazmanız gerekiyor.
 • Sayfa 3: Başvuru yaptığınız şehri ve başvuru tarihini de 36 numaraya yazmanız gerekiyor.  37 numara, başvuru sahibi reşit değilse velisi tarafından imzalanacak alan.

Schengen vizesi türleri nelerdir?

Genelde çoğumuz, amacımız gezmek, görmek olduğundan turistik amaçlı vize tipi olan C tipi vizeyi kullanırız. Ama diğer tipleri de ilgililer için buraya koyalım.

 1. A Tipi Vize: Havalimanı Transit Vizesi’ni temsil eden bu vize, Schengen ülkesi bölgesine girmeden yapılacak olan geçişlerde verilen vize türüdür. Schengen ülkesinden, Schengen ülkesi dışına yapılacak aktarmalar için gerekiyor.
 2. C Tipi Vize: Turistik ziyaret için kullanılan vizedir.
 3. D Tipi Vize: Kısa süreli okuma ve çalışma gibi konularda kullanılan vize tipidir.
 4. Uzun Süreli Vize: D tipine göre daha uzun süreli, 90 günden fazla süreli kalma, oturma, çalışma gibi durumlarda kullanılan vize türüdür.

Schengen vizesi başvuruları ne zaman yapılmalıdır?

Vize başvurularınızı en geç, seyahatinizden 15 gün önce yapmalısınız. Daha geç yapmanız durumunda, planladığınız seyahat tarihinden sonra pasaportunuzun elinize geçme ihtimali var. Bu riski göze almayın. Avrupa Birliği vize politikalarını Türkiye üzerinde yavaşlatılmış bir şekilde uygulayabiliyor. Bunu gözönünde bulundurun ve seyahtinizden bir ay öncesine kadar başvuru yapmaya çalışın.

Randevu günü neler olur?

İlk defa gidenler için karışık gibi görünebilir, ama sistem iyi oturmuş ve her şey başvuru yapanın işini kolaylaştırmak için düzenlenmiş gibi. Öncelikle randevu saatini geçmeden iData’nın veya hangisine başvurduysanız, önünde bulunmanız gerekiyor. Saatinize göre içeri alınmaya başlıyorsunuz. Önce xray cihazından geçiyorsunuz, çantanız aranıyor ve sıra fişi almak için bir sıraya giriyorsunuz. Sıra size gelince isminizi ve vize başvurusunda bulunduğunuz ülkeyi söyleyerek sıra numarası alıp koltuklara geçerek sıranın size gelmesini bekliyorsunuz. Sıra size gelince evraklarınızı teslim ediyorsunuz ve görevli kişi evrakları sırayla gözden geçirip, önemli noktaları işaretliyor. Eksiklikler varsa size söylüyor ve siz de eksiklikleri tamamlıyorsunuz bir şekilde. Tamamladıktan sonra araya girip işleminizi sonlandırabiliyorsunuz. Ödeme kısmını ve gerekiyorsa parmak izi aşamalarını da yine aynı yerde ama farklı noktalarda hallediyorsunuz. Çalışanlar zaten sizi yönlendirdikleri için işlemleri rahatlıkla halledebiliyorsunuz.

Çekya’ya yaptığım bir başvuru sonrasında, randevu tarihinden birkaç gün sonra beni Çek Konsolosluğu’ndan Türk olmayan ama Türkçe bilen biri arayıp birkaç soru sormuştu. O dönemlerde işten ayrılmıştım ve freelancer olarak çalışıyordum. Gelirimin nereden olduğunu, nasıl para kazandığım ile ilgili birkaç dakikalık görüşme yapmıştık.

Schengen vizesi başvuruları ne zaman sonuçlanır?

Schengen vizesi kaç günde çıkar? Başvurunun yapıldığı tarihten itibaren yaklaşık 15 gün – 1 ay içinde karara bağlanıyor. Ben 7 gün içinde de karara bağlanıp pasaportumun elime ulaştığını da biliyorum, 4 günde eline ulaşanı da biliyorum. Başvuru sırasında verdiğiniz pasaportu geri almak için iki seçeneğiniz var. Kendiniz başvurduğunuz noktadan alabiliyorsunuz ya da posta yoluyla verdiğiniz adrese teslim edilmesini sağlayabiliyorsunuz.

Eğer ilk defa yurtdışına çıkacaksanız muhtemelen gidiş dönüş süresi kadar vize alırsınız. İlklerde çoğunlukla böyle oluyor. Ben de Baltık seyahatimde seyahatim süresince vize almıştım. Ardından İtalya seyahatimde 3 aylık vize geldi, Hollanda seyahatimde ise 1 yıllık vize vermişlerdi.

Ülkeler, turistik ihtiyaçlara ve kaçak göçmen akınlarının önüne geçmek için çeşitli politikalar uyguluyorlar. Refah seviyesi yüksek olan Hollanda, Belçika, Norveç gibi ülkeler en zor Schengen vizesi veren ülkeler arasında. Para kazanmak için turistlerin önünü açan, turist çekmek isteyen Yunanistan, İspanya, İtalya gibi ülkeler ise en kolay Schengen vizesi veren ülkeler arasında yer alıyor.

Schengen vizesiyle seyahat ederken yanımda hangi belgeleri bulundurmalıyım?

Ülkeye girerken girdiğiniz pasaport kontrollerinde görevliler size çeşitli sorular sorabilir. Bu sorulara hazırlıklı olmalısınız. Nerede, kaç gün kalacağınızı, ne amaçla ülkeye girmek istediğinizi ve ülkede neler yapacağınızı sorabilirler. Bu tip durumlarda elinizde uçak biletlerinin çıktıları, kalacağınız hostel veya otellerin rezervasyon çıktıları muhakkak bulunmalı. Letonya seyahatimde polis memuru tarafından yarım saat sorguya çekilmiştim. Böyleleri olduğu gibi sizi gülümseyerek Welcome diye karşılayıp başka bir şey söylemeyen görevlilerle de karşılaşabilirsiniz. Ülkeye almama gibi ihtimalleri oldukça düşük olmasına karşın, planlı gitmek ülkeye hızlı giriş yapmanızı sağlar.

Schengen Vizesi ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Schengen ülkeleri hangileridir?

Schengen vizesi hangi ülkelerde geçerli, hangi ülkeleri kapsar, bir bakalım. Schengen vizesi ile gidilebilen ülkeler; Almanya, Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan (2018 yılında üye olması bekleniyor), Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, Yunanistan.

Schengen’e dahil olmayan ülkeler hangileridir?

Avrupa Birliği’ne üye olup Schengen vizesine dahil olmayan ülkeler de var. Avrupa’da vizesiz girilen ülkeler: Arnavutluk, Beyaz Rusya, Bosna Hersek, Karadağ, Kosova, Makedonya, Sırbistan ve Ukrayna. Romanya ve Bulgaristan’a da Schengen vizesi ile giriş yapabilirsiniz. Ancak Birleşik Krallık (İngiltere, İskoçya, İrlanda) için ayrıca başka tür vize almak gerekiyor.

Uzun süreli Schengen vizesi nasıl alınır?

Bunun ne yazık ki kesin bir süreci yok. Yukarıda anlattıklarımızı yaparsanız, işiniz, geliriniz ve bir şekilde hayatınız iyiyse size uzun süreli vize verirler. İlla yüksek gelirli, ev araba sahibi biri olmanız gerekmiyor. Bu tamamen karşı taraf ve sizin aranızdaki güven duygusu ile ilgili. Çok seyahat eden biriyseniz, yaşam şartlarınız iyiyse de sizi tatmin edebilecek vizeye kavuşabilirsiniz. Bu durum sadece size değil, vizede görevli kişinin insiyatifiyle de alakalı.

6 aylık, 1  yıllık veya 2 yıllık Schengen vizesi almak için verebileceğim ipuçlarından biri de daha önce gittiğiniz ülkenin konsolosluğuna başvurmak. Yani önceden İtalya’ya veya Yunanistan’a gittiyseniz, tekrar bu ülkelere başvurmak şansınızı arttırır. Çünkü daha önce sizi tecrübe etmişlerdir ve düzgün bir şekilde gidip tatilinizi yapıp geri döneceğinizi anlamışlardır. Siz, onların gözünde daha iyi ve daha güvenli bir düzeyde görünürsünüz.

Vize başvurusu yaparken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

Vize görüşmesinde dikkat etmeniz gereken en önemli şey evraklarınızın eksiksiz olması. Sahte evraklardan, kırışık belgelerden uzak durmalısınız. Zaten artık seyahat edeceğiniz ülkenin konsolosluğuyla direkt olarak mülakata girmediğiniz için aslında çok da strese girmeye gerek yok. Eskiden konsolosluktan randevu alınır ve randevu günü konsolosluğa gidip bazen Türkçe, bazen İngilizce görüşme yapılır ve bu görüşme sırasında sizi inceler ve ona göre bir karara varılırdı, bu durum da sizi strese sokardı. Şimdi ise aracı kurum aracılığıyla belgelerinizi teslim ettiğinizden, evraklarınız eksikse direkt olarak işleme gönderilmiyor, önce evraklarınızın tamamlanmanız için size süre veriliyor.

Schengen vizesi almak zor mu?

Vizeler konusunda belgeleri toplamak, başvurup randevu görüşmesine gitmekten daha meşakkatli. Evraklarınızı toplamak için titizlikle harcadığınız süre vize alım konusunda en zor olan kısmı. En kolay Schengen vizesi almak diye bir şey de yok bunun için. Vize, sizin yaşam şartlarınızla ve biraz da şansınızla alakalı.

Schengen vizesi için hesapta ne kadar para olmalı?

Bunun net bir yanıtı yok, ancak banka hesabınızda olması gereken miktarla ilgili bazı tüyolar verebiliriz. Banka hesabınızdaki para, yaşam düzeyinizle çelişkili olmamalı. Üzerinize olan herhangi bir taşınamaz mal yoksa, banka hesabınızda onbinlerce dolarınız varsa bu büyük bir çelişkidir ve karşı tarafa ülkeden kaçacak insan gözüyle görünmeniz muhtemel. Hesabınızdaki anlık para artışları da olumsuz olarak dikkat çeken hususlardandır.

Italy Vizesi Banka Hesabindaki Para Ne Kadar

Yukarıdaki tablo İtalya’daki resmi bir kurumun web sitesinden alınmış bir ekran görüntüsü. Bu tabloya göre günlük harcama miktarının yaklaşık 30€ – 40€ arasında olmasını tercih ediyor. Cebinizi buna göre ayarlamalısınız, ama banka hesabında yine de orantılı olarak daha fazla para olması sizin avantajınıza.

Schengen vizesinin geçerlilik süresi ve kalış süresi nedir?

Vizenizin geçerlilik süresi 1 ay, 3 ay, 6 ay, 1  yıl ya da seyahatiniz süresi olan birkaç günlük olabiliyor. Vize onayınızı aldıktan sonra size tanınan kalış izni ise Schengen bölgesinde bulunabileceğiniz gün sayısını ifade ediyor. Bu süre genelde 90 gün olur, ama 30 gün de olabilir ve vizenizin sayfasında yazar. Bu süre kaç olursa olsun, kesinlikle aşmamalısınız. 30 gün geçerli vizeniz ve 7 gün kalış izniniz varsa, bu 30 günde toplam 7 gün Schengen bölgesi topraklarında olabileceğiniz anlamına geliyor. 1 yıllık vizeniz var ve 90 gün kalış izniniz varsa, her 6 ayda 90 gün kalabileceğiniz anlamına geliyor. Bu da sonraki 6 ay içinde de 90 gün kalabileceğiniz anlamına geliyor. Daha fazla kalmaya teşebbüs ederseniz kaçak durumuna düşersiniz. Bu da size en iyi ihtimalle para cezası ve bir sonraki vize başvurularınızda sıkıntı olarak geri döner.