Yüz Yıllık Bir Fotoğraf Stüdyosu Seidel Fotoğraf Müzesi

Yüz Yıllık Bir Fotoğraf Stüdyosu Seidel Fotoğraf Müzesi

Fotoğraf dünyasının büyüleyici ortamı sizi de etkiliyorsa, Cesky Krumlov‘da ziyaret edebileceğiniz harika bir stüdyo var. Fotoğrafçılığın başlangıç hikayesini ve fotoğrafçılık mesleğinin kaderini yakından görebileceğiniz Seidel Fotoğraf Müzesi, 19. yüzyıldan kalma bir stüdyo.

Geleneksel fotoğrafçılık yöntemleri ile zamanın durdurulduğu stüdyo, adını aldığı sahibi Josef Seidel ve oğlu Francis‘e ait. Josef Seidel 1859 – 1935 yılları arasında yaşamış olan, portre ve manzara fotoğrafçılığı konusunda Cesky Krumlov’da ün salmış bir fotoğrafçı.

Küçüklüğünden beri birçok stüdyoda asistan olarak çalışan Seidel, fotoğrafçılık alanında iyice ünlenmiş ve Cesky Krumlov ile kalmamış, diğer kent ve kasabalarda bulunan insanların da aralarında olduğu birçok kişinin fotoğrafını çekmiştir.

Seidel Fotograf Studyo Muzesi Belgeleri
Seidel Fotograf Studyo Muzesi Eserleri

Seidel Fotoğraf Stüdyosu, Seidel ailesinin anılarından oluşan bir müze olarak 2008 yılında hizmete girmiş. Sadece şahsi anılara değil Sumava olarak adlandırılan, Bohemya Ormanı‘nın da dahil olduğu bölgeden fotoğrafları ve negatifleri de içeriyor.

Josef Siedel Studyosu Gezisi
Josef Siedel Studyosu Yapisi

Fotoğrafların, çeşitli kimyasallar ile banyo işlemlerden geçtiği karanlık oda ziyaret edilen odalar arasında. Yüzyıllık bir stüdyoda gezmek gerçekten heyecan verici. Karanlık odanın yanıbaşındaki odada ise Seidel ailesi için hazırlanan belgesel niteliğindeki filmi izleyebilirsiniz.

Seidel Fotograf Studyo Muzesi Karanlik Oda
Seidel Fotograf Studyo Muzesi Karanlik Odasi

Müze, Benes Most adındaki köprüyü geçtikten sonra bulabileceğiniz Linz Street No. 272 adresinde yer alıyor. 1905 yılında inşa edilen bir yapıda konumlanan Seidel Fotoğraf Müzesi, ücretsiz olarak verilen ses rehberleri eşliğindeki tur ile geziliyor.

Fotoğrafları birçok posta kartında yer alan Seidel ailesi, bir süre burada yaşamış ve aynı zamanda çalışmışlar. Müzedeki odalardan biri Seidel ailesinin yatak odası olarak kullanılmaktaymış.

Seidel Studyosu Yatak Odasi

Stüdyonun tavan arasında ise Seidel ailesine ait kitaplar ve bugüne kadar çektiği negatifleri yakından görebilirsiniz. Müze, küçük bir ücret karşılığında ziyaret edilebiliyor.

Seidel Fotograf Studyo Muzesi Kutuphane Kitaplari
Seidel Fotograf Studyo Muzesi Camlar