Selçuk kentinin tacı olarak anılan İç Kale, Selçuklu – Osmanlı dönemlerine ait bir kaledir. Moloz taş, devşirme malzeme ve tuğla kullanılarak inşa edilen yapı, on yedi kuleyle güçlendirilmiştir.

Doğu ve batı yönünde iki ana girişi bulunan Selçuk Kalesi‘nin içinde bulunan yapılar depremler ve savaşlar yüzünden yıkılmış, fakat kale içinde sağlam kalan yapılar arasında bulunan 5 adet sarnıç, kalede yaşayan askerlere ait konutlar, hamam ve minaresinin bir kısmı sağlam kalmış, tek kubbeli Kale Camii yer alır.

selcuk kalesi camii
selcuk kalesi disgorunum

Aziz Yuhanna‘nın, 90 yaşındayken, İncil‘ini burada yazdığı inancının yaygın olduğu Kale İçi’nde bulunan caminin yanındaki evlerin, kazılar sonucu temelleri ortaya çıkarılmış. Aydınoğulları ve Osmanlı dönemlerinde kullanılan evlerin tarihi Bizans dönemine kadar inmekte. Birbirlerine bitişik olarak inşa edilen ve alt katları ahır olarak kullanılan evlerin üst katı yaşam alanı olarak kullanılıyormuş.

selcuk kalesi evleri
selcuk kalesi

Kalenin içinde bulunan caminin inşa edildiği tarih tam olarak bilinmiyor. Çünkü, üzerinde veya çevresinde herhangi bir kitabe yok, fakat arkeologlar tarafından Aydınoğulları Beyliği’nin Ayasuluk’u aldığı yıllarda inşa edildiği düşünülüyor.

selcuk kalesi sarnic
izmir selcuk kalesi gezisi

Ayasuluk Kalesi‘nin en üst noktasında yer alan sarnıç, Bizans Dönemi’nde bir bazilikanın doğu bölümüydü. Yağmur sularıyla beslenen sarnıç, çevresindeki hamamın ve çeşmenin su ihtiyacını karşılıyordu.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa yorum kısmına sorabilir, gezilerimizi @rotasenin Instagram hesabından takip edebilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızın da bu makaleden haberdar olmasını sağlayarak bize destek olun. Teşekkürler!