Selçuk'un Tacı Ayasuluk Kalesi

Selçuk'un Tacı Ayasuluk Kalesi

İzmir’in tarihi ilçesi Selçuk’a hakim bir tepe üzerinde yer alan Selçuk Kalesi, Ayasuluk Kalesi olarak da biliniyor. Hıristiyanlar’ın dini anlamda çok önem verdikleri kilisenin ardındaki kale, tarihin birçok dönemine tanıklık etmiş.

Selçuk Kalesi hakkında bilgi

Kale tarihinin eski dönemlerine doğru gidersek, özellikle MÖ 1000’li yıllarda Efes Antik Kenti‘nin ilk yerleşim yerlerinden biri olduğu anlaşılmış. Lidya kralı Kroisos’un kenti almasıyla Artemis Tapınağı çevresinde düzlük bir alana taşınmış kent.

Selçuk kentinin tacı olarak anılan Selçuk Kalesi, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait bir kale. Moloz taş, devşirme malzeme ve tuğla kullanılarak inşa edilen yapı, 17 kuleyle güçlendirilmiş. Doğu ve batı yönünde iki ana girişi bulunan Selçuk Kalesi‘nin içinde bulunan yapılar depremler ve savaşlar yüzünden yıkılmış. Hatta kale duvarları bile taş yığını haline gelmiş. Ancak yapılan restorasyonlar sonucu günümüzdeki halini almış. Kalenin girişindeki fotoğraflara baktığınızda kalenin eski halinin zamana ne kadar yenik düştüğünü görebilirsiniz.

Selcuk Kalesi Camii
Kale surlarının içindeki cami kalıntısı
Selcuk Kalesi Disgorunum
Restore edilmiş Selçuk Kalesi duvarları

Kale Türklerin eline geçtikten sonra Ayasuluk ismini almış ve tepede bulunan kent Aydınoğulları Beyliği döneminde bir süre başkentlik yapmış. 14. yüzyılda Osmanlı topraklarına katılmış. Kalenin içinde de ayakta kalabilmiş ya da restore edilmiş pek yapı olduğu söylenemez. Ayasuluk Kalesi‘nin en üst noktasında yer alan sarnıç, Bizans Dönemi’nde bir bazilikanın doğu bölümüymüş. Yağmur sularıyla beslenen sarnıç, çevresindeki hamamın ve çeşmenin su ihtiyacını karşılıyormuş.

Sarnıçla beraber içine giriş mümkün olmayan, üflense yıkılacak gibi duran Kale Cami’den başka bir şey görmek mümkün değil. Kalenin içinde bulunan caminin inşa edildiği tarih tam olarak bilinmiyor. Çünkü, üzerinde veya çevresinde herhangi bir kitabe yok, fakat arkeologlar tarafından Aydınoğulları Beyliği’nin Ayasuluk’u aldığı yıllarda inşa edildiği düşünülüyor.

Selcuk Kalesi Evleri
Kalenin içinde eskiden kullanılan evlerin sınırları görülebiliyor.
Selcuk Kalesi
St. Jean Kilisesi'nden Selçuk Kalesi'ne ulaşmak için bu yolu yürümek gerekiyor.

Aziz Yuhanna‘nın, 90 yaşındayken, İncil‘ini burada yazdığı inancının yaygın olduğu Kale İçi’nde bulunan caminin yanındaki evlerin temelleri kazılar sonucu ortaya çıkarılmış. Evlerin sınırlarını görmek mümkün olabiliyor. Aydınoğulları ve Osmanlı dönemlerinde kullanılan evlerin tarihi Bizans dönemine kadar iniyormuş. Birbirlerine bitişik olarak inşa edilen ve alt katları ahır olarak kullanılan evlerin üst katı yaşam alanı olarak kullanılıyormuş.

Selcuk Kalesi Sarnic
Izmir Selcuk Kalesi Gezisi

Selçuk Kalesi nerede ve nasıl gidilir?

Selçuk Kalesi’ne ulaşmak için öncelikle İzmir’in Selçuk ilçesine varmalısınız. Kale, St. Jean Kilisesi‘nin içinden geçerek, yaklaşık 150 metre  yürüme ile ulaşabileceğiniz bir konumda. Aracınızla geliyorsanız her yerde kilisenin ve kalenin tabelalarını görmek mümkün. Aracınızı da kilise kapısının önünde bir yerlere park edebiliyorsunuz.