Sessizlikte Diyalog Sergisi

Sessizlikte Diyalog Sergisi

Gayrettepe Metro İstasyonu’nda sıra dışı bir müze yer alıyor. Müzeden daha çok, eşsiz bir deneyim, Sessizlikte Diyalog. Duyma engellilerin dünyasını anlamak ve yaşamak için müthiş bir etkinlik. İstanbul’da ilk olarak Ocak 2016’da ziyaretçi almaya başlayan Sessizlikte Diyalog Sergisi, Turkcell Diyalog Müzesi ya da Dialogue in the Silence olarak da anılıyor.

Sessizlikte Diyalog, ziyaretçiler için özel olarak tasarlanmış birbirinden farklı odalarda geçiyor. Bu odalar Sessizliğe Davet, Ellerin Dansı, Yüz Galerisi, Şekiller Forumu, İşaret Oyunu ve Diyalog Odası. Her bir oda, duyma engelli arkadaşlarımızın karşılaştığı temel sorunların üstesinden nasıl geldiklerini anlatmaya çalışıyor bize. Kulağınıza sesi büyük oranda kesen kulaklıkları takıyor ve yanınızdaki, işitme engelli rehber ile yüz ifadelerimizi, vücut dilimizi, ellerimizi nasıl etkin kullanabileceğimizi görüyoruz. İşitme duyusu olmadan iletişim kurma yeteneğinin farkına varmayı da öğrenmiş oluyorsunuz bu şekilde.

Sessizlikte Diyalog Turkcell Diyalog Muzesi
Sessizlikte Diyalog Gisesi

Seans esnasında çeşitli aktiviteler var ve yanınızdaki arkadaşlarınızla iletişim kurmadan anlaşmanız gerekiyor. Hal böyle olunca elleri, jest ve mimikleri ya da işaret dilini kullanarak kendinizi sözsüz ifadeye alıştırıyorsunuz. Daha da önemlisi işitme engellilerinin nasıl bir hayat yaşadığını empati kurarak bir nebze olsun anlamamızı sağlıyor.

Etkinlik sonunda birkaç dakikalığına bir salonda oturuyor ve sorularınız varsa soruyorsunuz. Hem işaret dili bilen hem de duyabilen başka bir arkadaş aracılığıyla yapıyorsunuz bunu. Ardından etkinlik sona eriyor ve farkındalığınızı artmış buluyorsunuz kendinizi.

Sessizlikte Diyalog Etkinlik Giris Kapisi
Sessizlikte Diyalog Gayrettepe Metro Istasyonu

İşaret dili duymayan insanların kendi aralarında iletişimi sağlamak için kullandıkları bir iletişim biçimi. Dilimizin farklı şivelerin olması gibi işaret dilinde de bölgeye göre farklılıklar var. Türkçe’deki işaret dili Türkçe gramer yapısına uygun olduğundan, başka bir ülkede aynı işaret diliyle anlaşamayabilirsiniz. Yabancı diller gibi işaret dilinin de farklılıkları var. Sessizlikte Diyalog‘dan çıktıktan sonra öğrendiklerinizi pekiştirmek ve daha çok kelime öğrenmek isteyebilirsiniz. Türkçe’de işaret dilini kullanarak günlük temel konuşma kelimeleri konusunda Mesut Yazıcı‘nın güzel bir videosu var. Mesut Yazıcı, aynı zamanda Türkçe şarkıları işaret diliyle anlatarak, işitme engellilerin de şarkılardan uzak kalmamasını sağlıyor.

[youtube id=”b9H7Q4vSbMo”]

Sessizlikte Diyalog süresi ve ziyaret saatleri nedir?

Sessizlikte Diyalog 60 dakika sürüyor. Haftanın 7 günü, 12:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Sessizlikte Diyalog nerede ve nasıl gidilir?

Sessizlikte Diyalog Sergisi en az bir kere denemeniz gereken bir aktivite. Gayrettepe Metro İstasyonu Dialog Sergi Alanı‘nda yer aldığı için de ulaşımı bir hayli kolay. Yenikapı Hacıosman metrosunu kullanarak ya da Zincirlikuyu’ya varıp yeraltından Gayrettepe Metro durağına yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Sessizlikte Diyalog giriş ücreti nedir?

Sessizlikte Diyalog bilet fiyatı sürekli değiştiği için güncel fiyatları web sitelerinden öğrenebilirsiniz. İndirimli olarak da girebilirsiniz. İndirimden yararlanmak için Müzekart+ kartınızın olması, öğrenci kimliğinizin olması, Türk Hava Yolları’nda çalışan ya da THY ile uçmuş bir yolcu olmanız, 65 yaş üstünde ya da engelli bir birey olmanız gerekiyor. Biletler sergi alanının bulunduğu gişeden satın alınabiliyor. Kontenjan, bir seansta 12 kişi olduğundan eğer doluluk varsa sonraki seans ya da istediğiniz başka bir saat için bilet alabiliyorsunuz. Dilerseniz biletix üzerinden de satın alabilirsiniz. Satın aldığınız bilet saatinden 15 dakika kadar önce orada olmanız öneriliyor. Sessiz bir ortam oluşturulması gerektiği için yanınıza herhangi bir teknolojik alet alamadığınızdan, teknolojik eşyaları koymakla ve rehberinizle tanışmakla geçiyor zaman. Eşyalarınızı koyabileceğiniz kilitli dolaplar bulunuyor.

[youtube id=”C95F9Cya0OI”]

Gayrettepe Metro İstasyonu’nda Sessizlikte Diyalog alanının karşı tarafında ise görme engellileri daha iyi anlayabilmek adına Karanlıkta Diyalog Sergisi var. Mutlaka vakit ayırmanız gereken başka bir etkinlik diyebilirim. Farkındalığınızın tavan yapması için birebir.