Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat sağlık sigortası vize başvurularının olmazsa olmazı. Her seyahatte yaptıran gezginler olduğu kadar, zorunlu olmayan ülkelerde bunu umursamayan gezginler de yok değil.

Seyahat sağlık sigortası nedir, ne işe yarar? 

Yurtdışında başınıza herhangi bir hastalık gelirse diye baştan önleminizi aldığınız bir sistem aslında seyahat sağlık sigortası. Sigorta olmadan hastaneye gittiğinizde tedavi masraflarına ödeyeceğiniz meblağları düşündüğünüzde, sigorta yaptırmanın çok mantıklı olduğunu görürsünüz zaten. Kendinizi bir şekilde güvence altına almış oluyorsunuz.

Seyahat sağlık sigortası neleri kapsar?

Seyahat sağlık sigortasının neleri kapsayacağı ve hangi sağlık sorunlarının karşılanacağı, sigorta yaptırdığınız firmaya imzaladığınız sözleşmede yazar. Hastalanma ve yaralanma durumlarında hastane ve ilaç masrafları, nakil işlemleri, tehlikeli durumlarda yakınların ulaşım masrafları, seyahate devam edemeyecek durumlarda ciddi yaralanmalarda ülkeye dönüş giderlerinin karşılanması gibi özellikleri bulunuyor sigortaların. Seyahat sırasında evinizde yangın çıkarsa, hırsızlık olursa, bir zarar sözkonusuysa, eve dönüş için yapılan yolculukların masrafları da sigorta şirketince karşılaşanabiliyor.

Seyahat sağlık sigortanız ilaç temininde, bavul kayıplarında da size yardımcı olur. Sigorta şirketlerine ne kadar çok ödeme yaparsanız o kadar çok opsiyonundan faydalanabilirsiniz. Yurtdışına seyahat ediyorsunuz ve bavulunuz var. Ancak check-in yapılmış bavulunuz gelmedi veya hasar gördü. İşte bu durumda eğer poliçeniz kapsamında bavul da varsa, bavulunuzun kaybolması, zarar görmesi veya çalınması durumunda, havayolu şirketince belirlenen sürede bulunmaması durumunda size en az 400€ olacak şekilde ödeme yaparlar. Bagajınız bulunursa sizin elinize ulaştırana kadar sorumludurlar.

Seyahat sağlık sigortası zorunlu mu?

Seyahate çıkmadan önce hep arada kalınır bu durumla ilgili. Seyahat sigortası gerekli mi? Yaptırmasam olur mu? gibi sorular aklımızda dolaşır durur. Özellikle Avusturya, Hollanda, Belçika, İtalya gibi schengen vizesi isteyen Avrupa ülkeleri için seyahat sigortası yaptırmamız zorunlu. Yurtdışında eğitim alacaksanız Yurtdışı Eğitim Sağlık Sigortası veya Erasmus’tan faydalanacaksanız Erasmus Sağlık Sigortası gerekiyor. Vize istemeyen Balkan ülkeleri ve diğer ülkeler için seyahat sigortası zorunlu değil. Ama bunu bir zorunluluktan ziyade bir ihtiyaç olarak düşünmekte fayda var. Vize istemeyen ülkelere giderken de sigorta yaptırmamız gerekiyor. Yurtdışında nelerle karşılaşacağımızı bilemiyoruz. Sigortalar, başka ülkelerde, özellikle sağlık yönünde karşımıza çıkabilecek sıkıntıları en aza indirger.

Seyahat sağlık sigortası nereden alınır, nasıl yaptırılır?

Sağlık sigortaları online olarak yaptırılabiliyor, ama en iyisi birebir yaptırmak. İş Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Yapı Kredi Bankası, Finansbank gibi seyahat sigortası yapan bankalara veya sigorta şirketlerine başvurarak işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Böylece kafanıza takılan soruları sorabilir, evraklarınızın kontrolünü o anda yapabilirsiniz. Siz acenteye gittiğinizde sizden kimliğinizi ve seyahat tarihlerinizi, hangi ülkeye gezi düzenlediğinizi öğrenmek isteyecekler. Bu bilgiler doğrultusunda poliçenizi hazırlayarak anında teslim edecekler.

Seyahat sağlık sigortası nasıl kullanılır?

Yurtdışına çıktınız ve hastanelik oldunuz diyelim. Siz yaptırdığınız muayenenin ve kontrollerin ödemesini normal bir şekilde yapıyorsunuz. Ödemesini yaptığınız, imzaladığınız tüm dokümanları saklıyor ve Türkiye’ye gelince sigorta firmanıza götürüyorsunuz. Bu belgeler sizin yurtdışında ödeme yaptığınıza dair kanıtlardır. Seyahat sağlık sigortası firmaları genelde 30,000€’ya kadar teminat ödemesi yapabiliyorlar. Zaten schengen vizesi alacağınız ülkeler sizden özellikle bu miktarda ödeme yapabilen şirketlerden sigorta yaptırmanızı istiyor.

Seyahat sağlık sigortası kaç gün geçerlidir?

Sağlık sigortası yaptırırken haftalık, iki haftalık, aylık ya da yıllık gibi seçenekleriniz bulunuyor. Yurtdışı seyahat sağlık sigortanızın en az yurtdışında kalacağınız süre boyunca geçerliliği olmalı. 1 haftalık bir tatile gidiyorsanız haftalık seyahat sigortası ya da iş nedeniyle sürekli seyahat ediyorsanız yıllık sigorta tercih edebilirsiniz. Yıllık sigortalarda 92 gün ile sınırlama olduğunu unutmayın. 92 günü aşan seyahatlerde sigorta poliçenizi yenilemeniz gerekiyor. Sigorta şirketleri sigortanızı genelde seyahatinizin bir gün öncesinden başlatıp, dönüşünüzden bir gün sonrayı kapsayacak şekilde hallederler. Tamemen seyahatinizin süresi ile ilgili bir durum. Tabii ki sigorta fiyatları da yaptırdığınız süreye göre değişiklik gösteriyor.

Seyahat sağlık sigortası ücreti ne kadardır?

Seyahat sigorta ücreti sigortanızın kapsamına göre, kişinin yaşına ve gidilecek ülkeye göre değişir. Ama genelde 1 haftalık sigortalar 10€ civarında, 1 yıllık sigortalar ise 40€ – 70€ civarındadır. Fiyatlar kapsamlara ve firmalara göre değişiyor. Bir firma ile aynı kapsamda başka bir firmanın sigorta bedeli farklı olabiliyor.