Gezginler için En İyi Seyahat Uygulamaları

Akıllı telefonlar seyahat dönemlerinde hayatımızı ve gezimizi kolaylaştıran birçok uygulama imkanına sahip. Yüzlerce yardımcı uygulamaya sahip Android ve iPhone seyahat uygulamaları arasında, bizim sıkça kullandığımız uygulamalardan bahsedeceğim.

Bu uygulamaların çoğu birçok gezgin tarafından da kullanılıyor. Bazıları size rehber olur, bazıları dilini hiç anlâmadığınız bir insanla iletişim kurmanızı sağlayan bir sözlük. Seyahat edenler için şehri keşfetmeyi kolaylaştıran mobil uygulamalar, konaklama, mekan önerisi, ulaşım konusunda oldukça yardımcı uygulamalar bulunuyor.

En iyi harita uygulamaları

CityMaps2Go / Maps.Me / Google Maps:

Seyahat esnasında en çok kullandığım uygulamalardan bunlar. Yurtdışında, internete bağlı olmadan çevredeki yerleri görebilmenize olanak tanıyan uygulamalar offline şehir haritası özelliği ile en çok cezbeden uygulamalar. Bu harita uygulamaları çok işlevsel olarak kullanılabiliyor. Gideceğiniz şehrin haritasını önceden download edip, gönlünüzce gezebilirsiniz. Mesafe ölçme, rota oluşturma, navigasyon, gezilecek yerleri önceden işaretleme ve internet olmadan GPS’i kullanma, gezilecek tarihi yerleri, en yakındaki bankalar, eczaneler, ATM’ler, restoranları bulma özelikleriyle tam gezgin uygulaması.

Bu içerik ilginizi çekebilir

Yurt içinde ve yurt dışında bu iki uygulamayı da gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Birkaç defa kullanırsanız alışıp vazgeçemeyeceksiniz. En çok kullandığınız uygulamalar arasında yerini alacağına garanti veriyorum. Hani bilgisayar kullanırken bazı şeyler daha pratiktir ya, bilgisayardan da destek alarak gitmek istediğiniz yerleri önceden işaretleyebiliyorsunuz,

En iyi çeviri uygulamaları

Google Translate / iTranslate:

Google, seyahatlere çok katkı sağlıyor. En iyi Google uygulamalarından olan ve seyahat edenlerin kullanması gereken uygulamalardan biri haline gelen, yabancı ülkelerde ne olduğunu bilmediğimiz karakterleri, hatta cümleleri çevirme yeteneğine sahip Google Translate uygulaması. 100’ün üzerinde farklı dil arasında çeviri yapabilmeye olanak tanıyor bu uygulama. İnternet yok diye üzülmemek lazım, dil paketlerini telefonunuza indirip offline olarak çeviri yapabilme imkanı da var. iTranslate de aynı özelliklere sahip alternatif başka bir uygulama.

En iyi seyahat planlama uygulamaları

Google Trips / Sygic Travel:

Google Trips, Google’ın sunduğu bir seyahat asistanı uygulaması. Yaptığınız rezervasyonları, gideceğiniz ülkede gezilecek yerleri, yapılacak şeyleri, önemli bilgileri, ulaşım yollarını gösteren bir uygulama. Uçak ve otel rezervasyonları gibi önemli bilgileri Gmail hesabınızdan çekerek tek bir yerde toplanmasını sağlıyor. Uygulamanın güzel taraflarından biri de gideceğiniz ülkeyi gezmek için bir Walking Tour oluşturuyor olması. Ülkede veya şehirde mutlaka gezilmesi gereken yerleri, görülmesi önemli olan işaretlenmiş noktaları takip ederekk uygulama ile adeta bir tur gerçekleştiriyorsunuz. Gideceğiniz ülke bilgilerini download edip, gezerken offline olarak da görebiliyorsunuz. Her iki uygulama da kendi rotanızı oluşturabileceğiniz bir uygulama.

En iyi şehir içi ulaşım uygulamaları

Citymapper / Moovit / Rome2Rio:

Bu uygulamalar şehir içi ulaşım yollarını kapsamlı bir şekilde gösteren uygulamalar. Otobüs, metrobüs, metro, vapur, tramvay, minibüs, dolmuş gibi araçlarla gitmek istediğimiz yere ulaştıran tüm toplu taşıma kombinasyonlarını kullanıyor bu uygulamalar. Gidebileceğiniz tüm rotaları göstererek kaç dakikada, hangi toplu taşıma araçlarla, otobüsleri hatlarıyla ve canlı otobüs sefer saatleri bilgileriyle ne zaman gelecekleri ile birlikte gösterebiliyor. Özellikle İstanbul gibi büyük bir şehirde cep telefonumuzda olması gereken uygulamalardan. Sadece İstanbul değil, yurt dışındaki büyük şehirlerde de ulaşımı kolaylaştırıyor.

en iyi sehir ici ulasim uygulamalariŞehir içi ulaşım uygulamaları

En iyi döviz çevirici uygulamaları

XE Currency:

Yurt dışı seyahatleri için en popüler döviz çevirici uygulamalarından biridir XE Currency. Uluslararası para birimi dönüştürme uygulaması ile birlikte euro, dolar ve Türk Lirası para birimlerinden başka anlayamadığımız onlarca para birimi arasında dönüşüm yapabilme özelliğine sahip.

En iyi konaklama uygulamaları

Booking / Trivago / Hostelworld / Airbnb / Couchsurfing:

İşte en popüler konaklama ve otel bulma uygulamaları. Booking ve Trivago gideceğiniz yerdeki otelleri, Airbnb evleri, Hostelworld hostelleri listeler ve tüm detaylarıyla size sunar. Bulduğunuz sonuçlar ile ilgili puanları, fotoğrafları, yorumları görebilir, onlara rezervasyon yaptırabilirsiniz. Couchsurfing ise hiç para vermeden, ücretsiz konaklamak isteyenler için. Tabii Couchsurfing‘de karşılıklı güven sözkonusu. Evini açan insanların, sizin için ayırdığı odalarda kalıyorsunuz, onlarla iletişim kurup, kültürlerini paylaşıyorsunuz.

en iyi konaklama uygulamalariCep telefonu için konaklama uygulamaları

En iyi uçak bileti uygulamaları

Skyscanner / Momondo / Aerobilet / Turna / Kayak:

Birçok havayolu firmasını karşılaştırıp size en uygun uçak biletini çıkaran uygulamalar bunlar. Bazen bazı uygulamalar, anlaşmalarına veya kampanyalarına bağlı olarak daha ucuz biletler çıkarabiliyor. Eğer bir yere gitmek isterseniz bu uygulamaları ayrı ayrı kullanın. Uygulamaların filtreleme özelliği ile aradığınız uçak biletimize kolaylıkla ulaşabiliyoruz.

Benzer uygulamaları, benzer özellikleriyle ayrı ayrı yazıp sayfayı uzatmak istemedim. Benzer olan seyahat uygulamalarını kategori olarak tek bir başlık altında toplayarak hazırladım bu yazıyı. Bu uygulamaların tamamı benim telefonumda olan, bizzat kullandığım seyahat uygulamaları.