Seyit Battal Gazi Türbesi ve Külliyesi

Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde gezilecek yerlerden biri olan Seyit Battal Gazi Külliyesi, I. Alaeddin Keykubat’ın annesi olan Ümmühan Sultan’ın, Seyit Battal için inşa ettirdiği tarihi bir yapı.

Seyit Battal Gazi kimdir?

İlçeye ve külliyeye ismini veren Battal Gazi, 8. yüzyılda yaşamış bir savaş kahramanı. İslamiyet’in henüz yayılmadığı dönemlerde İslamiyet’i yaymakta ve Bizanslılara karşı Anadolu’yu ele geçirmekte büyük katkısı olmuş. Battal Gazi öldükten çok sonra, 1200’lü yıllarda bu türbe yaptırılmış. Seyit Battal Gazi efsanesine göre Selçuklu hükümdarı Keykubat’ın annesi Ümmühan Hatun, rüyasında mezarın yerini görmüş ve rüyada gördüğü yere türbeyi yaptırmış.

seyitgazi turbesi kulliyesi sanduka boyu 400x266Seyit Battal Gazi Türbesi'ndeki sanduka
seyitgazi turbesi kulliyesi ummuhan hatun turbesi 400x266Ümmühan Hatun türbesi

Seyit Gazi Türbesi’ni sıradışı yapan unsurlardan biri sandukanın boyu. Uzunluğu 12-13 metre civarında olan sanduka, bizi çok şaşırtmıştı. Çünkü hiç bu kadar uzun bir sanduka görmemiştik. Aynı odada sağ taraftaki küçük sanduka ise eşi veya sevgilisi Elenora‘ya ait. Türbenin restorasyonunda emeği geçen kişilerin de türbelerini burada görmek mümkün. Aynı binada Kesikbaşlar adında bir türbe de bulunuyor. İnşa çalışmaları sırasında bulunan 7 başsız ceset için yaptırılmış bu türbe. Yanında da iki çilehane. Küllliyenin türbe yapısındaki çilehaneleri de görün mutlaka. İnsanların dertleriyle, dış dünyadan uzak maneviyatıyla başbaşa kaldığı, günlerin geçtiği bu küçük ve karanlık odalar uzun süre kullanılmış.

seyitgazi turbesi kulliyesi cilehane odalari 400x266
seyitgazi turbesi kulliyesi cami alani 400x266

Seyit Gazi’nin bulunduğu türbenin dışından ulaşılan Ümmühan Hatun Türbesi de görülmeye değer. Bir kısmı orijinal haliyle günümüze gelebilmiş, o nedenle günümüzde biraz bakımsız görünüyor. Yine burada da karanlık çilehaneler görülebilir.

Türbe yapıldıktan sonra cami unsurları eklenmiş ve Ümmihan Hatun’un ölümünden sonra vasiyeti olan külliye inşa edilmş. Külliyenin bir kısmı Selçuklular tarafından inşa edilmişken, bir kısmının da inşası Osmanlılar döneminde gerçekleşmiş. Külliye içinde çeşitli bölümler var. Aşevi, ekmek evi, halife meydanı, kırklar odası, zikir odası gibi bölümlere ayrılmış. Bölümlerin bazıları boş ve bazı dönemlerde sergi alanı olarak kullanılıyor günümüzde. Seyit Battal Gazi Türbesi ve Külliyesi, uzun yıllar harap halde kalmış fakat 1950’li yıllarda restore edilerek eski görkemli haline kavuşmuş. Külliye Seyitgazi’de Üçler Tepesi adında yüksekçe bir tepede yer alıyor ve daha tepeye çıkmadan güzelliği ile göz dolduruyor.

eskisehir seyitgazi turbe ve kulliyesi tepesi 400x266
eskisehir seyitgazi turbe ve kulliyesi gorulecek yerler 400x266

Seyyid Battal Gazi Türbesi ve Külliyesi nerede ve nasıl gidilir?

Seyitgazi’nin merkezinde bir tepede inşa edilmiş olan yapıya ulaşım için, önce Eskişehir’e varmalı, ardından Seyitgazi yönüne devam etmelisiniz. Eskişehir ile Seyitgazi arası 50km (50dk) mesafede ve giriş ücretsiz. Aracınızla külliyenin girişine kadar çıkabilir ve ücretsiz park alanına bırakabilirsiniz.

eskisehir seyitgazi kulliyesi gezi notlari 400x266
eskisehir seyitgazi kulliyesi turbe binasi 400x266

Türbeye, kapıları öperek, dokunarak, okşayarak giren halkı saymazsak gitmeye, görmeye değer bir yer olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Tepede yer aldığından, Seyitgazi manzarasının fotoğraflarını da çekebileceğiniz noktalar var. Frig Vadisi gezisine çıktıysanız, külliye Yazılıkaya Anıtı‘nın 33km (38dk) kuzeyinde yer alıyor. Külliyeye kadar gelmişken türbe görmek isteyenler 7,5km yakınındaki Yazıdere’de Üryan Baba Türbesi‘ni ve biraz daha ilerisinde yer alan Melekgazi’deki Melik Gazi Türbesi‘ni görebilirler.