Hacıllı Şelalesi Kamp Alanı

İstanbul’un oksijen deposu bölgelerinden biri Şile’de yer alan Hacıllı Şelalesi Kamp Alanı, özellikle dere kenarında kamp yapma imkanı olduğundan tercih edilen çadır kamp alanlarından biri. Dere üzerinde birkaç şelale ve bölgede mağara olduğundan dolayı da trekking turları da yapılabiliyor,

İstanbul’daki ücretsiz kamp alanları arasında olan Hacıllı Şelalesi Çadır Kamp Alanı, önceden çok bilinmeyen, fakat sonradan çok ünlü olan kamp yerlerinden biri. Çadır kurulacak yerler daha çok dere kenarındaki boş araziler. Burada birçok bölgeyi kamp alanı olarak düşünebilirsiniz. Çevrede herhangi bir işletme yok. Duş, tuvalet yok, elektrik su hizmeti yok. Alışverişi de Şile merkez taraflarında yaparak buraya gelmenizi tavsiye ederim. Bir işletme olmamasından dolayı ilk defa kamp yapacaklar için pek önerilmez.

hacilli selalesi cadir piknik alani 400x266
hacilli selalesi dere yolu 400x266

Bölgeye vardığınızda köprüden sonra karşınıza çıkan ilk düzlükte daha çok çadır görebilirsiniz. Biraz ilerleyip soldaki yola girdiğinizde nispeten daha tenha yerler çıkar karşınıza. Altı yüksek aracınız varsa biraz daha ilerleyerek herkesin giremediği yerlere girme imkanınız da var.

Hacıllı Şelaleleri’ne giden yollar genellikle ıslak ve kaygan olduğundan, zaman zaman su içine girmek zorunda da kalabileceğinizden ekipmanlarınızı ona göre ayarlamanız gerekir. Sıcak havalarda serinlemek için uygun ve güvenli alanlarda yüzmek de mümkün. Bu süre zarfında dere ve ağaçlardan oluşan harika fotoğraflar da çekebilirsiniz.

hacilli selalesi nasil gidilir kamp alani 400x266
hacilli selalesi piknik alani sile gezilecek yerler 400x266

Pikniğe gelen, kamp kültüründen uzak olan, çöpünü almayan insansıların da varlığından burada da rahatlıkla söz edebiliriz. Hacıllı Köyü sakinleri tabii ki bundan çok rahatsız. Tarlaları talan edenler, çöplerini geri götürmeyenler, ateşini söndürmeyenler yüzünden buralar da nasibini alıyor.

Bölgede Gürlek Şelalesi ve biraz derinde yer alan Gürlek Mağarası ile İnkese Mağarası ve Suçıkan Mağarası da sonraki gezimizin planlamasına giriyor.

Hacıllı Köyü ve Hacıllı Şelalesi nerede ve nasıl gidilir?

İstanbul sınırları içinde yer alan Hacıllı, Şile Ağva yolu üzerinde. Boğaziçi Köprüsü’nden 90km (1sa 30dk) uzaklıkta. Özellikle Şile taraflarında yollar köy yolları, dar ve hızlı gidemediğiniz için bu şekilde uzun sürüyor. Hacıllı Şelalesi’ne doğru giderken çok sayıda odun kömürü üretimi yapılan alan göreceksiniz. Üst üste özenle dizilen odunlar yakılarak kömür haline getiriliyor. Köyde odun kömürü üretimi yapılıyor. Hacıllı ve civar köylerinde bunun kokusunu alabilirsiniz.

sile hacilli selalesi kamp alani 400x266
sile hacilli selalesi yolu 400x266

Kocaeli Hacıllı Kamp Alanı arası 60km (1sa 30dk), Şile merkezden de 30km (45dk), Ağva’ya da 20km (30dk) uzaklıkta. Şile’den Ağva’ya doğru giderken Osmanköy ve Sortulu Köyü tabelalarına girmek ve Hacıllı Şelalesi tabelasını takip etmek yeterli.