Karadeniz Kıyısındaki Şirin Belde Şile

Karadeniz Kıyısındaki Şirin Belde Şile

Şile, İstanbul’un kalabalığından ve yoruculuğundan kaçmak için tercih edilebilecek huzur verici ortamlardan biridir. Karadeniz’in bol oksijenli kenti, İstanbul‘a yakın olması nedeniyle özellikle yaz aylarında hafta sonları sıklıkla rağbet gören, uçsuz bucaksız doğal plajlara, ince taneli, temiz ve kaliteli kumlara sahip bir tatil kasabasıdır.

Şile kelimesi eski Yunanca’da Yaban çiçeği anlamına gelir ve tarihinin buzul çağı sonrasına dayandığı, yapılan arkeolojik kazılar sonucu ortaya çıkmıştır. Bitinya olarak anılan Kocaeli Yarımadası’nı kaplayan bölgede Hitit, Frikya, Lidya, Roma, Bizans ve Osmanlılara ait birçok kalıntı bulunmuştur.

Sile Gorulecek Yerler
Sile Kalesi Topu

Yüzde sekseni orman olan Şile’nin, sembolü olabilecek bir ürünü olan Şile bezinin en önemli özelliği sıcak yaz günlerinde vücudu serin tutma ve vücut terini emme özelliğidir. Hafif olması nedeniyle giyildiğinde rahat bir hisse kavuşturur insanı. Taklitleri olsa da, Şile’nin tuzlu suyuna ve havasına ihtiyaç olduğu için gerçek Şile bezi Şile’de imâl edilir. Şile’de her yıl Temmuz ayının son haftasında, Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali adı altında, konser ve moda gösterilerinin olduğu uluslararası bir etkinlik de düzenlenir. Nazım Hikmet, Memleketim isimli şiirinde Şile bezinin adını geçirmiştir.

Şile’de ne yapılır?

Yeşiller içinde maviye bakan Şile’nin başka bir sembolü ise Cenevizlilerden kalma limanda bulunan büyük bir kayanın üzerindeki Şile Kalesi‘dir. Diğer adı Ocaklı Ada Kalesi olan 12 metre yüksekliğinde ve 10×10 metre genişliğinde kare planlı olan kale, denizden gelmesi muhtemel saldırılara gözcülük etmesi amacıyla inşa edilmiş.

Sile Gezi
Sile Feneri Sert Dalgalar

Şile’den bahsedince Şile Feneri‘ni es geçmek olmaz. Sultan Abdülaziz tarafından inşa edilen deniz feneri, Kırım Harbi sırasında İstanbul’dan gelen gemilerin yollarını bulabilmeleri içindir. Yaz aylarında, içinin bir müze olarak ziyarete açıldığı müzeye ulaşmak için Şile Feneri Sokağı‘na ulaşmanız gerekiyor.

Sile Feneri Uzaktan
Sile Feneri Gezilecek Yerler

Şile’ye bağlı bulunan 10 kilometre uzunluğunda irili ufaklı koylardaki plajların herbiri birbirinden güzel ve temizdir. Uzunkum Plajı, Ayazma Plajı ve Kumbaba Plajı en çok tercih edilen plajlardandır. Civarda bulunan birçok deniz ve kara mağarası, Değirmençayı Köyü’nde yer alan 8 metre yüksekliğindeki Değirmançayırı Şelalesi, Şile bölgesinin diğer doğal oluşumlarındandır.

[postlink id=”23873″ title=”Şile Plajları ve Koyları”]

Şile’nin ince taneli plajlarından bahsettik. Bu plajlardan biri Kumbaba Tepesi’nde bulunan Kumbaba Plajı. Plajın özelliği, Tallassoterapi olarak adlandırılan, güneş ile kumun doğal desteğine başvurularak yapılan bir tedavi özelliğinin olmasıdır. İçerdiği minerallerin radyoaktif özelliğinin etkisiyle tarih boyunca, özellikle romatizma hastalarının, Kumbaba Plajı’nı tercih ettiği söylenir.

Sile Kumbaba Plaji

Kumbaba Plajı’nın karşısında, Şile Kalesi’nin yanıbaşında, boylu boyunca uzanan bir dalgakıranı vardır. Eski bir fener ile sonlanan yol boyunca şilenin havasını içinize çekerek güzel bir yürüyüş gerçekleştirebilir, park halindeki paslanmış vapuru yakından inceleyebilirsiniz.

Sile Kalesi Dalgakiran
Sile Eski Fener

Şile’nin, kentin orijinal dokusuna sahip, 150 yıllık 138 adet tarihi ahşap evleri vardır. Daha çok Balibey ve Hacı Kasım mahallelerinde bulunan tarihi evler genel olarak iki katlı inşa edilmiştir. Restore edilen bazı evler yaşamaya devam ederken, kullanılmayan bazı evler de bakımsızlıktan bitap düşmüş vaziyettedir.

Sile Eskievler 1

Şile’nin yakınında bulunan güzel bir mekân da, Karamandere Köyü’nde bulunan Saklıgöl‘dür. Huzuru ve sakinliği hissedebileceğiniz bol oksijenli bir yemek tesisi arıyorsanız Saklıgöl size göre. Burada kahvaltı ve normal öğünler de yiyebiliri hiçbir şey yemeyip bisikletinizle veya yaya olarak göl çevresinde bir gezintiye de çıkabilirsiniz.

Şile nerede ve nasıl gidilir?

Şile’ye ulaşım için 1. veya 2. köprüden Şile tabelalarını takip etmeniz yeterli. Merkezi bir bölge olduğu için kolaylıkla bulunabilen bir Karadeniz kıyısıdır Şile. Otobüsle gitmeyi tercih ederseniz Üsküdar’dan kalkan 139A numaralı otobüsleri kullanarak Şile’ye kadar gelmeniz mümkün.