Silifke Amfora Müzesi

Taşucu Limanı’nın yanı başında bulunan parkın hemen arkasında, İsmet İnönü Caddesi üzerinde yer alan Amfora Müzesi, 40 yıl oluşturulan ve 400’den fazla esere sahip olan bir müze. Arslan Eyca‘nın koleksiyonunu vakıfa bağışlanmasıyla 1995 yılında müze olarak hizmete açılmış, 1997 yılında da Kültür Bakanlığı tarafından müze statüsü kazanmış.

Müzede Eski Taş Devri’nden itibaren Silifke, ticaret anlamında önemli bir yere sahip olmuştur. Hem denize yakın konumu nedeniyle, hem de kuzeydeki denizaşırı kentlerle olan ilişkisi ticaretin gelişmesini sağlamıştır. Ticaret denilen şey bir değiş tokuştur. Üretilen malların, pazarda yer bulabilmeleri için başka yerlere taşınabiliyor olmaları gerekliliği vardır. Bunun için de deniz taşımacılığının vazgeçilmez koruyucuları arasında olan ve üretilen malların en sağlam şekilde taşınabilmelerini sağlayan amforalar kullanılmıştır.

mersin silifke amfora muzesi gorulecek yerler 400x266
mersin silifke amfora muzesi gezi yazisi 400x266

Amforalar iki kulbu olan sivri dipli kaplara verilen addır. Taşımacılıkta yaygın olarak kullanılan amforaların tarihi neredeyse tüm dönemleri kapsar. Özellikle batık gemilerden ve su altı kazılarından çıkarılan amforaların sergilendiği müze, Türkiye’deki tek amfora müzesi.

mersin silifke amfora muzesi kapisi 400x266
mersin silifke amfora muzesi gezilecek yerler 400x266

Müzede amforalardan başka, arkeolojik eserler de sergileniyor. Kandiller, saklama kapları, çanak çömlekler, çeşitli sütunlar ve heykeller de sergilenen eserler arasında. Amforalardan ziyade daha çok batıklardan bulunan buluntuların sergilendiği amfora ağırlıklı bir müze aslında.

mersin silifke amfora muzesi batik buluntulari 400x266
mersin silifke amfora muzesi batik buluntular 400x266